Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kas gücüyle kıtaları aşacak

New York'tan 19 Mayıs'ta kürek çekmeye başlayacak olan gezgin Erden Eruç, Çanakkale Savaşları'nın 101'inci yıldönümünde Gelibolu'ya ulaşmayı planlıyor

Giriş Tarihi: 31.3.2015
Kas gücüyle kıtaları aşacak
Tamamen kas gücüne dayanan yolculuklarla dünyayı dolaşıp Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Türk sporcu ve gezgin Erden Eruç, Çanakkale Savaşları'nın 101. yıldönümünde New York'tan kürek çekerek Gelibolu'ya gitmeyi planlıyor. 19 Mayıs'ta Avustralyalı bir arkadaşıyla New York'tan iki kişilik özel teknesiyle denize açılacak olan Eruç, Atlantik Okyanusu ve Akdeniz'i 10 ayda aşacak. Önce Fas'a ulaşacak Eruç, ardından Tunus, İtalya ve Yunanistan kıyılarından geçip Gelibolu'ya varacak. "Barışa Yolculuk" temasıyla küreklere asılacak Eruç, "Yolculuğum boyunca ilk ayak basacağım yer Fas olacak. Oradan Akdeniz'e açılıp önümüzdeki yıl yapılacak olan Çanakkale Savaşları'nın 101'inci anma törenlerinde Gelibolu'ya ulaşmayı hedefliyorum" dedi. "Kaslagit" sloganıyla 2007'de Amerika'dan çıktığı yoluculukta 3 okyanusu 5 yıl içinde kürekle geçme rekorunu elinde bulunduran Erden Eruç, yeni yolculuğuna çıkmak için önünde 2.5 aylık bir süre olduğunu belirtti.

DENİZ SUYUNU ARITACAK

Tüm seyahati boyunca güverte altındaki su geçirmez bölümlerde özel paketlenmiş yiyeceklerle beslenecek olan Eruç, içme suyunu deniz suyunu arıtarak elde edecek, arıtma sisteminin bozulması halinde teknenin dengesi için kullanılan güverte altındaki balast suyunu idareli şekilde içebilecek. Eruç, enerji ihtiyacını da kabin üstüne yerleştirilmiş güneş panellerinden karşılayacak. Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği'ni bitirdikten sonra ABD'ye yerleşen Erden Eruç, kürekle Okyanus geçmesinin yanı sıra tarihte kendi kas gücüyle devrialem yapmış ilk ve tek kişi. ABD'nin Kaliforniya eyaletinin Bodega körfezinden 10 Temmuz 2007'de Avustralya'ya gitmek için Pasifik'e açılan Eruç, Mayıs 2008'de Papua Yeni Gine'ye ulaştı. Büyük Okyanus'ta 312 Gün kalarak denizi bir başına geçen ilk kürekçi unvanını alan Eruç, daha sonra Avustralya'ya yönelerek buraya Ocak 2010'da ulaştı. Eruç, ardından Hint Okyanusu'nu da kürekle geçti ve Atlantik'e vardı. Atlantik'i yaklaşık 5 ayda aşan ve Venezüella'ya gelen Eruç, bu kez yönünü macerasına başladığı noktaya çevirdi. Toplam 5 yıl 11 gün süren macerasının ardından 21 Temmuz 2012'de ABD'nin batı yakasındaki Bodega körfezine dönen Eruç, kas gücüyle dünyayı en hızlı dolaşan ilk insan unvanıyla Guinness Rekorlar Kitabı'na adını yazdırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kas gücüyle kıtaları aşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN