Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kâbe'de 3 milyon kişiyle zaman duruyor

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yıl 56 bin 404 Türk'ün hac vazifesini yapacağı kutsal topraklarda 5 bin görevliyle hizmet veriyor. 3 milyon insan ile Kâbe'nin etrafını adımlarken zamanın anlamsızlaştığını düşünüyorsunuz

Giriş Tarihi: 28.9.2014
Üstünüzde kefeni hatırlatan bir ihram ve çıplak ayaklarla Kâbe'nin etrafını adımlarken 3 milyon insan ile aynı anda zamanın durduğunu hissediyorsunuz. Daha doğrusu, 'Allah'ın evi' Kâbe'de zamanın anlamsızlaştığını düşünüyorsunuz. Bu duygularla başladı hac yolculuğumuz. Son hac kafilesi 29 Eylül'de Kâbe'ye adım attıktan sonra şehrin kapıları Kurban Bayramı'na kadar yeni ziyaretçilere kapanacak. 2 Ekim'de Arafat'a çıkacak olan hacı adaylarının bu en anlamlı yolculuğu 8 Ekim'de sona erecek. Artık sıra, burada elde ettiğimiz beyaz sayfaları korumaya gelecek.

1 MİLYON 250 BİN KİŞİ SIRA BEKLİYOR

Dün Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Hasan Kamil Yılmaz, Ekrem Keleş ve Hac ve Umre Dairesi Genel Müdürü Mehmet Güven ile Mekke'deki ataşelikte sohbet ettik. Elbette ki Diyanet'in de hacca gitmek isteyenlerin de en önemli sorunu Suudi Arabistan'ın uyguladığı kota meselesi. Kâbe'deki inşaatlar nedeniyle hac kotası yüzde 20 oranına yükselmiş. 2014'te Türkiye'den 77 bin kişinin hacca gitmesi beklenirken sadece 60 bin kişi vize alabilmiş. Önümüzdeki yıllarda da bu uygulama devam edecek gibi görünüyor. Yılda 60 bin kişi hacca gitme şansını elde ederken, bu görevi yerine getirmek için bekleyen kişi sayısı 1 milyon 250 bin. Yani hiçbir başvuru yapılmazsa ve kota da arttırılmazsa mevcut talebi eritmek ancak 20 yılda mümkün olabilecek. Diyanet yetkililerinin, "Ümitle kuranın size çıkmasını bekleyin" demekten başka ellerinden bir şey gelmiyor. Otellerden Kâbe'ye ulaşım, kalabalık odalar, Türkiye'ye kargo hizmeti gibi aksayan bütün sorunlara Diyanet önemli projelerle çözüm getirmiş. Bütün bu hizmetlere rağmen hala şikâyet eden hacı adaylarına da küçük bir hatırlatması var Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz'ın: "İnsan, küçük kusurlara takılarak ömründe belkide bir kez yaşayabileceği bu önemli olayın maneviyatında azalma olmasına izin vermemeli."

NOTLAR... NOTLAR...
Kutsal topraklarda dün itibariyle 33 bin 520 hacı adayımız bulunuyor. Bu yıl 56 bin 404 Türk'ün hac vazifesini yerine getirmesi bekleniyor.
Hacı adaylarımız 4 bölge içinde belirlenen 56 otelde ikamet ediyor.
Mekke'de hacıların 5 vakit Kâbe'ye ulaşabilmeleri için 130 kişiden oluşan servis ekibi 100 otobüsle 24 saat ring hizmeti veriyor.
Türkiye'den ilk hacı kafilesinin yola çıktığı 1 Eylül'den bu yana kutsal topraklarda 17 hacı adayı vefat etti.
Mekke'de 2, Medine'de 1 hastane ve birçok sağlık ocağı Türkiyeli hacılara hizmet ediyor.
35 bin Türkiyeli hacı adayını ağırlayan dev mutfak Suudi Arabistan yönetimi tarafından en başarılı organizasyon seçilmiş.

EN YAŞLI TÜRK HACI ADAYI ŞEFİKA TEYZE
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2014 yılı hac kayıtlarına göre en yaşlı hacı adayımız Şefika Sönmez. Gaziantep doğumlu 94 yaşındaki Şefika teyze, yıllar önce eşini kaybetmiş. 8 çocuğu olan ve torunlarının sayısını bilmeyen Şefika Teyze, hayattaki en büyük isteği olan bu kutsal yolculuğa çıkması kolay olmamış. 8 yıl sıranın kendisine gelmesini bekleyen Sönmez, hacca gitmeye niyetlenenlere de bir tavsiyesi var: "Buradaki görevleri layıkıyla yerine getirmeyi istiyorsanız mutlaka genç yaşlarda hacca gidin."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kâbe'de 3 milyon kişiyle zaman duruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN