Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tiyatro Adam'ın beş yıllık evli kurucuları Fatih-Ayça Koyunoğlu: Önce tiyatroyu, sonra yuvamızı kurduk. Başta utandık, ilişkimizi ekibe söyleyemedik fakat sonra 'Niye saklayalım, kaçakçılık mı yapıyoruz' deyip onlarla da paylaştık

Sekiz yıl önce Deniz Özmen ve Aşkın Şenol ile birlikte kurdukları ve her oyunlarıyla adlarından bahsettirmeyi başaran Tiyatro Adam'ın beş yıldır evli olan iki oyuncusu Fatih Koyunoğlu ve eşi Ayça Koyunoğlu, GÜNAYDIN'a konuştu. İkili, Tiyatro Adam'ın yolculuğunu, yeni oyunları '5. Frank'ı ve ilişkilerini anlattı.
Tiyatro Adam'ı kurarken amacınız neydi?
FATİH KOYUNOĞLU:
Bu toprakları ilgilendiren, derdi olan oyunları, kendi istediğimiz gibi oynamak için yola çıkmıştık.
Günün birinde kendi binası olan, kendi oyuncularını yetiştirip kendi oyunlarını yazabilen, daha çok izleyiciye ulaşan bir yer olma yolunda ilerliyoruz.

KENDİMİZİ PARLATMIYORUZ

Oyunlarınızda ekip ruhu ön plana çıkıyor. Bunu nasıl sağlıyorsunuz?
AYÇA KOYUNOĞLU:
Sekiz yıl önce, 'Biz çok iyi uyum sağlayan bir ekip olacağız' diye yola çıkmadık, bu kendiliğinden oluştu. Çok büyük şans tabii ki.
F.K.: Biz hep birlikte büyüdük, zor günleri birlikte atlattık.
Başımızda yönetmenin, hatta sufle verecek kişinin olmadığı dönemler yaşadık ama birbirimize iyi kenetlendik. Her oyundan önce sahneye çıkmadan birbirimize sarılırız ve her selama da birlikte çıkarız.
A.K.: Biz kişiliklerimizi yarıştırmıyor, kişiliklerimizi parlatmaya çalışmıyoruz; Tiyatro Adam ekibini öne çıkarmaya çalışıyoruz. Dışarıdan uyuz gelebilecek kadar inatçı bir ekibiz.
Bir önceki oyuna göre '5. Frank'taki 12 kişilik oyuncu kadrosu dikkat çekiyor. Bu artışın sebebi ne?
F.K.
: Biz Tiyatro Adam'ı dört kişi kurmuştuk. Daha sonra Berk (Yaygın) ve Gökhan (Azlağ) dahil oldu. Bu sene de kadromuza altı kişi daha katıldı. Tiyatro Adam'ın şu anki durumu bizim için hayal gibi.
Biz şu anda iki oyun sahneliyoruz ama en büyük hedefimiz; bizimle birlikte aynı çatı altında bir-iki ekibin daha oynayabilmesi.
Bu sene bunun alt yapısını kurmaya çalıştık. O yüzden oyuncu seçmeleriyle ekibimize takviye yaptık. Seçmelere 300 kişi katılınca şaşırdık.
Çünkü oyuncu alacağımıza dair çok fazla bir duyuru yapmamıştık; sadece tiyatronun Twitter ve Facebook sayfasından duyurduk. Bir anda talep olması hoşumuza gitti açıkçası.
Tiyatrodan maddi olarak geri dönüş alabiliyor musunuz?
F.K.:
Çok şükür kimseye borcumuz yok. Hayallerimizden biri de başka işlere gerek kalmadan hayatımızı sadece tiyatrodan kazanabilmek.

PLATONİK AŞK GİBİ

Tiyatrodan para kazanamadığı için dizilerde oynayanlara ne diyorsunuz?
F.K.:
Ayça, tiyatroda harcadığı performansın yüzde 30'unu bir dizide harcasaydı, şimdiye birçok dizide başrol olurdu.
A.K.: Bu tamamen bakış açısıyla alakalı. Ne ekersen onu biçersin. Benim yönüm böyle oldu, hep tiyatro yapmak istedim.
İnsanın kendisiyle yüzleşmesi çok cesaret isteyen bir şey. Çünkü her oyun sonrası, 'Bunu çok iyi yapamadım, burası tam istediğim gibi olmadı' diye sürekli kendimle mücadele ediyorum. Bir türlü o istediğiniz olmuyor ve hiç olmayacak zaten. Psikopatça zevk alma serüveni de bu sanırım; platonik aşk gibi.

SADECE BİRBİRİMİZİ SEVDİK, O KADAR!
Evli olmanız mesleğe nasıl yansıyor?
A.K.: Allah'a şükür sıkıntılı bir durum yaşamadık. Şimdiye kadar terslik olmadı. Fatih'in benim oyunculuğuma katkısı çoktur. Tiyatroya özen gösteriyoruz ama tabii ki birbirimize de zaman ayırmaya çalışıyoruz. O yüzden hiç monotonluk falan olmuyor.
F.K.: Konu bitmiyor bizde; sıkılmıyoruz.
Gayet güzel giden bir evliliğimiz var.
Biz Ayça'yla önce tiyatroyu, sonra yuvamızı kurduk.
İş arkadaşlığı aşka nasıl dönüştü?
F.K.: 2
008'de ilk oyunumuz 'Albay Kuş'u sahneye koyduk.
O sırada bir elektrik oldu aramızda.
Zamanla ilişkimiz ciddi bir boyut almaya başladı ama birlikte olduğumuzu kimseye söylemedik.
Neden?
A.K.:
Utandık.
Ayıp olmasın diye söylemedik.
F.K.: Sonra 'Neden saklıyoruz ki; kaçakçılık yapmıyoruz, sadece birbirimizi seviyoruz' dedik.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER