Göçükten 5 hayat çıktı

Giriş Tarihi: 9.7.2015
Göçükten 5 hayat çıktı

Çöken inşaatın altında kalan bir çocuk babası 45 yaşındaki işçinin beyin ölümü gerçekleşince karaciğeri, iki böbreği ve korneaları ailesi tarafından bağışlandı

Bursa'da, 2 hafta önce çöken inşaatın altında kalan bir çocuk babası işçinin beyin ölümü gerçekleşince ailesi vasiyeti doğrultusunda organlarını bağışladı. 45 yaşındaki işçinin karaciğeri 18 yaşındaki bir gence, iki böbreği de diyaliz hastalarına nakledildi. Kornealar da 2 hastaya ışık olacak. Nilüfer ilçesinde bir inşaatta çalışan evli ve 1 çocuk babası 45 yaşındaki Mevlüt Aktürk, geçen 25 Haziran'da dökülen betonun kuruması için emniyet şeridi çektiği sırada meydana gelen göçükte ağır yaralandı. Hemen Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan Aktürk'ün önceki gün beyin ölümü gerçekleşti. Sağlında başına bir şey gelirse organlarının bağışlanmasını isteyen Aktürk'ün vasiyetine uyan ailesi organlarını bağışladı. Yapılan testlerin ardından Aktürk'ün karaciğeri, Zonguldak'ta 2 ay önce bağışıklık sistemi felç olunca tedaviye için Bursa'ya gelen 18 yaşındaki Mahmut Haktan Fidanboy'a nakledildi. Kornealar da görme sıkıntısı çeken iki hastaya ışık olacak.

BÜYÜK BİR İNSANLIK ÖRNEĞİ

Operasyonu gerçekleştiren Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ekrem Kaya, "Aile organları bağışlayarak, nakil bekleyen hastalarımıza büyük bir ödül verdi ve onlara yeni birer hayat bağışladı. Karaciğeri naklettiğimiz hastamız, 2 aydır hastanemizde yatıyordu ve bu sürenin yüzde 70'ini şuuru kapalı şekilde yoğun bakımda geçirmişti. Organ nakli olmadan yoğun bakımdan çıkması mümkün değildi. Büyük bir insanlık örneğiyle hayata yeniden tutundu" dedi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Göçükten 5 hayat çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz