Altın Fiyatları   Alış Satış % Saat
Ata Altın

Ata Altın - Günlük

ATA ALTIN

Halk arasında cumhuriyet ata lira olarak bilinen ata altın takı grubunun en küçük modelidir. Altın fiyatlarındaki iniş ve çıkışlara göre ata altın fiyatı sürekli güncellenir. Ziynet eşyası olarak kullanıldığı zaman cumhuriyet ata lira kullanışlı bir yatırım aracıdır. Ata lira altın grubunun beş farklı çeşidi olduğu bilinirken her birinin özelliği birbirinden farklıdır. Ülkemizde de oldukça popüler bir yatırım aracı olan ata altının alım satımı oldukça yaygındır. Özellikle yatırım ya da hediye amaçlı en çok talep gören altın çeşididir.

Geleneksel yatırım araçlarından biri olan ata altın cumhuriyet ata lira olarak da bilinir. Hem yatırım aracı hem de hediye amacıyla alınan ata lira arka yüzünde basım yıl yerine kaçıncı kez basıldığı yazmaktadır. Piyasalarda genellikle kulpsuz olarak satılan ata lira altın borsasına göre değişkenlik gösterir. Tam ata lira ucuz fiyattan satın almak için canlı ata altın alış, satış fiyatları takip edebilirsiniz.

Ata altın düğünlerde hediye amaçlı da kullanılır. Düğün, nişan, sünnet gibi törenlerde tercih edilen oldukça göz doldurucu olan ata altın genellikle kulpsuzdur. İp veya kurdele takarak kullanabileceğiniz tam, çeyrek, beşli ve yarım ata lira fiyatı birbirinden farklıdır.

Geleneksek yatırım amacı olan ve en eski geçmişe sahip olan ata altın, dayanıklı olup şekillendirilebildiği için yüzyıllar boyunca mücevher olarak kullanılmıştır.

SON DAKİKA