Altın Fiyatları   Alış Satış % Saat
Spot Altın TL/Gr

Spot Altın TL/Gr - Günlük

GRAM ALTIN

Altın türleri arasında en sık kullanılan ve tercih edilenlerden bir tanesi gram altındır. Her dönem altın değerli olmuş ve iyi bir yatırım aracı olarak kabul edilmiştir. Gram altın çeyrek altından sonra en çok tercih edilenlerden bir tanesi olmakla birlikte İstanbul Altın Rafineerisi İAR'ın tescilli markasıdır. Belli gram saflıkta üretilir, standart ağırlığı bulunur. Standart saflıktaki ve garantili işlenmemiş altın külçeleri olarak kabul edilir.

Gram altının üretilmesindeki amaç; para gibi birimlere ayrılarak kullanılması ve kullanımının kolaylaşmasının sağlanmasıdır. Alış ve satış fiyatları değişen grafiğe göre yükselir ya da alçalır ancak her zaman değerli olarak kabul edilmektedir. Değer olarak diğer altın türlerinden düşük olması daha sık alım satımı yapılan bir altın türü olmasını sağlar. Dolayısıyla gram altın fiyatı yatırımcılar tarafından yakından takip edilir. Bununla birlikte uzmanlar ve analistler tarafından yapılan gram altın yorumları da bir o kadar değer taşır.

Ayar, gramaj ve kabul edilmiş dünya standartlarında mini külçe olduğunu garanti eden belgesi vardır ve bu aynı zamanda paketli gram altınların üzerlerinde de görülebilmektedir. Banka hesabına yatırılabilir ya da kişisel ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılabilir. İşçilik maliyeti minimum seviyede olduğundan saklanması ya da nakit olarak kullanılması kolaydır

Altın piyasası her zaman vatandaşların yakın markaj takip ettiği piyasa olmakla birlikte gram altın alış ve satış fiyatları arasında uçurum değerler görülmemektedir. Birbirlerine yakın rakamlar görülmekle birlikte özellikle altın denildiğinde ilk akla gelen türlerden bir tanesidir. Her dönem değerini koruyan gram altın alış ve satış fiyatları ile canlı rakamlara sabah.com.tr adresi üzerinden ulaşabilir, gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Gram altın hesaplama işlemi için ise sayfada yer alan çevirici aracını kullanabilirsiniz. Kapalıçarşı'dan gelen anlık rakamlar Apara gram altın fiyatı sayfasında. "Gram altın ne kadar, kaç TL?" sorusunun yanıtı için bu sayfayı takip edebilirsiniz.

SON DAKİKA