5 günlük hava durumu
2 Haziran 2012 Cumartesi

Yeni yasa teklifi hayvanları korumuyor

Meclis'te görüşülen yasa teklifleri arasında, Hayvanları Koruma Kanunu'yla ilgili yeni düzenlemeler de yer alıyor. Ancak hayvanseverler, hayvan korumaya yönelik olmadığı gerekçesiyle bu yeni tasarılara tepkili

Meclis'te yeni kanun tekliflerinin görüşüldüğü ve birçok kanun maddesinin hızlı bir şekilde değiştirildiği şu günlerde, hayvanseverler de tedirgin bir bekleyişe girdi. Çünkü Meclis'te değerlendirmeye alınan hayvan haklarına yönelik yeni yasa teklifindeki bazı maddeler, hayvanseverlerin kafasında soru işaretleri oluşturmuş durumda. 2004'te çıkan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun yıllarca Kabahatlar Kanunu'ndan çıkarılıp Türk Ceza Kanunu kapsamına alınması için mücadele veren hayvanseverler, yeni tekliflerde umduklarını bulamamanın ötesinde endişeliler de. Onları en çok tedirgin eden ise maddelerden birinde 'uyutma' kelimesi geçmesi... Ben de her gün yüzlerce hayvan dostundan yasa değişikliğini protesto eden bireysel e-postalar alıyorum. Ayrıca geçen hafta Türkiye ve yurtdışından 20 dernek bir araya gelerek bir deklarasyon hazırladı.

15 BİN İMZA TOPLANDI
Yaşam Hakkına Saygı Derneği (YHS), Aliağa Sokak Hayvanlarını Koruyanlar Derneği (ASKOD, Almanya'dan Animal Protection Group Hayvan Hakları Derneği, Bodrum Hayvan Hakları Derneği, Hayvan Severler Derneği (HaySev), Hayvan Hakları Aktivistleri Derneği (Hayvist), Yedikule Hayvan Dostları Derneği gibi derneklerin de katıldığı deklarasyonu, İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu da destekliyor. Komisyon Başkanı, avukat Hülya Yalçın bu yasa teklifinin, hayvan korumaya ve 'hayvansever' taleplerine cevap vermekten çok uzak olduğunu söylüyor: "En çok infial uyandıran 'hayvana işkence ve tecavüzle öldürme' başlığıyla yayımlanıyor olması, iyi ve yeterli olduğu anlamına kesinlikle gelmiyor. Hayvanların yaşamı, 'Az da olsa başardık, bu da yeter,' diyebileceğimiz bir alan değil. Tek hayatları var ve hepsi için o önemli. İnsan olarak bize düşen; gerçek bir adalet anlayışı ile samimi koruma düzenlemelerinin peşinde olmak." Ayrıca sessizkalmasucaortakolma.com adlı internet sitesinde yasa değişikliğini protesto için başlatılan imza kampanyasında toplanan imza sayısı 15 bini geçmiş durumda. Derneklerin hazırladığı deklarasyonda ise şöyle bir açıklama yer alıyor: "5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile ilgili hali hazırda TBMM Çevre Komisyonu'nda bekletilen iki adet kanun teklifi olmakla birlikte, 19 Mayıs 2012 tarihli basın haberlerinden öğrendiğimiz üzere Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hayvanların korunmasına yönelik yasa tasarısı tamamlanarak Başbakanlığa gönderilmiştir. İlgili komisyonlarda bekleyen tekliflerden 2 / 366 sayı numaralı olan yasa tasarısı ve haberlere konu olan son tasarı Hayvanları Koruma Kanunu'nun ruhuna tamamen aykırı maddeler taşımaktadır ve kabul edilemez."

DEKLARASYON MADELERİ:
1. Öldürmenin 'uyutma' tanımlamasıyla yasaya girmesi ve meşrulaştırılması kabul edilemez. Hayvanları yaşatmak yerine, ne şekilde öldüreceğinin tanımlandığı bir yasa kabul edilemez.
2. İki sene hapis cezasıyla sınırlandırılması, alınabilecek cezaların para cezasına döndürülebilecek olması cezaların ağırlaştırılmasının asıl amacı olan suçu engellemenin önüne geçecektir. Hayvanlara işkence cezasını sadece 750 TL'lik bir idari para devlete ödeyerek devam edilen bir suç halini alacaktır. Hiçbir caydırıcılığı yoktur.
3. Evlerde kaç hayvan bulundurulacağının izne ve hayvan sahiplerinin eğitime tabi tutulması ucu açık bir tanımlamadır. İleride 'hayvan korumacının hak' ihlaline kadar varabileceği ve belki de 'bir hayvan sahibi olmakla' sınırlandırmaya kadar gidebileceği için bu tanımlama, bu şekliyle tasarıda yer alamaz.
4. Hayvanların ırklarına göre sınıflandırılıp, sahipleriyle birlikte yaşam haklarının ellerinden alınması, asla kabul edilemez. Dövüşçü ya da bahisçi sahiplere yönelik önlemler almak yerine ırkları cezalandırmak kabul edilemez ve merdiven altı üretime sebep olacaktır.
5. Hayvanların imhasına olanak sağlayan 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ile 24/4/1930 tarihli ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun yeni tasarıda da yer alması kabul edilemez.
6. Deneylerdeki denetimlerin keyfiyete bağlanması kabul edilemeyeceği gibi hayvanları koruma kanunu gibi bir kanunun içinde hayvanların yaşam hakkını hiçe sayan deneylerin yer alması, kabul edilemez.
7. Mobil kısırlaştırmanın meşrulaştırılması, hiçbir koşulda kabul edilemez. Olması gereken belediyelerin kendi veteriner hekim kadrolarını oluşturmasıdır. Hali hazırda mevcut yönetmeliklerdeki mobil kısırlaştırma maddesinin yasaya aykırı olduğuna ve iptaline yönelik İstanbul Veteriner Hekim Odası (IVHO) tarafından açılmış bir dava mevcutken mobil kısırlaştırmayı yasalaştırma çabası kabul edilemez.
8. Amacın hayvanları korumak ve hakları gözetmek değil, hayvanları bertaraf etmek olduğunu kanıtlamaktadır.


#Sayfa#

KISA... KISA... KISA...

Onların da festivali var
Hayvan dostlarını bir araya getiren ve barınaklara destek amacıyla Pedigree ve Whiskas'ın düzenlediği PetFest, bugün başladı. Parkorman'da iki gün sürecek festivalde, eğlenceli yarışmalar, bilgilendirici seminerler ve çeşitli workshop'lar yer alacak. Festivale katılacak tüm hayvanseverlerin yanlarında köpeklerinin aşı karnesini bulundurması gerekiyor. Etkinliğin bilet geliri barınaklara yardım için kullanılacak.

Annesiz büyüyorlar
Bu sevimli altı yavrunun anneleri yok, şu an üç haftalıklar. Hepsi çok sağlıklı. Onlara yuvanızı açmak isterseniz, (0555) 411 08 95 numaralı telefonu arayın.

Tıpkı bir biblo
Bu minik biblo gibi kedi, yaklaşık bir gün süren uğraşın sonunda, girdiği arabanın motorundan çıkarıldı. İki aylık bu tatlı sarmana, bir yuva aranıyor. Bilgi için tel: (0533) 529 16 51

Yağmur altında çerisizdi
Sağanak yağmurda bir ağacın altına saklanmaya çalışırken bulunan minik yavru, iki aylık, oyuncu bir dişi. Aşıları yapıldı. Onu sahiplenmek isterseniz, (0538) 446 35 50 numaralı telefonu arayın.


Yazarın Önceki Yazıları
Köpek sevgisi meslek değiştirtti ( 26.05.2012 )
Yaza, güzel ve sağlıklı bir cilt ile girin ( 26.05.2012 )
Köpek gezdirmenin de bir adabı var ( 19.05.2012 )
Veteriner hekim kolay yetişmiyor ( 28.04.2012 )
Sevgisiz ve inançsız eğitim olmaz ( 21.04.2012 )
Türkiye'yi karış karış dolaşan gezgin köpek Biblo ( 14.04.2012 )
Köpekler evde özel ders alıyor ( 24.03.2012 )
Uzmanından öykülerle hayvan psikolojisi ( 17.03.2012 )
Çinli anneden Batılılara ebeveynlik dersleri ( 25.02.2012 )
Hayvana tecavüz cezasız kalmamalı ( 25.02.2012 )

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Cumartesi Sabah Haberleri

SBS'ye bir hafta kala yapmanız gerekenler
Tezatları taşıyabilen kıyafetler
Birbirimizin tetikleyicisiyiz
Tiyatro Festivali'nin arkasında kim var?
İnsanoğlunun atalarını uzayda arıyorlar
Sonun baslangıcı olarak evlilik
İnat da bir muratmış
Atıklar 600 kadına meslek kazandırdı
Eurovision'dan geriye kalanlar
İlk kez bir Türk yapımı format tüm dünyaya satıldı
Beyliklerin peşinde 25 bin kilometre dolaştı
Bu kitaptan dizi ya da film çıkar
Geleneksel Arda'nın Mutfağı pikniği ve geriye kalanlar
Kafeleri yöresel tatlar bastı
Canes'da yıldız olmak kolay değil
İtalya'ya kadar zahmet etmeyin!
Her çocuğun içinde bir kimyager gizli!
Eski masala yeni tatlar
Meraklısına MTV sinema ödülleri töreni canlı...
Fonksiyonel ve sade
Ellere Facebook, bizlere lahmacun
Bu sefer sahnede fotoğraf çektirdik
Ajanda
Kıyafet haletiruhiyesi
Sahneye sis yerine biber gazı
DVD ekranı
Kısa... kısa... kısa...
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol