YAZARA MAİL GÖNDER Ne fantezi ama!

YAZARLAR / Günaydın Yazarları

Filme tesadüf eseri TV 2 kanalında rastladım. Kaptan Swing: Korkusuz Kaptan... Nasıl eğlendim, nasıl güzel vakit geçirdim anlatamam...
Orta yaşın altındakiler için Kaptan Swing, Zagor, Tom Miks, Teksas pek bir şey ifade etmiyordur sanırım. Ama onlar bizim dönemimizin müthiş çizgi roman kahramanlarıydı. Yeni sayıların çıkmasını dört gözle bekler, defalarca okur, sonra da apartman önlerinde açtığımız tezgahlarda satar ya da başkalarınınkiyle değiştirirdik. Yıllar sonra filme rastlayınca, uzun zamandır görmediğim eski bir dosta sarılır gibi ekrana sarılmam bundandı.
'Baltalı İlah' Zagor'u Salih Güney oynamış. (Daha iyi bir seçim olamazdı, çizgisinden daha çok benzemiş)
Kızılderili 'Gamlı Baykuş' rolünde, sinemamızın müthiş karakter oyuncusu Süleyman Turan vardı. 'Mister Blöf' de Ali Şen'in ustalığıyla yeniden hayat bulmuştu. Onun cin gibi akıllı köpeği(!) 'Puick' bile tıpkısının aynısıydı.
Şimdi sıkı durun; filmin yönetmenini söylüyorum: Tunç Başaran...
Film, sürprizlerle doluydu. Örneğin; Rumeli Hisarı'nın taş merdivenlerinde 'kırmızı urbalılar'ı görmek çok ilginçti. (O zamanlar Amerika'nın özgürlüğü için mücadele veren vatanseverler, kırmızı üniformalı İngiliz askerlerine öyle diyorlardı) Kaptan Swing, kaledeki sevgilisinden ayrılırken ona "Allahaısmarladık" diyordu! Film boşuna 'fantastik filmler' kuşağında gösterilmiyordu yani...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.