Altın Fiyatları   Alış Satış % Saat
Yarım Altın

Yarım Altın - Günlük

YARIM ALTIN

Değerli madenlerden olan altın fiyatları alış ve satış fiyatı üzerindeki gelişmeler gün içerisinde binlerce vatandaş tarafından yakından takip edilirken sarı metalin en çok tercih edilen çeşitlerinden olan yarım altın fiyatı da canlı ve anlık olarak takip edilmektedir. Çeyrek altının iki katı olarak da tanımlayabileceğimiz yarım altın çeşidinin standart olarak basılan halinin has miktarı 3.21 gram üretildiği boyutun çapı ise 22 mm'dir. 22 ayar olarak basılmaktadır.

Yarım altının tasarımı ise arka yüzünde yıldız deseni arasında Atatürk portresi yer alırken bu portrenin alt kısmında ise altının basıldığı tarih yer almaktadır. Yatırım amacıyla kullanımı uygun altın çeşidi piyasada oldukça fazla tercih edilmektedir. Yarım altın fiyatı çeyrek altının iki katı olarak değerlendirilir. Bu altın hediye verilmekten çok düşük bütçeli vatandaşlara yatırım yapma imkânı sağlar.

Öte yandan piyasadaki bulunurluğu da yüksektir ve kuyumcu, sarraflar, döviz büroları ve çeşitli bankalar üzerinden kolaylıkla nakde çevrilebilir. 22 ayardan oluşan yarım altında 0.916 saflığında has altın bulunmaktadır. Kalan % 8,4'lük kısmı ise gümüş ya da bakırdan oluşmaktadır. Yarım altın T.C Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılmaktadır.

Aynı zamanda yatırım aracı olarak rağbet görse de bu altını düğün, nişan gibi özel günlerde hediye amacıyla da alan vatandaşlar da bulunuyor. İşçiliği az olması nedeniyle kolayca ve satışında yaşanan zarar gözetmeksizin kolayca nakde dönüştüğünde kolayca bozdurulabilmesiyle biliniyor. Yarım altın fiyatları üzerindeki değişimler diğer çeşitlerle benzer şekilde değişim yaşarken gün içerisinde düşüş ve yükselişler de bu altın çeşidi üzerinden alım veya satım yapacak vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor.

Bu doğrultudaki yarım altın fiyatı canlı alış ve satış güncel rakamları gibi her türlü gelişmeleri canlı olarak bu ekran üzerinden gözlemleyebilir buna uygun olarak yatırım veya hediyeleşme amacıyla aldığınız yatırım aracında daha güvenli ve doğru şekilde yönelimlerde bulunabilirsiniz.
SON DAKİKA