ARKADAŞINA GÖNDER Çanakkale Boğaz Köprüsü Sarıçay-Kilitbahir arasında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Çanakkale Boğaz Köprüsü Sarıçay-Kilitbahir arasında

6 şeritli yapılması planlanan köprünün deniz üzerindeki bölümü bin 400 metre olacak. Köprü, Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyol Projesi'yle ihale edilecek

Ulaştırma Bakanlığı'nın gelecek yıl ihaleye çıkmayı planladığı Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu'nun en önemli kısmını oluşturan Çanakkale Boğaz Köprüsü'nün yapılacağı yeri SABAH açıklıyor: Sarıçay-Kilitbahir.

ASMA KÖPRÜ OLACAK
Çanakkale Boğaz Köprüsü, toplam uzunluğu 433 kilometre olan TekirdağÇanakkale- Balıkesir Otoyol Projesi'yle birlikte Yap-İşlet- Devret (YİD) modeli ile ihale edilecek. Otoyol, TEM Otoyolu Kınalı Kavşağı'ndan başlayarak Tekirdağ'dan geçip Kilitbahir'den Çanakkale Boğazı'na ulaşacak. Avrupa yakasında Kilitbahir ile Anadolu'da Sarıçay arasına köprü yapılacak. Köprü, İstanbul Boğaz Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü gibi 'asma' olacak. Çanakkale Boğaz Köprüsü, 2 alternatifli olarak hazırlandı. Birinci alternatife göre, köprüden hem karayolu araçları, hem de trenler geçecek. İkinci alternatifte sadece karayolu araçları geçişi var. Tercihi ihaleye çıkıldığı dönemdeki ekonomik şartlar belirleyecek.

5 MİLYAR DOLARLIK PROJE
Çanakkale Boğaz Köprüsü'nün 1400 metrelik bölümü deniz üzerinde olmak üzere toplam uzunluğu 2 bin 196 metre olarak planlandı. Köprünün bağlantı yollarıyla birlikte toplam uzunluğu 13.7 kilometreyi bulacak. Köprü üç gidiş üç geliş olmak üzere 6 şeritli olacak. Bağlantı yolu üzerinde 3 tünel yapımının da yer alacağı köprünün maliyetinin 600 milyon dolar civarında olması bekleniyor. İçinde Çanakkale Köprüsü'nün de yer alacağı 433 km.'lik Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu'nun maliyetinin 4.5-5 milyar dolar arasında olması bekleniyor.

İSTANBUL TRAFİĞİNE ÇÖZÜM
İstanbul'un trafik sorununa çözümün de parçası olan Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu Projesi, Avrupa'dan gelerek Ege ve Akdeniz'e gidecek trafiğin Çanakkale üzerinden geçmesini sağlayacak. Tekirdağ-Çanakkale- Balıkesir Otoyolu, Balıkesir'in Savaştepe ilçesinde Gebze-İzmir Otoyolu ile birleşecek. Otoyol, İstanbul'un trafiğini rahatlatmak için yapımı planlanan bir başka proje olan 'Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Boğaz Köprüsü' projesiyle bütünleşecek. Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir Otoyolu, Kınalı Kavşağı'nda Kuzey Marmara Otoyolu ile buluşacak. Otoyol doğuda bu yıl ihalesi 5.2 milyar dolara yapılan Körfez Geçişi ve Gebze-İzmir Otoyolu'na Balıkesir Savaştepe'de bağlanacak.

İKİ KEZ RAFA KALDIRILMIŞTI
İlk köprü düşüncesi, 1984-1989 yılları arasında ANAP döneminde gündeme geldi. 1994 yılında yeniden masaya yatırıldı. 1995 yılı sonlarında ihaleye çıkıldı. İhaleye 18 yabancı firma katıldı. İhaleyi kazanan firma, projenin fizibıl olmadığını düşünerek, projeden çekildi.

Fotoğraf: Gürkan DÜZENLİ

kalan karakter 1000

celalettin celalettin

ben bu partiye oy vermedim fakat adamlar çalışıyorlar doğrusu bunları kıskanıyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.12.2014 21:29
mustafaazamak mustafaazamak // İSTANBUL

yıllardır yapılmayan!!yolları projeleri hayata geçirip vatandaşın hizmetine sunuyorlar helal olsun demekki çalışınca isteyince oluyormuş sen yapmak iste yeterki devamını diliyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 02.12.2009 01:04
Mehmet-k Mehmet-k // İSTANBUL

AKP Hükümetini kutluyorum,gercekten cok calisiyorlar,helal olsun..Su son 7 senede yapilan yollar gecen 70 senede yapilmadi.Görmek istemeyenler görmemeye devam etsinler..Ve Ulusoy arkadas bir sözüm var: keske Cennete gidebilmek icin 5000 dolar yetse,ama oraya parayla gidilmiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 01.12.2009 17:50
enissss enissss // İSTANBUL

Bildiğim kadarı ile Bilecik ile Afyon arası %70 ölçüsünde çift yol oldu ama Çanakkale'ye köprü yapılması hem rant yönünden iyi olmaz hem de ekolojik denge bozulur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır3
cevapla 01.12.2009 15:17
enissss enissss // İSTANBUL

Bildiğim kadarı ile Bilecik ile Afyon arası %70 ölçüsünde çift yol oldu ama Çanakkale'ye köprü yapılması hem rant yönünden iyi olmaz hem de ekolojik denge bozulur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 01.12.2009 15:17

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.