İsyanını Rap ile dile getiren gencin nefes kesen hikayesi

Giriş Tarihi: 1.6.2019
İlk oyunu 'Sen İstanbul'dan Daha Güzelsin' ile geniş bir seyirci kitlesine ulaşan ve Afife Jale, Sadri Alışık ve Tiyatro Eleştirmenleri Birliği ödülleri alan Bam İstanbul'un ikinci oyunu 'Kader Can'ı geç de olsa izledim. Aralık ayında prömiyer yapan, Murat Mahmutyazıcıoğlu'nun yazıp yönettiği, Deniz Karaoğlu'nun oynadığı tek kişilik oyun, sezonun en iyileri arasına girdi.
Oyun, rap müzikle yoğrulan 'Kader Can' adlı sıradan bir gencin askerlik sürecini, öncesinde ve sonrasında yaşadıklarını anlatıyor. Son dönemde oldukça popüler olan rap müziğin tiyatroda bu şekilde karşılık bulması yadsınamazdı. Şahsen, rap dinlemeyen biri olarak oyuna önyargıyla gitmiştim. Sürekli rap müziğin rahatsız edeceğini, anlamaya çalışmak için yorulacağımı düşünmüştüm ancak hiç de öyle olmadı.

Baştan sona bir rap müzik performansı olmadığı için yorucu bir oyun değil. 'Kader Can', sadece bir rapçinin askerlik anıları olarak sınırlandırılamayacak perspektifte, bir erkeğin adam olma serüvenine doğru evrilen, duygusal derinliği olan bir oyun...
Mahmutyazıcıoğlu, kalemini çok sevdiğim bir yazar. Onun oyunlarında genelde sıradan insanların sıradan hikayelerine tanıklık ediyoruz. Bu hikayelerdeki karakterlerle kolaylıkla empati kurabildiğimiz için oyun gerçeklik hissi yaratıyor. 'Kader Can' da aynı etkiyi yaratan çarpıcı bir oyun.
Oyunun her izleyeni etkilemesindeki en büyük pay kuşkusuz Karaoğlu'nun performansı.
Karaoğlu, 21 yaşında rap tutkunu bir gencin hikayesini tek başına sadece dekor olarak kullanılan siyah bir kutudan yararlanarak anlatıyor. Hikayesinde yer alan annesi, sevgilisi, asker arkadaşları, komutanı, birliğine teslim olmaya giderken bindiği taksinin şoförü ve bakkalla yaşadığı diyalogları başarıyla aktarıyor. Bu karakterler arasındaki geçişler sorunsuz ve çok hızlı. Aynı söylediği rap şarkılar gibi...
Oyuna Ceza'nın 'Nefret' adlı şarkısını dinleyerek hazırlanan Karaoğlu, söylediği şarkılarla nefes nefese kalıyor ama kendisini değil izleyiciyi soluksuz bırakıyor.
23. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nde aday olan, Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri'nden Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu ödülünü kazanan Karaoğlu, ödülü sonuna kadar hak ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsyanını Rap ile dile getiren gencin nefes kesen hikayesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN