X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Hız sınırı artık 70 kilometre değil!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Hız sınırı artık 70 kilometre değil!

  • Giriş Tarihi: 19.2.2014 18:31 Güncelleme Tarihi: 19.2.2014 18:31

Yerleşim yerleri içindeki ana yollarda hız sınırı 90 kilometreye çıkarıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanı Hamza Altıntaş, Resmi Gazete'de bugün yayımlanarak yürürlüğe giren Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle, yerleşim yeri içindeki ana yollarda hız sınırının arttırılmasını değerlendirdi.
Altyapısı uygun olmayan ara yollarda hız sınırının 50 kilometre olarak korunduğunu anlatan Altıntaş, "Yerleşim yeri içinden geçen bölünmüş devlet ve il yolları, belediyelerin yapım ve bakımından sorumlu olduğu, taşıma kapasitesi yüksek, can ve mal güvenliği açısından gerekli tedbirlerin alındığı ana yollarda UKOME ve il trafik komisyonlarının 20 kilometre olan hız limitini arttırma yetkisi 32 kilometreye çıkarıldı" dedi.

Büyükşehirlerdeki ana yollarda şu anda trafik hızının 50 kilometre olduğunu hatırlatan Altıntaş, "Otomobiller için ise 50 artı 20 kilometreydi. Ancak bu sınır trafiğin akışını bozuyordu. Diğer ülkelerde yaptığımız araştırmalarda gerekli tedbirlerin alındığı ana yollarda trafik hızının artırılabildiğini gördük. Bu nedenle bir çalışma yaptık ve hız sınırı her bir araç için 50 kilometre artı 32 kilometre daha artırılabilir hükmünü koyduk" diye konuştu.

HIZ SINIRI 90 KM

Polisin hız cezası yazarken sürücüye yüzde 10 oranında bir opsiyon da tanıdığını anımsatan Altıntaş, bu opsiyonla birlikte şehir içi ana yollarda hız sınırının 90 kilometreye çıkarıldığını söyledi. Altıntaş, "Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerimizde sürücülerimiz 70 hız sınırını ihlal ediyordu. Biz bunu makul bir düzeye çıkarttık. Denetimlerimizi gönül rahatlığıyla yapacağız" dedi.

Amaçlarının şehir içinde kalan ana yollarda trafik akıcılığını sağlamak olduğunu vurgulayan Altıntaş, "Hız sınırı her araç için 90 kilometreye çıkarılabileceği gibi azami 90 kilometre olmak üzere ayrı sınıftan araça farklı hız sınırı da getirilebilir. Buna illerdeki UKOME ve trafik komisyonları karar verecek" dedi.

Hızı arttırma yetkisinin UKOME ve trafik komisyonlarında bulunduğunu belirten Altıntaş, bu kurulların uygun gördüğü yollarda hız sınırını bu günden itibaren 90'a çıkarma yetkisine sahip olduklarını belirtti.

kalan karakter 1000

bayram ç bayram ç

yer eskişehir gündoğdu kavsagı öncesi edm radarı
gündoğdu kavsagında hız lımıtı kamyonetler için 50 imiş 60 lagecmısım 170 kusur tl ceza yazmışlar siz burokratlar escortlarınızla 180 220km hızla giderken birde duble yolyaptık diye övünüp duruyorsunuz hızı siz yapın vatandaş 60 la ceza yesin

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır0
cevapla 26.05.2014 16:27
Ali Cengiz Topcuoğlu Ali Cengiz Topcuoğlu

Şerit sayıları ve yol kalitesi artıyor, artık bazı sınırlamaların faydadan çok zararı var trafik akışına. Olumlu, geç kalınmış bir karar olarak görüyorum..

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır4
cevapla 19.02.2014 22:18
hasan hasan

Haber başlığında yer alan "Yerleşim yerleri içindeki ana yollarda hız sınırı 90 kilometreye çıkarıldı" ifadesi tamamıyla yanlış. Lütfen daha sorumlu haber yapın. Haberin içeriği okunduğunda da görülecek ki sadece illerdeki UKOME'lere (50 32) = 82km/saate kadar arttırma YETKİSİ TANINMIŞ. Henüz ortada bir arttırım kararı yok. Bu yetki hiç kullanılmayacak belki de.

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır4
cevapla 19.02.2014 19:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.