X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER TDK'dan 'selfie' çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

TDK'dan 'selfie' çağrısı

  • Giriş Tarihi: 8.4.2014 09:34 Güncelleme Tarihi: 8.4.2014 09:54

Türk Dil Kurumu 'kendi fotoğrafını çekmek' anlamına gelen selfie'ye karşılık arıyor.

Son zamanlarda adeta bir moda akımına dönüşen 'Selfie' kelimesinin Türkçesi'nin ne olduğu sorusuna TDK cevap verdi.

TDK verdiği cevapta özellikle Oscar'daki fotoğrafın ardından tüm dünyada yayılan 'Selfie' ismine herhangi bir karşılık bulamadıklarını belirtti.

TDK, "Batı kökenli selfie sözcüğü için kurumumuz herhangi bir karşılık öneremedi. Bu söz için uygun bir karşılık konusunu değerlendireceğiz" dedi.

Bu cevabın ardından sosyal medyadan ise 'Selfie'nin Türkçesi için öneriler gelmeye başladı. O önerilerden bazıları ise şöyle: "kendimçektim, e- hatırat, özçekim, otofoto, kendintoplu, otoportre, kendimo"

Cem Yılmaz'ın önerisi


Selfie pozu modasına komedyen Cem Yılmaz da uydu. 1 Mayıs'ta yeni filmi 'Pek Yakında'nın çekimlerine başlayacak olan Cem Yılmaz, ekip arkadaşlarıyla ofisinde bir araya geldi.

Yılmaz, aralarında Zafer Alöz'ün de bulunduğu arkadaşlarıyla çalışırken, selfie pozu verip fotoğraf çekti. Sanatçı, 'selfie'ye Türkçe karşılık arayan Türk Dil Kurumu'na da (TDK) bu pozla selam göndermeden edemedi. Yılmaz, bu pozu, altına 'Selfie-Kendikem' yazıp Twitter'da paylaştı. Bu paylaşım, "selfie"ye Yılmaz'dan Türkçe karşılık önerisi olarak yorumlandı.

kalan karakter 1000

ben ben

Kemal Sunal usülü İsmail Hakkı diyelim bence güzel oldu güzel

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.04.2014 22:20
F. Taytay F. Taytay

Kendikemin telefonda kullanılan bir kamera uygulamasının adı olduğu söyleniyor; zaten kendi kelimesine -kem diye bir ek getirildiğinde bu eki nasıl açıklayabilirsiniz? (Bazı Türk lehçelerinde daha çok akraba isimlerine sevgi bildirmek için getirilen küçültme eki olarak kullanılan, ses uyumunun dışında kalan ve Moğolca olduğu söylenen bir -ke eki var (apakem "anacığım" gibi ama Cem Yılmaz'ın bu eki kullanarak bir türetim yapmış olması ihtimali zayıftır.)

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.04.2014 10:03
nejmi nejmi

bir öneride benden.'safiye'olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.04.2014 10:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.