Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Garipoğlu'nun mezar taşı neden isimsiz?

Cem Garipoğlu’nun mezar taşına isim yazılmamasının sırrı ortaya çıktı. Osmanlı’da da beddua edilmemesi için cellat mezarlarına isim yazılmıyordu.

Giriş Tarihi: 15.10.2014 19:09 Güncelleme Tarihi: 15.10.2014 19:15
Garipoğlu'nun mezar taşı neden isimsiz?
17 yaşındaki lise öğrencisi Münevver Karabulut'u vahşice öldüren ve Silivri'de kapalı cezaevinde yatan Cem Garipoğlu, tek kişilik odasında kendini asmış halde bulunmuştu.

Garipoğlu'nun cenazesinin gömüldüğü gün, mezar taşında isminin yazılı olmaması kafalarda soru işareti bıraktı. Bu durum, sosyal medyada "Öldü gösterilip kaçtı mı" gibi söylentileri de beraberinde getirmişti.

CELLAT MEZARLARINA BEDDUA EDİLMEMESİ İÇİN İSİM YAZILMAZDI
Cumhuriyet yazarı Erk Acerer, Garipoğlu'nun mezar taşında neden isminin yazılı olmadığını yorumladı;

"Osmanlı İmparatorluğu'nda cellat mezarları ayrı olur, dikilen bir arşınlık taşlara da isim yazılmazdı. Deniz kabuklarının oluşturduğu kalkerden kesilen taşlar, üçüncü sınıf olarak bilinirdi. Cellat taşlarına isim yazılmamasının anlamı gayet açık olup, şahsa yapılacak bir bedduayı engellemek amacı taşıyordu. Zaten yaşarken yeterince beddua alan celladın, ruhunun öteki tarafta rahat etmesi amaçlanıyordu.

Garipoğlu'nun mezar taşına isim yazılmaması bu uygulamayı akla getirdi. Mezar taşınının yazısız oluşu, herhangi bir tahribat yapılmasını ya da Cem Garipoğlu adına beddua edilmesini önleme isteği olarak ön plana çıktı. Yazısız mezar taşı, Cem Garipoğlu'nun "ölmedi, hapisten kaçırıldı" iddialarına da bir yanıt olarak görülebilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Garipoğlu'nun mezar taşı neden isimsiz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN