5 günlük hava durumu
5 Temmuz 2013 Cuma
İşte Kanal İstanbul

İşte Kanal İstanbul

SABAH, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı Kanal İstanbul projesinin güzergâhını içeren imar planına ulaştı. Plana göre 44 kilometre uzunluğundaki kanal, Yeniköy'den başlayıp, Sazlıdere Barajı'nı takip ederek Küçükçekmece Gölü'nden denize dökülüyor

Aylardır güzergâhıyla ilgili rivayetlerin dilden dile dolaştığı Kanal İstanbul'un kesin güzergâhı belirlenirken coğrafi koşullar gözönünde bulunduruldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, proje ile ilgili İmar Planı'nı bu doğrultuda hazırladı. Bakanlık planı ön inceleme için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilgili kamu kurumlarına da gönderdi. Plan şu anda İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından inceleniyor. Belediye inceleme sonucunda Bakanlığa görüş bildirecek. Bakanlık kesin planı hazırlayıp imzaladıktan sonra planla ilgili olarak diğer belediyeler ve kamu kurumlarından da görüş alınacak. Ardından da plan, İBB ve ilçe belediyelerinde askıya çıkarılacak.

BARAJ VE GÖLDEN YARARLANILACAK

Plana göre Kanal İstanbul'un başlangıcı, 3. Havalimanı ile komşu olacak. Bakanlığın, bu rotayı seçmesinin en önemli nedeni ise, kanal aksında bulunan arazilerin çoğunun hazineye ait olması ve kanal açılırken Sazlıdere Barajı ve Küçükçekmece Gölü'nden maksimum düzeyde faydalanılacak olması. Sazlıdere Barajı ve Küçükçekmece Gölü'nün dışında kalan alan 16 kilometrelik kısmında hafriyat çalışması yapılacak. İstanbul'un çılgın projesi kesin güzergâhı Yeniköy-Sazlıdere Barajı- Arnavutköy -Başakşehir - Küçükçekmece Gölü olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kanal İstanbul projesi için geçtiğimiz Nisan ayında alt ve üst yapı projeleriyle ilgili belediyeler ve kurumlardan önümüzdeki 50-100 yıllık yaklaşım planlarını, projelerini ve çalışmalarını istedi. Bakanlığa ulaşan görüşler doğrultusunda 1/100.000 ölçekli imar planı yaptı. Planı, Bakanlığa bağlı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü hazırladı.

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANINA KOMŞU
Plan ile Kanal İstanbul güzergâhı ve güzergâhta yapılacak yeni yerleşim birimleri, ticaret alanları ve turizm merkezleri ile rezerv alanları da belirlendi. İmar Planı'na göre Kanal, Kuzey'de Yeniköy'den başlayacak, 3. Havalimanı'na komşu olacak. 44 km uzunluğunda ve 200 metre genişliğinde olması planlanan Kanal'ın kuzey ve güney ucunda birer lüks marina kurulacak. Bakanlığın, bu rotayı seçmesinin en önemli nedeni ise, kanal aksında bulunan arazilerin büyük bölümünün hazineye ait olması. Hazırlanan plandaki verilere göre kanalın geçtiği arazilerin büyük bölümü tarımda kullanılıyor. Projede Sazlıdere Barajı ve Küçükçekmece Gölü'nden maksimum fayda sağlanması da planlandı. Sazlıdere Barajı boydan boya kanalın içinde olacak. Kirlilik sebebiyle tehlike alarmı verilen Küçükçekmece Gölü de kanal içinde yer alacak. Bu sayede istimlak bedeli ile diğer maliyetler daha düşük olacak. Güzergâhın bir diğer avantajı, yol üzerinde hiç orman arazisi bulunmaması. Kanal boyunca yoğun ve az yoğunlukta konutlar, ticaret alanları ve turizm merkezleri bulunacak.

kalan karakter 460

özbek özbek

En kısa sürede hayata geçer İnşallah.

Aynı Görüşte misiniz?
evet76
hayır22
cevapla 05.07.2013 07:12
KEREM KEREM

BAHÇEŞEHİRDE, VE HALKALI BÖLGESİNDE OTURAN İNSANLARIMIZ İÇİN BU PROJE ÇOK İYİ OLDU. ALTINŞEHİRDEKİ KÖTÜ YAPILANMADA BU SAYEDE ORTADAN KALMIŞ OLUCAK. BAHÇEŞEHİR VE HALKALIDAKİ EMLAK FİYATLARIDA BAYA Bİ ARTIŞ SAĞLAR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet65
hayır24
cevapla 05.07.2013 09:19
Muhammed BAYINDIR Muhammed BAYINDIR

İstanbulun bu tür şeylere ihtiyacı var. bir çok imparatorluğa ev sahibi olmuş bu şehre böyle büyük şeyler yaraşır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet34
hayır12
cevapla 05.07.2013 12:38
ünsal ünsal

inanmayın bakanlık daha açıklamadı. bu kanal silivriden de geçebilir. kesin diye bir şey yok. üzergah her gün değişiyor. eylül 2013 yılı cnn.türk.haberine bakın

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 03.10.2013 00:44
Diğer Bakış Diğer Bakış

Proje güzel ama çevre boyutu ne kadar düşünülmüş acaba? Yani konut alanlarına değil yeşil alanlara ihtiyacımız var. Bu şehir gittikçe yoğun hale geliyor, trafik çekilmez durumda. Bize park yapın, ormanlar yapın. Lütfen gidip bir Londra'yı, Paris'i gezin ve görün. Bizim insanımızın buna hakkı yok mu?

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır6
cevapla 09.07.2013 00:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Müşteri kapma kavgası kanlı bitti
54 yıl sonra ilk uçak indi
Pazaryerinde cinayet: 1 ölü
Sakarya'da trafik kazası: 1 ölü
Van'da arazi kavgası: 2 ölü
Bu ceza Türkiye'de ilk kez kesildi
Dilenci değil, seyyar banka
Burayı kimse bilmiyor!
52 yıl sonra ilk cuma
Antalya'da acı olay!
Çorum'da feci kaza
Ramazan öncesi 3 fırın mühürlendi
İki ilin paylaşamadığı kebap
Kaza yapan araba kendi haber vericek
Bu kez 'Oğlum bak git' tutmadı!
E-5'te trafiği rahatlatacak proje
THY uçağına kuş çarptı
İstanbul'da 2 otobüsü alevler sardı
Arazi kavgası kanlı bitti
Yangın 9 saat sonra kontrol altında!
Haftasonu havalar nasıl olacak? HARİTALI
Aşk
Korkutan yangın
Anne evlenirse çocuk babaya
Telefonu kapatıp 10. kattan atladı
Şiddet mağduruna polis korumalı burun estetiği
Yollar kan gölü: 11 ölü
Faciadan dönüldü
İzmir Doğal Yaşam Parkı'na ödül
Bakandan hayvanlar için su çağrısı
Eski arkadaşa 'tehdit' davası
Operatör doktora 'yanlış sevk' dayağı
İntiharı vatandaş önledi
Otomobilin içinde havasızlıktan öldü
Kafasına el arabası düştü, yaşamını yitirdi
Bursa'da 25 mini kütüphane
'Uzaya sesi giden tek sanatçıyım'
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol