X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çin tuzu tehlike saçıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

saçıyor

  • Giriş Tarihi: 23.8.2012 11:20 Güncelleme Tarihi: 23.8.2012 11:21

Birçok hazır gıdada kullanılan ve halk arasında "" olarak bilinen katkı maddesi Monosodyum Glutamat (MSG) ile ilgili tartışma bitmiyor.

Cipsten yoğurda kadar çok sayıda hazır gıdada bulunan katkı maddesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yeniden incelemeye alındı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2010-2020 yıllarını kapsayan çalışma planı doğrultusunda MSG'nin de yeniden değerlendirildiğini bildirdi.

Hazır gıdaların önemli bölümünde kullanılan ve sağlıkta tartışma konusu olan MSG ile ilgili iddialar, daha önce yazılı soru önergesi ile Meclis gündemine de gelmişti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Bugün'e yaptığı açıklamada, vatandaşlardan çok sayıda şikayet geldiğini belirterek, "İddialar doğruysa halk sağlığı tehdit altında demektir" uyarısı yapmıştı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, gıdalarda kullanılan katkı maddelerine izin sürecine ilişkin bilgi verdi. Eker, katkı maddelerinin BM'ye bağlı Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) ile Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) birlikte oluşturduğu ve Türkiye'nin de üye olduğu "Codex Alimentarius Comission" tarafından belirlendiğini, Avrupa Parlamentosu ve Konsey Direktifleri dikkate alınarak güncellendiğini kaydetti.

KATKI MADDELERİ DEĞERLENDİRİLECEK

MSG ile ilgili analizlerin bakanlığa bağlı Ankara İl Kontrol Laboratuar Müdürlüğü'nde yapıldığını belirten Eker, Avrupa Birliği Gıda Güvenliği Kurumu'nun (EFSA) 20 Ocak 2009 tarihinden önce onaylanmış tüm gıda katkı maddelerinin yeniden değerlendirilmesini karara bağladığını söyledi. Eker, bu karar kapsamında, bakanlığın 2010-2020 yıllarını kapsayan çalışma planı hazırlandığını, MSG'nin de bu çalışma doğrultusunda yeniden değerlendirildiğini bildirdi.

SAĞLIK BAKANLIĞI İNCELEMELİ

Oran, bakanın bu yanıtına tepki gösterirken, "Gıda katkı maddeleri tüm dünyada tartışma konusu, Türkiye'de herhangi bir olumsuzluk olup olmadığı sorusunun yanıtsız bırakılması enteresan. Sağlık Bakanlığı ayrıca niçin inceleme yapmıyor? Tarım Bakanı, yurt dışındaki standardı olduğu gibi aldığımız herhangi bir inceleme yapmadığımızı da bu yanıtıyla itiraf etmiş oldu" dedi.

LEZZET İÇİN KULLANILIYOR

Hamilelerin alması durumunda doğrudan cenine de geçtiği belirtilen MSG, hazır köfte harçları, et suyu tabletleri, hazır çorba, dondurma, renkli yoğurt ve cipslerde bulunuyor. MSG'nin en önemli özelliği; beyine "lezzetli" komutu vermesi. Lezzetsiz ürünlerin de bu madde nedeniyle "lezzetli gibi algılandığı ve bağımlılık yarattığı" iddia ediliyor. Uzmanlar MSG'nin merkezi sinir sistemini tahrip ettiği uyarısında bulunuyor.

kalan karakter 1000

gül gül

Yorumlarınız doğrultusunda fıstığı bir gıda laboratuarında test ettirmek istiyorum.Eğer böyle bişe varsa ve diğer gıdalarda ada aynı tuz kullanılıyorsa dünyayı inletmek lazım. Kansızların cezalandırılması lazım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır1
cevapla 21.11.2012 16:29
gül gül

Ben yaklaşık 10 gündür büyük bir marketten açıkta antep fıstığı satın almaktayım. İşin ilginç tarafı aldığım günden bu yana sanki bağımlıymışım gibi fıstık yemeye başladım. Hayatımda yediğim en lezzetli fıstıkmış gibi geliyor ve yemeden duramıyorum. Kendi kendime fıstık bağımlısımı oldum acaba derken, çin tuzu olayını bugün bir arkadaşımdan duydum ve şok oldum. Acaba antep fıstığı kavrulurken çin tuzu kullanılmış olabilirmi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır2
cevapla 21.11.2012 16:24
ilhan ilhan

Özellikle gelişme çağındaki çocukların sıklıkla yediği hazır gıdalarda bulunması işin korkunç boyutunu gözler önüne seriyor..

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 23.08.2012 21:23
Almanci Almanci

Bu madde maledef tat arttirici olarak A dan Z ye bütün hazir gidalarda bulunuyor. Gida sanayinde malesef cok kullanilan bir katki maddesi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 23.08.2012 21:06
kkhan kkhan

bu msg nin çinle minle alakası yok herkes atıp tutuyor bu msg yıllardır hazır gıdalarda kullanıyor sağlığa kesinlikle zararlı

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 23.08.2012 18:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.