Evde testi nasıl yapılır?

Evde yapılan hamilelik testleri, idrarda hamilelik hormonunun (hCG) olup olmadığını tespit edilmesi mantığına dayanır. Hamilelik hormonu olarak bilinen hCG, sadece Hamile kadınlarda bulunur.

Giriş Tarihi: 22.2.2016 11:20 ABONE OL
Evde gebelik testi nasıl yapılır?
Hamile olup olmadığını öğrenmek isteyen bayanlar, hamilelik testini eczanelerden satın alabilirler. Evde yapılan hamilelik testlerinin nasıl kullanıldığını yazımızın devamında detaylı bir şekilde öğrenebiliriz.

Eczanelerde farklı markalar adı altında hamilelik testleri satılmaktadır. Ancak eczaneden hamilelik testi alırken, markasının ne olduğunun pek de önemi yoktur.
Eğer hangi marka hamilelik testini satın alacağınız konusunda kararsız kaldıysanız, eczacınızın size tavsiye ettiği hamilelik testini satın alabilirsiniz.

Hamilelik testini, size en doğru sonucu vereceği zamanda alın. Uzmanların çoğu, evde yapılan hamilelik testlerini almadan önce, regl gecikmesinin en az bir gün daha beklenmesini öneriyorlar.

Tahmin ettiğiniz regl tarihinde gecikme varsa, hamile olup olmadığınızı heyecanla öğrenmek isteyebilirsiniz. Hamile kadınlarda hGG seviyeleri hızla yükselmeye başladığından; birkaç gün daha bekleyip, sabırlı olmak, hamilelik testinin size daha doğru sonuç vermesini sağlayacaktır.

Satın almış olduğunuz hamilelik testi kutusunun üzerinde yazan talimatları dikkatlice okuyun.

Evde yapılan hamilelik testlerinin çoğu, hemen hemen aynı talimatlara sahiptir. Ancak, markalar kutu üzerinde farklı talimatlar da belirtilebilirler ve idrar toplama yöntemi gibi detayları değiştirebilirler.

Sonuca kendinizi hazırlayın. Testi yaparken, arkadaşınız veya eşiniz banyo kapısı önünde sizleri beklerse, test sonrası endişelerinizi onlarla paylaşabilirsiniz. Hamilelik testini yapmadan önce ellerinizi sıcak su ve sabunla yıkayınız. Test çubuğunu ambalajından dikkatlice çıkarınız.

Hamilelik testini, testin içerisinde yazan talimatlara göre uygulayın. Sonuçları kontrol edin. Hamilelik testi üzerinde belirtilen talimatları uyguladıktan sonra, test sonucu süresine de dikkat edin ve süre dolduğunda test çubuğunu kontrol edin. Hamile olup olmadığınızı anlamanız için, çubuk üzerindeki sembollere bakın.

Sonucun Negatif veya Pozitif olduğu konusunda emin değilseniz, talimatları tekrar okuyun ve hangi sembolün pozitif anlama geldiğini kontrol edin. Çoğu hamilelik testinin üzerinde sonucu öğrenmek için artı ve eksi sembolleri, renk değiştiren kimyasal şerit veya Dijital gösterge bulunur.
Bazen hamilelik testi çubuğu üzerindeki sembol veya şeritlerdeki renkler çok hafif şekilde görünür. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, testin hGG hormonunu algıladığını gösterir ve doğru sonuç alınabilir. Hamile olmadığınız halde pozitif sonuç almanız nadir rastlanan bir durumdur.
Evde uyguladığınız hamilelik testi sonucu pozitif çıkarsa, hekiminizden randevu alarak, hamile olup olmadığını doğrulayabilir ve endişenizi giderebilirsiniz. Sizlerden alınan kan örneği ile kandaki hGG seviyesine bakılır ve hamile olduğunuz doğrulanır.

Evde uyguladığınız hamilelik testi sonucu negatif çıkarsa; bir hafta daha regl olmayı bekleyin ve regl olmazsanız hamilelik testini tekrar yapın.
Hamilelik testinin negatif çıkması, regl tarihinizi yanlış hesaplamanızdan kaynaklanabilir. İkili şekilde satılan hamilelik testlerinden alarak; sonuç negatif çıkarsa, ikinci testi bir hafta sonra tekrar deneyebilirsiniz.

Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız ve ikinci testiniz de negatif çıkıyorsa; hekiminizden randevu alarak, regl gecikmesini etkileyen ve hamilelik semptomlarına neden olan unsurları öğrenebilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evde gebelik testi nasıl yapılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN