X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İzinsiz fotoğrafa 400 bin TL'lik dava
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İzinsiz fotoğrafa 400 bin TL'lik dava

  • Giriş Tarihi: 14.2.2015
İzinsiz fotoğrafa 400 bin TL'lik dava
İzinsiz fotoğrafa 400 bin TL'lik dava

Selçuk Yöntem, yemek yerken çekilen fotoğrafını reklam için kullanan Türk fast food zincirine tazminat davası açtı

Atv'nin sevilen yarışma programı "Kim Milyoner Olmak İster"in sunucusu, ünlü tiyatrocu Selçuk Yöntem, izinsiz fotoğrafının kullanılmasına karşı savaş açtı.

'İHTARNAME DİKKATE ALINMADI'
İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne açılan davanın dilekçesine göre birçok şubesi bulunan Bambi Cafe, mönülerinde, ev ve işyerlerine dağıtılan broşürlerinde ve Magazin Gazetecileri Derneği Ödül Töreni mecmuasında izin alınmadan Yöntem'in fotoğrafını kullandı. Dilekçede "Yöntem, milyonlar teklif edilse dahi asla bu reklam kampanyasında yer almayı kabul etmeyecek. Twitter'da yapılan alaycı yorumlar nedeniyle de çok üzüldü. Bambi Cafe'ye noterden bir ihtarname çekilerek hukuka aykırı eylemlerine son verilmesi isteği dikkate alınmadı.Yöntem de açacağı davaya delil olması için mahkeme aracılığıyla Bambi Cafe'nin Taksim ve Balmumcu şubelerinde tespit yaptırdı. Yemek yerken çekilen fotoğraf, Yöntem'in daimi müşteri olduğu imajını uyandırarak şöhretinden faydalanmayı amaçlıyor" denildi. Yöntem kariyeri ve imajı ile zıt olduğunu söylediği reklam kampanyası için 300 bin maddi, 100 bin manevi olmak üzere toplam 400 bin lira tazminat talep ediyor.

kalan karakter 1000

Orhan Erden Orhan Erden

Bu davanın hakimi olsam bir celsede YÖNTEM lehine karar verirdim. Basılan binlerce dergi kafi delil. Adam karnını doyururken izinsiz çekilmiş ve kullanılmış. Ancak bizim negatif yönden muhteşem hukukumuz bu davayı en erken beş senede sonuçlandırır. GECİKEN ADALET ADALET DEĞİLDİR layı bizim hukukcuları ilgilendirmiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 14.02.2015 15:49
ubuntu ubuntu

Asıl konu izin alınmadan isimin ve resimin kullanılmış olması..
Sanatçı açısından halkı yönlendirme -evet-bunun halk a faydası vardır ben bunun kullanır ve yerim babında düşünüldüğünde sınıfı geçen yok...
ÜFLER BİSKİVÜ 100 NUMARALI ADAM flimi örnek....
soru şu size o parayı verseler o reklamda oynarmıydınız......

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 14.02.2015 13:05
Grcn Grcn

İzinsiz fotoğrafa 400 bin TL'lik dava
Selçuk Yöntem Acaba Şöhret olmasaydı ve bu fotoğraf bu Şekilde basılsaydı gene aynı tepkiyi verirmiydi

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 14.02.2015 12:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.