Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nda Türkiye rüzgârı

Macaristan'daki Turan Soyları Kurultayı'na katılan Türk heyeti ve Türk okçu Nadir Oflaz, ilgi odağı oldu. Yetkililer de bundan sonraki kurultaylara daha geniş çaplı bir katılım için düğmeye bastı

Giriş Tarihi: 27.8.2012 ABONE OL
Zırh giymiş atlı yiğitler, ok ve cirit atan kalpaklı savaşçılar... Bir yanda otağ çadırları, diğer yanda yüzlerce yıl önceden gelen melodiler... Fotoğrafları bile, görenlerde zamanda yolculuk etkisi yaratan ve 10-12 Ağustos tarihlerinde Macaristan'ın Bugac kentinde düzenlenen Turan Soyları Kurultayı'na Türkiye'den de 18 kişilik bir heyet katıldı. Aralarında AK Parti Manisa Milletvekili ve aynı zamanda Türk-Macar Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Eşbaşkanı olan Dr. Selçuk Özdağ ve AK Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu'nun da olduğu Türkiye Heyeti'nde; Sakarya Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Musa Taşdelen ve Doç. Dr. İsmail Hira, Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği (UKİD) Derneği Başkanı Musa Serdar Çelebi, Türkolog ve müzisyen Bünyamin Aksungur, halk ozanı Kaya Kuzucu, Milli okçu Nadir Oflaz gibi isimler yer aldı. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Balkanlar koordinatörü Mehmet Kılıç ve Musa Top da heyette yer alan isimler arasındaydı. Kurultaya Avrupa'da yaşayan Türklerden de önemli bir katılım oldu.

KKTC BAYRAĞI DALGALANDI

Kurultay, 7 Ağustos akşamı Budapeşte'de verilen 'hoşgeldiniz' yemeği ile başladı. Macar Turan Vakfı Başkanı ve Kurultay'ın organizatörü andropolog Andras Biro, kurultay katılımcılarını selamladı. 250 civarında misafir 9 Ağustos'ta Macar Meclisi'ni ziyaret etti. 10 Ağustos akşamı ise, gösterilerin yapılacağı Bugaç Ovası'na gidildi. Bugaç Belediye Başkanı ve diğer yetkililer tarafından çok samimi bir şekilde karşılanan heyete, ovanın girişinde tarihi kıyafetler giymiş meşaleli atlılar tarafından karşılama merasimi yapıldı. Ayrıca ovadaki gösterilerin açılış programı olarak, yakılan dev ateşler etrafında atlıların nefes kesen gösterileri izlendi.

2 SAHNEDE DANS VE MÜZİK

3 gün süren gösterilerde yaklaşık 47 gösteride atlı, savaşçı, okçu gösterileri; kardeş halkların dans ve müzikleri sunuldu. Panayır alanında müzik ve danslı gösteriler için 2 sahne kurulmuştu. Birçok ülkeden gelen topluluklar bu sahnelerde iki gün boyunca birbirinden güzel gösteriler sundular. Türkiye'den Bünyamin Aksungur cumartesi, Kaya Kuzucu ise pazar günü birer konser verdiler. Türkmenistan ekibinin dans gösterileri yanında Azerbaycan ve Kazakistan ekiplerinin konserleri büyük ilgi gördü. Türkiye'den giden Milli okçu Nadir Oflaz'a da özel bir ilgi gösterildi. Atış alanlarında okçuluk eğitimi veren Oflaz kısa sürede herkesin ilgi odağı oldu.

YÖRÜK POŞULARI TÜKENDİ

Kurultaya bu yıl ikinci kez katılmanın mutluluğunu yaşadığını anlatan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Musa Taşdelen, "2010 yılında bizden mehter takımı götürmemizi istemişlerdi ve çok büyük ilgi görmüştü. Türk heyeti çok büyük bir ilgi gördü. Yanımızda götürdüğümüz ve Türkiye'yi tanıtan broşür ile Yörük poşuları anında tükendi. Türkiye'nin tanıtımının çok güzel yapılacağı bu kurultaya önümüzdeki yıllarda daha geniş bir katılımla dahil olmalıyız" diye konuştu. Kurultaya ilk kez katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Heyeti'nin de ilgiyle karşılandığını anlatan Taşdelen, "Yunanlıların itirazına rağmen Macar dostlarımız KKTC bayrağının dalgalanmasından şeref duyduklarını söylediler. Bir AB ülkesinde bu olayın yaşanması bizi çok mutlu etti" diye devam etti.

ESTERGON KALESİ ŞARKISI
"Macarlar kendilerini Türk olarak görüyor, Atilla'nın soyundan geldiklerine inanıyorlar" diyen Türkolog Aksungur ise "Milli Okçumuz Nadir Oflaz'a ve bizim söylediğimiz Türk dünyası şarkılarına ilgi büyük oldu. Özellikle Estargon Kalesi şarkısı çok sevildi" dedi. UKİD Başkanı M. Serdar Çelebi de şunları anlattı: "Türkiye'nin gelecek kurultaylara daha yüksek sayıda ve daha geniş tabanlı şekilde katılması gerektiğine inanıyorum. Dünyanın dört bir yanından gelen soydaş ve akrabalarla Avrupa'da, misafirperver Macar milletinin ev sahipliğinde bir araya geldik. Birlikte konuştuk, birlikte ağladık, birlikte güldük. Yoğun duygusal atmosferde türkülerimizi, marşlarımızı, ilahilerimizi, destanlarımızı seslendirdik. Nur Baba'yı, Estergon yiğitlerini andık."

OFLAZ'DAN EĞİTİM...

Milli okçu Nadir Oflaz, atış alanında okçuluk eğitimi verdi. Bünyamin Aksungur ve Kaya Kuzucu da birer konserle etkinliklere renk kattı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Turan Kurultayı'nda Türkiye rüzgârı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA