lı ev hanımları aşkına öğreniyor

Giriş Tarihi: 18.2.2015
İranlı ev hanımları Türk dizileri aşkına Türkçe öğreniyor

'da ne ilgi büyük. 'daki kursunak atılanların çoğu kadın. İlk Türkçe sözcükleri TV'den öğrenen ev hanımlarının hayali Türk dizilerini orijinal dilinde izleyebilmek...

'ın başkenti 'da faaliyet gösteren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nde her yıl 550 öğrenci öğreniyor. Türkiye'de eğitim ve ticaret yapabilmek için Türkçe öğrenenlerin yanı sıra İranlı ev hanımları ni seyredebilmek için kursa kayıt yaptırıyor. Kursiyerlerin yüzde 80'i kadın. Türk öğretmenlerin ders verdiği ve Türkiye'den getirilen ders kitaplarının okutulduğu kursa 15 yaşından büyük herkes katılabiliyor. 12 kurdan her biri 3 ay sürüyor. Hiç Türkçe bilmeden kursa gelen bir kursiyer, 3 yıl sonunda Türkçe çeviri yapabilecek noktaya geliyor. Kursta Türkçe dersleri de veren kültür sanat koordinatörü Selim Özban, "Dizileri altyazısız izleyebilmek için Türkçe öğreniyorlar" dedi.

İRAN'DAN HOLLYWOOD'A BÜYÜK TEPKİ - TIKLAYIN

TAHRAN'IN ZENGİN ÇOCUKLARI - TIKLAYIN


İKİLDEN DAHA TALEP VAR
Merkezin Müdürü Doç. Dr. Şamil Öçal ise Tahran'daki talebin sadece yarısını karşılayabildiklerini söyledi. Kursları çoğaltmak istediklerini vurgulayan Öçal, "Daha geniş bir binaya taşınarak 4 olan sınıf sayımızı 8'e çıkaracağız. Tahran'ın dışında İsfahan ve Tebriz'den de talep var. Orada kurs açmak için çalışma başlattık. İran'ın dil kurumunda Türkçe kursu açmak için izin aldık. İlk kez bu kurumda bir yabancı dil kursu olacak" dedi.

'TÜRKÇE DERSİ VERECEĞİM'
Azeri kökenli olmasına rağmen Türkçe'yi hiç bilmeyen kursiyerlerden Elmira Amiri "Televizyondan Türkçe öğrenmeye başladım. İki yıldır kursa geliyorum. Dili öğrenince İran'da özel Türkçe dersleri vereceğim" diyor.

'HIZLI ÖĞRENİYORLAR'
Merkezdeki 10 öğretmenden biri olan Arafat Deniz ise "3 yıldır ders veriyorum. Şu an öğrencilerim 7'nci kurda. İranlılar Türkçe'yi çok hızlı öğreniyorlar. Türk kültürünü çok yakından takip ettikleri için başarılılar. Türk TV kanallarını da izliyorlar" diye konuştu.

'KENAN VE KIVANÇ ÇOK İYİ OYUNCULAR'
55 yaşındaki ev hanımı kursiyer Übeyde Misbahi Daryan "Asi dizisini seyretmeye başlayınca Türkçe öğrenmek istedim. Aşk-ı Memnu'yu seyrettim. 'Karadayı' dizisi çok iyi. ve çok iyi oyuncular. 'ı seyrediyorum. Hocalarımızdan çok memnunum. Türkiye'yi seviyorum" diyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İranlı ev hanımları Türk dizileri aşkına Türkçe öğreniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN