Altın Fiyatları   Alış Satış % Saat
Tam Altın

Tam Altın - Günlük

TAM ALTIN

Genellikle işçiliği ve maliyeti az olan türler yatırım aracı olarak tercih edildiğinden piyasada alım satımda en çok işlem gören tür Tam Altın'dır. Tam altın fiyatı ne kadar sorusunun cevabı her gün binlerce yatırımcı tarafından araştırılırken özellikle yatırım amacıyla kullanılmakta olan bu altın 22 ayar türünden üretildiği bilinmektedir. Tam altın, Cumhuriyet altınından farklı olarak 7.016 gram üzerinden üretilmektedir.

Çapı diğer altın çeşitlerine göre büyük olan Tam altının tasarımında da farklılıklar bulunmaktadır. Tam altının bir yüzünde Türkiye Cumhuriyeti ve basım tarihi yer alırken, diğer bir tarafında ise Atatürk fotoğrafı ve kenar süslemeler bulunur.

Büyük ve küçük ölçekli yatırımcılar gözetmeksizin binlerce kişi gün içerisinde Tam altın fiyatları üzerindeki gelişmeleri yakından takip etmektedir. Adından da anlaşıldığı üzere parçaların bütünü olarak bilinen Tam altın, Cumhuriyet Altını ile karıştırılmaktadır. İki altın türünün arasında gramaj ve tasarım farklılığı bulunduğundan fiyat farkı da gözlenmektedir.

Öte yandan yatırımcılar son yılarda bu değerli metale yönelirken orta ve uzun vadede altının kar ettiren bir yatırım aracı olduğu bilinmektedir. Altına yatırım yapmak için göz önünde bulundurulması gereken ilk özellik alacağınız altının işçilik maliyetinin düşük olmasıdır.

Bu kapsamda Tam altın sahibi olan kişiler, piyasada yer almakta olan Tam altın fiyatları üzerindeki güncel hareketliliği ve canlı rakamları takip ediyor. A Para sayfası üzerinden tam altın alış ve satış fiyatı canlı olarak takip edebilirsiniz. Tam altın ne kadar ve tam altın kaç gram sorularına yine sabah.com.tr'den yanıt bulabilirsiniz.
SON DAKİKA