Türkiye'nin en iyi haber sitesi

90’lı yıllardaki starlık büyüsü çoktan kayboldu

grubu ile 90’lı yıllara damga vuran Koray Candemir, 20 yılda te çok şeyin değiştiğini söylüyor: 90’larda starlığın bir büyüsü ve gizemi vardı. İnsanlar, size ulaşamadığı için heyecanlanırdı. Şimdi bu heyecan ve büyü kayboldu

Giriş Tarihi: 26.4.2016
90’lı yıllardaki starlık büyüsü çoktan kayboldu
Üç yıl aradan sonra 'Son' isimli yeni single'ını çıkaran Koray Candemir, müziğin 90'lı yıllardan bugüne çok değiştiğini söyledi. grubuyla 90'lara damga vuran isimlerden olan Candemir, "O dönem yapmak daha güzel ve enteresandı" dedi. Candemir ile yeni single'ını konuştuk...

Hayranlarınız uzun zamandır sizden yeni bir şarkı bekliyordu... Son solo albümümü 2013 yılında çıkarmıştım. Sonraki üç yıl boyunca hep çalışmalarım devam etti. Bir süre single çıkarmaya devam edeceğim. Bu, ilkiydi. Ondan sonra albüm çıkarmayı planlıyorum. 'Son' ile ilk kez kendi single'ımın prodüktörlüğünü de üstlendim.

HâLâ ÇALACAK ÇOK ŞARKIM VAR

Neden son yıllarda single çıkarmak moda oldu sizce? Ülkenin durumuyla ve ortamla ilgili aslında... Eğlence sektöründe de ne ne olacağı belli değil. Albüm çıkardığımız zaman havada kalabiliyor, harcadığımız emekler boşa gidiyor. Bizim de moralimiz bozuluyor. Zincirleme reaksiyon yani... Elimizde şarkılar vardı ama albüm yapmak uzayacaktı. Biz de single çıkaralım dedik. Çok güzel tepkiler alıyoruz; insanlar sevdi şarkıyı.

Uzun aralar vermek sizin için dezavantaj değil mi? Bir dolum aşaması oluyor. Konserlere hiç ara vermiyorum. Yeni bir şarkı üretmesem de verdiğim konserlerle sürekli ortadayım. 20 sene oldu ama hâlâ çalacak çok şarkım var.

90'lı yıllardan bu yana müzik piyasasında neler değişti? 90'larla bugün bambaşka... Tabii ki en büyük fark; internet ve sosyal medya. Bunun müziğe artıları ve eksileri oluyor. 90'larda bir gizem vardı. İnsanlar size ulaşamadığı için daha heyecanlılardı. Yapılan müziğe karşı daha isteklilerdi. Albümler alınır, bütün şarkılar bilinirdi. Şu anda o heyecan kayboldu, işler daha karışık. İnsanlar artık şarkıları tek tek indirip dinliyor. 90'lı yıllarda müzik yapmak daha güzel ve daha enteresandı.

Sizce bir star nasıl olmalı? O insanın büyüsü olmalı. Müzik yapılan yerlerde dinleyici ile buluşmamız çok daha mantıklı. Hayatımızın diğer bölümlerini ne yapacaklar zaten! Onlara ne! Benim tercihim, insanlarla müziğimi icra ettiğim yerlerde buluşmak. Herkesin kendi hayatı var. Hayran olduğun insanları çok yakından tanımak, bazen iyi olmuyor. 'Ne biçim adammış!' deyip yaptığı müziği dinlemiyorsun. O kişinin gizemli ve özel kalmasını seviyorum. Karakteriyle değil, yaptığı işle değerlendirilmesi daha sağlıklı.

KONSERLERİMİZ 'ŞAKALI AKUSTİK'

Konserlere yazın da devam mı? Harun Tekin'le birlikte akustik konserler yapıyoruz. Buna 'şakalı akustik' diyoruz. Sahnede Harun'la espriler yaparak şarkılarımızı seslendiriyoruz. Ev ortamında yapmıştık, sonra bunu sahneye taşıdık. Stand-up tarzında; seyirciyle ve birbirimizle uğraşıyoruz. Yazın da devam edeceğiz.

Son yıllarda çıkan rock grupları, arabesk alt yapılı şarkılar söyledikleri için eleştiriliyor. Siz rock müzik yapan biri olarak bu konuda ne düşünüyorsunuz? 90'lı yıllardan beri büyük bir problem var. Bizde müzik türleri hep havadaydı. Türler bir türlü ayrılamadı. Oturtulamadığı ve isim verilemediği için, bunun getirdiği zorluklar yaşanıyor hâlâ. Müzik listelerinde, radyolarda... Dünyada radyolar, isim verilmiş tarzları çalar. Bizde türler oturmadığı için, bu müzikleri dinlerken 'Neye benziyor? Rock müziğe benziyor, o zaman rock' diyorlar ama aslında değil. Müzik yapanların bunu adlandırması lazım. Şu anda çıkan parçalarda daha arabesk, fantezi altyapılar görüyoruz. Bu türe de bir isim bulmaları lazım. Mesela Anadolu rock, bunun güzel bir örneğidir.

Peki oyunculuk yapmayı düşünüyor musunuz? Ferzan Özpetek'in filminde oynadıktan sonra sürekli oyunculuk teklifleri geldi. Dizilerden de teklifler geldi. Oyuncu olmadığım için, gidip direkt bir dizide oynamak bana doğru gelmedi ve tercih etmedim. Çünkü bunun için gerçekten oyuncu olman gerekir. Benim için ilk sırada hep müzik var. Ama güzel bir proje gelirse, sinema filminde oynayabilirim. Çok sevdiğim bir sanattır sinema.

Müzik dışında ilgi alanlarınız ne? Film izlemeyi çok seviyorum. Ayrıca futbol oynuyorum. Ayazma diye bir takımımız var. Beylerbeyi Stadı'nda maçlar yapıyoruz. Efendilig adında, 15 takımlı bir ligimiz var. Tamamen futbolun keyfine varmak için kurulmuş bir takımız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
90’lı yıllardaki starlık büyüsü çoktan kayboldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN