X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Dünyanın sıfır noktası İstanbul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Dünyanın sıfır noktası İstanbul

  • Giriş Tarihi: 24.12.2014 01:37 Güncelleme Tarihi: 24.12.2014 11:28
Dünyanın sıfır noktası İstanbul
Dünyanın sıfır noktası İstanbul

Üç devrin kültür, tarih ve ticaret merkezi olan İstanbul 116 yıl öncesine kadar dünyanın sıfır noktası olarak kabul edilirdi ve dünya İstanbul'un doğusu ve batısı olarak ikiye ayrılırdı.

İstanbul Sıfır Meridyen Çalıştayı 24 Aralık Perşembe günü başlıyor. Tarih boyunca kordinat sistemleri ve haritacılık konulu çalıştay İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Kampüsü'nde yapılacak. 116 yıl öncesine kadar dünyanın sıfır noktası olarak kabul edilen ve İstanbul Ayasofya Meydanı'nda bulunan "Sıfır taşı"yla ilgili önemli bilgilerin verileceği çalıştaydan bir bölüm...

"DÜNYA, SAATİNİ İSTANBUL'A GÖRE AYARLARDI"

Şuan dünyada "sıfır" noktası olarak, İngiltere'nin Greenwich kasabası kabul edilir. Oysa 116 yıl öncesine kadar, dünyanın "sıfır" noktası İstanbul'un Sultan Ahmet Meydanı idi.

İstanbul sadece Osmanlı'nın başkenti olmamıştır. İstanbul, yaklaşık 1.500 yıldır dünyanın başkentidir. Dünyanın "sıfır noktası" kabul edilmiştir. Bizans ve Roma'ya başkentlik yapmış, tüm dünya, saatini İstanbul'a göre ayarlamıştır. 1884 yılına kadar tüm dünya, saatini İstanbul'a göre ayarlardı. Arzın merkezini simgeleyen "milyon taşı", bir diğer adıyla "sıfır taşı" buradadır.

UZAYDAN İSTANBUL

İSTANBUL'DA GEZMENİZ GEREKEN 53 MEKAN

İSTANBUL'UN KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN ALTERNATİF ROTALARI

1965 YILININ İSTANBUL'U

'SIFIR TAŞI' İSTANBUL AYASOFYA MEYDANI'NDA YER ALIRDI

Yaklaşık 1500 yıldır, dünyanın saatini ayarlarken merkez kabul ettiği taş, İstanbul'da, ama çok az insan biliyor bunu. İstanbul'da Sultan Ahmet Meydanı'nda, Yerebatan Sarnıcı'nın girişinin yanında. Yüzbinlece insan, yanından gelip geçiyor, ama ne olduğunu bilmiyorlar.

Haritalar buna göre yapılır, saatler buna göre ayarlanır, yön buna göre tayin edilirdi. Ama unutmayın bu kabul, sadece Osmanlı döneminde değil, Bizans ve Roma döneminde de var. Onlar da saatini, yönünü bu taşa göre yapmıştır.

Bu taş aynı zamanda uzaklıkların hesaplanmasında da "merkez"di.

1880'li yılların başında İngiltere'de bir Coğrafya Kongresi düzenleniyor ve 1884 yılından itibaren, İngiltere'nin Greenwich kasabası, "Başlangıç Meridyeninin Geçtiği Yer" olarak kabul ediliyor. Ve zamanla dünya, saatini artık Greenwich'e göre ayarlamaya başlıyor. Saat dilimi için kullanılan "GMT" ifadesi de buradan geliyor. Yani Greenwich Mean Time.. İstanbul, dünyanın; saat, uzaklık, yön merkezi olmaktan böylece çıkarılıyor.

"SIFIR TAŞI"NIN KISA TARİHİ

"Sıfır Taşı", İstanbul'da, Aya Sofya camii karşısında Sultanahmet Meydanı'nın kuzeybatı köşesinde Yerebatan Sarnıcı'nın girişinin yakınında, tramvay yolunun yanında bulunur.

Bizans İmparatorluğu'nda Konstantinopolis şehrine ulaşan tüm Antik Roma yollarının başlangıç noktası ve dünya üzerindeki diğer şehirlerin bu şehre olan uzaklığının hesaplanmasında kullanılan sıfır noktasıdır.
İmparator I. Konstantinus tarafından 4. yüzyılda yerleştirildiği kabul edilir. Bazı tarihi kaynaklarda, Ayasofya'da yapılan kimi imparatorluk törenlerinin kiliseden sonra bu anıt taşın altında devam ettiği yazılmıştır.

Dünyanın Çeşitli Kentlerinin "Sıfır Taşı"na Uzaklıkları
Tokyo - 8954 Km
London - 2502 "
Moskova - 1757 "
Mekke - 2407 "
Berlin - 1740 "
Amsterdam - 2214 "
Bakü - 1756 "
Tahran - 2040 "
Roma - 1377 "
Paris - 2258 "
Şam - 1488 "
Lefkoşa - 1846 "

DÜNYA İSTANBUL'UN DOĞUSU VE BATISI DİYE İKİYE AYRILIRDI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş konuyla ilgili, "1884 yılına kadar İstanbul Yerebatan Sarayı'nın önündeki milenyum taşı ve Ayasofya kubbesinin üzerindeki hilalin içinden geçtiği var sayılan meridyen 'sıfır' numaralı meridyen idi. Haritalar buna göre yapılır, saatler buna göre ayarlanır, yön buna göre tayin edilirdi, Doğu Roma, Batı Roma gibi... İşte bu yüzden bir tarihçiye göre, dünya, 'İstanbul'un doğusu' ve 'İstanbul'un batısı' diye ikiye ayrılır.

Napolyon, işte bu yüzden, 'İstanbul, dünya tek ülke olsaydı başkent olurdu' açıklamasını yaptı.

kalan karakter 1000

ömer ömer

Bence dünyanın merkezi sağ ayağımın bastığı yer. İnanmayan ölçsün :D

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.04.2015 20:20
Yen Gec Yen Gec

2023

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 24.12.2014 23:37
kamil kamil

hangi bitmiş medeniyetin altında ingiltere yokki,bilgi ortaya çıktıkça intikam da art aya çıkıyor bunu bilen batı ülkemizin dibini çıkarmak için her rezilliği içerdeki ajanlarıyla yapablir

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır1
cevapla 24.12.2014 13:40
Vatandas Vatandas

Istanbulu tekrar Dunya sehri yapalim, su carpik yapilanma,sur ve tarihi yerlerin icleracisi gorunumuleri, Yesil alan ve heykellerin eksikligi, Milli tyatro binasi, opera , bale, filharmony gibi binalari bir Viyena veya Paris ten daha iyi yapilmasi, bina mimarisi, cevresi, bahce ve shelaleleri , Muzeler sadece 1-2 asir once yapilan binalar degil de modern cagda arhitecturu ozel olan binalar insa edelem, bir AKM degilde 100 lerce kultur merkezleri yaratalim, Eski meydanlari tum itisamiyla restore edelim, Eksik parcalarinin bugun teknolojisiyle aslina uygun olarak tamamlanip eserin tamamini gorebilmek cok onemli, Istanbulun simgesi olan bir eser yaratalim ( Eyfel paris teki gibi )Gecekondu ve carpik bina , tarihi eserlerin ve cevresindeki binalari hepsini tasiyalim, Istanbul buyuk koy gorunutusunden kurtaralim, Elcilik ve yabanci misyonlari da TAksimden tasinmasi orayi rahatlatir( sehrin sakin yerinde diplomatic city yapilsin oraya tasinsinlar) Yapilabilir ve en guzel koy degil baskent ol

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 24.12.2014 12:21
mehmet mehmet

eğer osmanlı ihtişamı yani güçlülüğünü ne zaman yakalarsak o zaman yine o taş dünyanın merkezi olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet38
hayır9
cevapla 24.12.2014 09:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.