Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ta katliam gibi saldırı

İstatistik Kurumu Bölge Müdürlüğünde yapılan silahlı saldırıda 7 kişi hayatını kaybetti.

Giriş Tarihi: 19.3.2014 09:55 Güncelleme Tarihi: 19.3.2014 17:20
Edinilen ilk bilgilere göre, Kars'ta Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Türkiye İstatistik Kurumu'nda, daha önce kurumda psikolog olarak çalışan bir kişi, 6 kişiyi otomatik silahla ateş açarak öldürdü. Daha sonra saldırgan da intihar etti. Ölenler arasında bölge müdürü Mehmet Tolon'un da bulunduğu öğrenildi.

Polis, geniş güvenlik tedbiri alarak olayla ilgili inceleme başlattı. Kars Valisi Eyüp Tepe, saldırganın isminin Veysi Erim olduğunu belirterek, kurumda psikolog olarak çalıştığını söyledi.KARS VALİLİĞİ'NDEN TÜİK SALDIRISINA YÖNELİK AÇIKLAMA

Kars'ta TÜİK Bölge Müdürlüğü'nde 7 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahsı saldırı olaylı ile ilgili olarak Kars Valiliği'nce yazılı açıklama yapıldı.
Yapılan açıklamada, '19 Mart 2014 Çarşamba günü TUİK Bölge Müdürlüğünde çalışan Veysi Erim saat 08.30 civarında Bölge Müdürlüğü binasına gelerek Bölge Müdürlüğünde çalışan 5 kişi ve Bölge Müdürünü Glock marka tabanca ile öldürdükten sonra intihar etmiştir.

Ayrıca olay esnasında kurumda bulunan 1 çalışan yaralanmış olup hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Veysi Erim, TUİK Bölge Müdürlüğünde Sosyolog kadrosunda çalışan memur olup, psikolojik sorunları ile ilgili tedavi görmekteydi. Bu vahim olayın herhangi bir siyasi ve terör olayı ile ilgisi olmayıp, psikolojik tedavi gören Veysi Erim' in cinnet halinde olayı gerçekleştirdiği değerlendirilmektedir. Görev başında şehit olan personellerimize Allah'tan rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı diler, yaralı olan personelimize acil şifalar dileriz'.

KARS'TA 7 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ OLAYLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Kars İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğünce Kars'ta bu sabah 7 kişinin ölümü ve 1 kişinde yaralanmasıyla ilgili açıklama yapıldı. Asayiş Şube Müdürü Hasan Taşgıran, yaptığı açıklamada, olayın şahsın kendisinin yaşamış olduğu psikolojik sorunlardan kaynaklandığını belirtti.

Taşgıran; 'Sabah saat 08.00 sıralarında hepsi TÜİK çalışanı olmak üzere 7 ölümüz var Kars'ta maalesef bunların bir tanesi olayın faili TÜİK Bölge Müdürümüz ile yaşamış olduğu sorun ve sıkıntılar, kendisinin yaşamış olduğu psikolojik problem ve sıkıntılar mütevelli sabahleyin saat 08.00-08.30 gibi kendisinin almış olduğu 3 aylık raporun sonunda bugün çalıştığı yere geliyor. Ve Bölge müdürünün bulunduğu yere gidip önce bölge müdürünü, sonra bölge müdürünün yanında evrak imzalatmak isteyen meslek taşını ve daha sonra diğer bürolarda çalışan meslektaşlarını bir şuur kaybı diyeceğim ben ona elim bir şekilde öldürüyor. Öldürdükten sonra o esnada, o silah sesinden dolayı korkan iki şahıs birisi büronun tuvaletine saklanıyor. Diğeri de fotokopi makinesinin arkasına saklanmak suretiyle kendilerini koruma altına alıyorlar' dedi.

Daha sonra herkesi öldürdüğünü düşünen sanık, intihar ediyor. Elindeki silahla başına ateş etmek suretiyle intiharını gerçekleştiriyor diyen Taşgıran, 'Bunların hepsi aynı katta, o bina komple TÜİK'e ait bina, üçüncü katında Bölge Müdürü'nün olduğu katta hepsi gerçekleşiyor. O esnada alt katta çalışanlar vardı. Biz olaya gittiğimizde önce alt katı sonra üst katı tahliye ettik. Şahıs bölge müdürünün sekreterini ateş etmek suretiyle hafif şekilde yaralıyor. Silahla yaralıyor. Sekreter kendisini zor bir şekilde dışarı atıyor. Kaçmayı başarıyor. Kaçtıktan sonra sekreterin arkasından kapıyı kilitliyor. Biz müdahale ettiğimizde kapıyı kırmak suretiyle içeriye girdik. İçeri girdiğimizde olayı gerçekleştirmişti. Bununla ilgili diğer bahsettiğim iki şahısta, birisini tuvalette, diğerini makinenin arkasında şahısları tespit ettik ve aldık' diye konuştu.

Alt katta bizim girdiğimizde 10 kişi vardı. Bunlardan bir tanesi kaçmayı başarıyor. Bayan. İki tanesi saklandığını ifade eden Asayiş Şube Müdürü Hasan Taşgıran şunları söyledi: 'Olay yerinde 38 tane kovan bulundu. 3 şarjör var. Bir şarjör boş. Bir şarjör de yarı dolu. Olay yerinde sadece kafa değil. Duvarda kapıda, kapı menteşelerinde bu tür yerlerde izler mevcut. Ancak şahıs yakın ateş etmek suretiyle olayı gerçekleştirmiş. Hem bölge müdürünü, hem diğer çalışanlara dışarıda ateş etmiş, yanlarına gelerek ikince kez ateş etmiş. Bununla ilgili biz resmi bir müracaat yok. Bölge Müdürümüzün bize yapılmış her hangi bir müracaatı mevcut değil. Koruma talep etmedi. Resmi olarak koruma talep etmedi. Onu söylüyorum olayın bugün gerçekleştirilmesinin sebebi daha önceden almış olduğu 3 aylık doktor raporunun bugün son günü. Ona istinaden hem başlama yapmak için zannediyoruz. Olay tahkikatı devam ediyor. Bugün o şekilde çalıştığı kuruma geliyor intihar ediyor. "Glock" marka bir silah ruhsatsız. Her hangi bir kişi üzerine kayıtlı değil. Kendi üzerine de kayıtlı değil silah. Kurum içerisinde her hangi bir kişinin yardım ettiğine dair biz her hangi bir şey tespit edemedik. Bununla ilgili bulgu mevcut değil.'

TÜİK'TEN KARS'TA MEYDANA GELEN SİLAHLI SALDIRIYA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Kars'ta meydana gelen silahlı saldırıya ilişkin bir açıklama yapıldı. TÜİK tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kars Bölge Müdürlüğü'nde bugün üzücü bir olayın meydana geldiği belirtilerek, "Kurumumuz çalışanlarından birisi, silahlı saldırıda bulunarak 6 personelimizi öldürmüş, bir personelimizi yaralamıştır. Şahıs daha sonra kendisini vurarak intihar etmiştir" denildi.

SALDIRIDA HAYATINI KAYBEDENLERİN KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kars Bölge Müdürlüğü'ne düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybedenlerin kimlikleri belirli oldu. Atatürk Caddesindeki TÜİK Kars Bölge Müdürlüğü'nde yaşanan silahlı saldırıda yaşamını yitirenlerin isimler şöyle:

"TÜİK Bölge Müdürü Mehmet Tolon (61), TÜİK Şube Müdürü Osman Ay (49), İdari ve Mali İşler Müdürü Ramazan Haydar (31), veri hazırlama memuru Abdülnaci Çolak (39), istatistik memuru Ahmet Onur Banker (32), anketör Safet Karaçay (29) ve olayı gerçekleştirdikten sonra intihar eden sosyolog Veysi Erim (33)."

Olayda yaralanan ve Kars Devlet Hastanesi'nde tedavisi süren sekreter Neslihan Çelik Koca'nın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Bu arada, TÜİK Kars Bölge Müdürlüğü'ne düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybedenlerin cenazelerinin otopsi için Erzurum'a gönderileceği kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kars'ta katliam gibi saldırı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN