Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deniz Seki'ye 8 yıl hapis istemi

Şarkıcı Deniz Seki'nin, ''uyuşturucu ticaretine yardım etmek'' suçundan yargılandığı dava kapsamında 8 yıla kadar hapsi istendi.

Giriş Tarihi: 18.2.2010 14:50 Güncelleme Tarihi: 18.2.2010 17:43
İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 19 sanıklı davanın bugünkü duruşmasında esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı, Deniz Seki'nin ''uyuşturucu ticaretine yardım etmek'' suçundan 8 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Savcı, ayrıca Seki'nin ''uyuşturucu madde kullanmak'' suçundan tedavi edilmesine ve denetimli serbestlik uygulanmasına karar verilmesini istedi.

DAVADA, DİĞER 15 SANIĞIN DA 7.5 İLE 39 YIL ARASINDA DEĞİŞEN HAPİS CEZALARINA ÇARPTIRILMALARI TALEP EDİLDİ

''Uyuşturucu ticaretine yardım etmek'' suçundan yargılanan şarkıcı Deniz Seki ve şoförü hakkında 8 yıla kadar hapis istenirken diğer 15 sanığın da 7.5 ile 39 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmaları talep edildi.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, 12 tutuklu sanık katıldı. Tutuklu sanıklardan Ferhat Gündoğan ile Deniz Seki'nin de aralarında bulunduğu 4 tutuksuz sanık duruşmaya gelmedi. Davanın firari sanıkları Sait Can ile Erdal Yıldız ise yakalanamadıkları için duruşmada hazır edilemedi. Mahkeme Heyeti Başkanı, Deniz Seki'nin avukatlarının, müvekkillerinin duruşmadan vareste tutulmasına ilişkin bir dilekçe sunduklarını, ekinde de doktor raporu bulunduğunu tutanağa geçirdi.

Duruşmada esas hakkındaki 49 sayfalık mütalaasını yazılı olarak veren Cumhuriyet Savcısı Selim Berna Altay, Deniz Seki'nin yakalandığı otel odasında ele geçirilen plastik su şişesi ve metal kutu üzerinde yapılan araştırmalarda kokain bulaşıklarına rastlandığını kaydetti.

Şoförü Mecit Çam'ın verdiği ifadelerde Seki'nin evinde arkadaşlarıyla uyuşturucu madde kullandığını anlattığını kaydeden Altay, Çam'ın Deniz Seki'nin basın danışmanı Ebru Sezgin, Hüsnü Şenlendirici ve Neşe Ünal'a uyuşturucu madde temin edebilmek maksadıyla Abdullah Haner veya Sinan Yüksel'i göndermiş olabileceğini söylediğini anlattı. Savcı Altay, şoför Çam'ın, Şenlendirici stüdyoda kaldığı zamanlarda da uyuşturucu madde temin edebilmesi için Haner ve Yüksel'i gönderdiğini ifade ettiğini aktardı.

Sanık Ebru Sezgin'in de Deniz Seki'nin evinde uyuşturucu madde kullandığını bildiğini, sanık Şengül Çam'ın ev temizliği yaptığı sırada pet şişeler gördüğünü, Deniz Seki'nin bunların kokain içmekte kullanıldığını söylediğini anlatan savcı Altay, tanık Funda Şebnem Özkan'ın da Deniz Seki'yi evinde Hüsnü Şenlendirici ile beraber yarım litrelik pet şişe ile düzenek hazırlayıp kokain içtiklerini gördüğünü söylediğini bildirdi.

Deniz Seki'nin ifadesinde de uyuşturucu madde kullandığını, arkadaşlarıyla da zaman zaman bunu yaptığını, genelde bu maddeleri kendisinin ısmarladığını söylediğini anlatan Altay, sanatçının teknik takibe takılan telefon görüşmelerine ilişkin ayrıntılı bilgi verdi.

Cumhuriyet savcısı Altay, Seki'ye ait toplam 296 görüşmenin tamamına yakınının Sinan Yüksel ve ''Diyar'' kod adlı kişilerle yapılan kokain maddesinin teminine ilişkin olduğunu belirterek, Seki'nin bu maddeleri zaman zaman şoförü Mecit Çam aracılığıyla aldırdığını kaydetti. Savcı Altay, mütalaasında şu ifadelere yer verdi:

''Deniz Seki'nin aldığı uyuşturucu miktarının fazlalığı nedeniyle zaman zaman ücret ödeme konusunda sıkıntı yaşadığı, borca uyuşturucu madde satın aldığı, zaman zaman Sinan Yüksel tarafından ikram olarak, bazen de alınan maddelerin çokluğu nedeniyle 'bonus' olarak uyuşturucu madde verildiği, Seki'nin Sinan Yüksel ile samimiyeti artırması sonucunda arkadaşları için de aracılık yapmaya başladığı, uyuşturucu madde ihtiyacı olan kişilerin doğrudan Seki'yi arayarak Sinan Yüksel'den uyuşturucu madde istemesini talep ettikleri, Deniz Seki'ye uyuşturucu madde temin eden Sinan Yüksel'in zaman zaman kendisini daha fazla kokain almaması için telkin ettiği tespit olunmuştur.''

Deniz Seki'nin bu eylemlerinin TCK'nın 39. maddesi kapsamında yardım faaliyeti olarak değerlendirilmesi gerektiğini savunan savcı Altay, ayrıca uyuşturucu madde kullanma eylemi nedeniyle de hakkında tedavi tedbiri uygulanması gerektiği sonucuna ulaşıldığını bildirdi. Sanıklardan Mecit Çam'ın da patronu Deniz Seki'nin talimatıyla çeşitli torbacılardan birçok kez kokain maddesi aldığını ifade eden Altay, Çam'ın eyleminin de uyuşturucu madde ticaretine aracılık olarak değerlendirildiğini bildirdi.

Yapılan dinleme ve izleme faaliyetleri sonucunda Hakan Çınar'ın liderliğindeki suç örgütünün üyeleri Sinan Yüksel, Mehmet Kaya, Sait Can, Hasan Çelik, Mehmet Rıza Doğru, Ferhat Gündoğan, İbrahim Kaya, Tamer Kılıç, Fatih Murat Tahaoğlu ve Mehmet Çınar'ın kokain ticareti yaptıklarının belirlendiğini kaydeden Savcı Altay, Adem Çakır, Deniz Seki, Mecit Çam, Erdal Yıldız, Miraç Gökhan Kurt'un da kokain maddesinin alımı satımı, başkalarına temini konusunda örgüt üyesi olmamakla birlikte faaliyette bulunduklarının anlaşıldığını kaydetti.

Hakan Çınar'ın suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak ve uyuşturucu madde ticareti yapmak suçlarından 12-39 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmasını talep eden Savcı Altay, diğer 14 sanığın da suç işlemek için oluşturulan teşekküle üye olmak, uyuşturucu madde ticareti yapmak, resmi belgeyi bozmak suçlarından 7.5 ile 38 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmalarını istedi. Savcı Altay, Deniz Seki ile şoförü Mecit Çam'ın da uyuşturucu ticaretine yardım ettikleri gerekçesiyle 8 yıla kadar hapse mahkum edilmeleri isteminde bulundu.

Seki'nin ayrıca TCK'nın 191. maddesinin 2. fıkrası uyarınca tedavisine ve buna ilişkin denetimli serbestlik uygulanmasına karar verilmesini isteyen Altay, firari 2 sanığın da dosyasının ayrılmasını talep etti. Savunmaları alınan sanıklardan Deniz Seki ve Tamer Kılıç'ın duruşmalardan vareste tutulmasına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı sanık avukatlarının esas hakkındaki savunmalarını yapabilmeleri amacıyla 24 Haziran 2010 tarihine bıraktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deniz Seki'ye 8 yıl hapis istemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN