X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Özgecan soruşturmasında avukat krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Özgecan soruşturmasında avukat krizi

  • Giriş Tarihi: 15.2.2015 19:11 Güncelleme Tarihi: 15.2.2015 20:26
Özgecan soruşturmasında avukat krizi
Özgecan soruşturmasında avukat krizi

Mersin'in Tarsus İlçesi'nde vahşice öldürülen Özgecan Aslan'ın katil zanlılarından birinin ifadesi avukat nezaretinde alınamadığı için 3 zanlı adliyeye sevk edilemiyor.

Özgecan Aslan'ın cinayetinin şüphelilerinin adliyeye sevki, sorguda avukatların bulunmak istememesi nedeniyle gecikti. Jandarmada sorguları yapılan zanlılardan minibüs şoförü Suphi Altındöken ile kendisine yardımcı olan arkadaşı Fatih Gökçe'nin sorgusunda avukat bulunurken, Necmettin Altındöken ifade verirken avukat bulunmadı. Sorguya gelen iki avukattan birinin zanlının yakını olduğu, diğerinin de baro nöbet sistemi tarafından otomatik görevlendirilip gittiğinde ancak olayın içeriğini öğrendiği kaydedildi.

Köşe Yazarları tepkili!

Necmettin Altındöken'in sorgusunda bulunmayı avukatlar kabul etmeyince, zanlıların adliyeye sevkinde sorun yaşandı. Tarsus'ta nöbet çizelgesinde olan hiç bir avukat Necmettin Altındöken'in sorgusuna gitmek istemedi. Bunun üzerine sorunu çözmek için Mersin Barosu Yönetim Kurulu toplantı yaptı. Toplantıdan 'yargının kilitlenmesini önlemek' için bir avukatın görevlendirilmesi kararı çıktı. Bu avukatın gelip Necmettin Altındöken'in sorgusunda bulunduktan sonra zanlılar adliyeye sevk edilecek.

Metin Feyzioğlu'nun sözleri çıldırttı

BARO BAŞKANI NE DİYOR


Mersin Baro Başkanı Alpay Antmen, bugün öğleden sonra Özgecan Aslan'ın ailesini ziyaret etti. Ziyaret sonrası soruları yanıtlayan Antmen, hiç bir avukatın zanlıları savunmak istemediğini belirterek şunları söyledi: "Mersin Barosu'nun 1600 avukatı rızalarıyla böyle bir caninin yanında olmak istemediklerini beyan etti. Toplumda kadına karşı artan şiddetin en vahşi ve acımasızlarından biriyle karşı karşıyayız. Tarsus ve Mersin'deki avukatlarımızın yoğun talepleri üzerine biz de avukat arkadaşlarımızın yanında durduk ve bu zanlılara avukat tayin etmedik. Ceza Muhakemesi Kanunu, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gereğince herkesin avukatla temsil hakkı bulunuyor. Bunu da biliyoruz ama hiçbir avukatımız buna kendi rızasıyla gönüllü olmadı."

Özgecan'ı öldüren cani DNA izini bile hesaplamış

'AİLENİN AVUKATIYIZ'


Sürecin tıkanmaması ve adli sürecin işlemesi için bir avukat gözetiminde zanlıların ifadesinin alınması gerektiğini, jandarmanın kendilerinin yazılı bir talepte bulunduğunu belirten Antmen, şöyle devam etti:
"İfadeleri tamamlanamadığından dolayı zanlılar adliyeye sevk edilemiyor. Savunma hakkı kutsal ama Mersin avukatları zanlıları savunmak istemiyor ve Türkiye'de de avukat bulacaklarını zannetmiyorum. Son olarak jandarma avukat talebini yazılı olarak bildirdi ve yönetim kurulu olarak kendi aramızda görüşüp değerlendireceğiz. Bugün de burada acılı aile, Mersin Barosu'na başvurarak müdafiliklerini yapmamızı istedi. Biz de baro olarak avukatlık kanunun verdiği yetkiyle Tarsus ilçe temsilcimizi, kadın hakları merkezi başkanımızı ve birkaç kadın arkadaşımızı görevlendirdik. Mersin Barosu'nun tüm avukatları sonuna kadar ailenin yanında olacak. Biz baro olarak dik duruşumuzu gösterdik. Mersin Barosu her zaman ezilenden yanadır. Buz bu gün ailenin avukatıyız. Zanlı adliyeye çıkarılınca o andan itibaren adliyedeyiz ve ailenin haklarını sonuna kadar savunacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızları taziye evinde

TRT Haber spikeri Özgecan haberini sunarken ağladı

Ali Tezel'den rezil tweet


Ünlülerden Özgecan Aslan cinayetine tepki


Başbakan Davutoğlu Antalya'da konuştu

kalan karakter 1000

MURAT ZAZA MURAT ZAZA

bu adamı ceza evine dil halka vereceniz ona en buyuk ceza bu

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 17.02.2015 16:56
isimsiz isimsiz

idam neden kalktı sanki dışarıda herkesi kahreden acı olay yaşanıyor cezalılar en fazla müebbet yiyor üstelik devlet onları cezaevlerinde bir de besliyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 16.02.2015 19:38
eda eda

aynen

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 17.02.2015 13:29
Adalet Adalet

Allah ın indirdiğiyle hükmetmezsen adalet yerini bulmaz, herkes kafasından bir şey uyduruyor, çözüm belli gerisi boş

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 16.02.2015 00:38
ahmet boyacı ahmet boyacı

özgecan'ın katillerinin cezaevinde de rahat bırakılacaklarını sanmıyoruz,bu olay toplum vicdanını rahatsız etmiştir,bu katillerin çok ağır işkencelere maruz bırakılarak infaz edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır0
cevapla 15.02.2015 21:12
isimsiz isimsiz

katılıyorum biz de aynısını düşünüyoruz zaten onları
ceza evinde rahat bırakmazlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 16.02.2015 19:39
ali serttaş ali serttaş

umuyorum adalet yerini bulur

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 15.02.2015 22:00
SÜPER TÜRKİYE SÜPER TÜRKİYE

BAZI ÜLKELER DE ADALET VAR DİYORUZ.MESELA İSVİÇRE BİR POLİS DEVLETİ DİR.İSVİÇREDE BİR İNSAN ÖLDÜRMEK EN FAZLA 25 YILDIR.25 YIL DEMEK ÖMÜR BOYU HAPİS DEMEKDİR.KATİL KÜÇÜK BİR HÜCREYE KAPATILIR.ANCAK YARIM YÜRÜYÜŞ YAPAR TEKRAR İÇERİ.GÖKYÜZÜNÜN MAVİLİĞİNİ GÖREMEZ.VE BU CEZAYI HİÇ KİMSE DEĞİŞTİREMEZ,HAFİFLETEMEZ.BEN TÜRKİYEDEKİ HUKUK VE YASALARA GÜVENMEM.İYİ HALİ NE BİLMEM NE ÇAKMA YASALAR.ÖYLE AB YE ÜYE OLUYORUZ GÜYA.TÜRKİYEDE İDAM YASASI GELMELİDİR.TÜRKİYE MEDENİ SEVİYESİNDE DEĞİL.TERRÖRİSTLER,KATİLLER HER ŞEY VAR.CAHİLLİK ÇOK.BUNUN İÇİN İDAM YASASI HALKIN REFARANDUMUNA GELMELİDİR.YANİ HALK KATİLİN İDAMINI VE HIRSIZIN PARMAKLARIN KESİLMESİNİ ÖNGÖRMELİDİR.BU ÇAREMİ EVET SON ÇARE.BU TÜRKİYEYİ GERİ GÖTÜRÜRMÜ GÖTÜRMEZ.BU KADAR CAHİL BİR TOPLUMA ÇOK AZ.İLK ÖNCE İNSANLIĞA SAYGI,KADINA,COCUĞA HEPSİNE SAYGI BU YOK.UYUŞTURUCU TİCARETİ YAPANLARADA İDAM GEREKMELİDİR.BU İDAM ASILMAKLA DEĞİL,ELEKTİRİK İLE DEĞİL,BU İDAM ABD DEKİ GİBİ ZEHİR ENJEKTE EDEREK OLMALIDIR.YANİ TOPLUM FİLAN İDAM EDİLMİŞ KÜÇÜK

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 15.02.2015 20:12
antalya antalya

aynen katılıyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 16.02.2015 10:49
antalya antalya

aynen kardeşim doğrusuda budur

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 16.02.2015 10:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.