Bizde grev yok, istifa edebilirler

MHK Başkanı Gündoğdu, verdikleri karara hakemlerin tepki göstermesi halinde sergileyecekleri tutumla ilgili, "Türkiye Cumhuriyeti'nde kurumlar devleti temsil eder. Başkalarının kararlarına destek olmak tercih olabilir. Saygı duymam. İstifa edebilirler. Belli süre görev almak istemeyebilirler. Bizim 8 bin 828 insan kaynağımız var. Bunun 6 bin 719'u hakem, gerisi de gözlemci. Alttan gelen jenerasyonun parlak olduğunu kesinlikle söylüyorum. 8 Mart kararlarıyla gençlerin önünü açmış olduk" ifadesini kullandı. Yabancı hakeme karşı olduğunu da açıklayan Gündoğdu, "Yabancı teknik direktör de tercihtir ama ben orada bile Türk teknik direktör tercih ederim. İnsan kaynağı ile ilgili sıkıntımız yok. Kalan haftalar için kamuoyu endişelenmesin. İnsani hatalar yine olacak. Bunu minimize etmek için çalışıyoruz. Anlayış bekliyoruz" dedi.

GENÇLERİN ALGILARI AÇIK!
GENÇ jenerasyonun eğitim seviyeleri ve algılarının daha açık olduğunu belirten Ferhat Gündoğdu, "Örneğin VAR odasına girecek arkadaşlarım son 7 haftadır sınavdan geçiyorlar. 4 klipten 3 tanesini 2 dakika içinde doğru yapman gerekiyor. Bunu başaramayan VAR odasında görev alamıyor. Eğitim çeşitliğinden dolayı genç arkadaşlarımızın daha rahat karar verme belirtisi olabilir ama teknolojinin, kameraların artması her şeyi görünür hale getirdi. Yarı profesyonel hakemlik bize daha uygun. Yeni sözleşmelerde hakemler standart maaş alacaklar ama performansa dayalı prim olacak. Bu rekabeti arttırır" diye konuştu.

-ANALİZ-
MURAT ÖZBOSTAN
Disiplin hiyerarşisi bozulmuş!
Sayın Ferhat Gündoğdu, açık açık söylemedi ama kadro dışı kalan hakemlerin sanki ayrı bir MHK kurduklarını ima etti. Mevcut isimlerin sistemi tıkadıklarından bahsetmesi önemliydi. Bu konuyu da açmadı ama disiplin hiyerarşisine uymadıklarını net bir şekilde anlatmaya çalıştı. 'Mesajlarıma dönmediler' cümlesi kritik! Hakemlerin MHK başkanlık makamına itibar etmedikleri ve kendi içlerinde bir gruplaşma içinde olduklarını da anlattı. Bazı isimleri kazanmak istediklerini vurguladı ama geri dönüş alamadıklarını belirtti. Bu hakemlerin kendilerini sistemin üzerinde gördüklerini ifade ederken, şu cümlesi can alıcıydı: "Düşüncesinde ve davranışında hür olmayan hiçbir insan rahat karar veremez. Hakemlerden beklenen şey rahat ve hür karar vermesidir." Sözleri beni tatmin etti mi? Genelde evet... Operasyonun neden şimdi yapıldığı konusunu ise tam açıklamadı.
BİZE ULAŞIN
SON DAKİKA