Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir çocuk dünyayı sarstı

Suriyeli Aylan'ın Bodrum'da kıyıya vuran cansız bedeni, Avrupa'yı sarstı. İngiliz basını "Bu fotoğraf Avrupa'yı harekete geçirmezse, başka ne geçirir" diye sordu. İtalyan gazeteleri ise "Bir çocuk dünyayı sarstı" dedi

Giriş Tarihi: 4.9.2015
Bir çocuk dünyayı sarstı
Cansız bedeni Bodrum sahillerine vuran 3 yaşındaki Suriyeli göçmen Aylan'ın fotoğrafı, Avrupa'da hatta dünyada büyük yankı buldu. Soruna kayıtsız kalan Avrupalı liderler de eleştirilerin odağında...
Ailesiyle birlikte daha iyi bir yaşam umuduyla Bodrum'dan Yunanistan'ın İstanköy adasına ulaşmaya çalışırken, teknelerinin batması sonucu kardeşi ve annesiyle hayatını kaybeden Aylan Kurdi'nin fotoğrafı dünyayı derinden sarstı. Aylan'in dramı, göçmen sorununa karşı 3 maymunu oynayan Batı Avrupa kamuoyunu adeta uyandırdı. Batı medyasında manşetleri bu dramatik fotoğraf süslerken, İngiliz Daily Mail Aylan'ı "İnsanlık felaketinin minik kurbanı" şeklinde nitelendirdi. 3 yaşındaki Aylan için "O da birisinin çocuğu" başlığını atan Independent ise "Eğer, bu fotoğraf da Avrupa'nın göçmen krizine yönelik tutumunu değiştirmeyecekse, ne değiştirir?" sorusunu sordu. Aynı gazete, İngiltere Başbakanı David Cameron'un göçmenleri karşıtı açıklamalarını eleştiren bir de açık mektup yayımladı. Mektupta "Artık yeter, İkinci Dünya Savaşı'ndan beri görülen en büyük göçmen krizi yaşanıyor. Ve artık bu insanlara yardım etmenin vakti geldi" ifadeleri yer aldı.
Alman Bild, Aylan'ın fotoğrafının altında "Vatanında savaş vardı, Avrupa yolunda öldü. Eğer kıyılarımızda çocukların boğulmasına izin vermeye devam edersek, suç zengin Avrupa kıtasınındır" yorumuna yer verdi.
İtalya'dan Il Manifesto gazetesi ise "Sığınması yok" başlığını verirken fotoğrafın altına da "İsmi yok, toprağı da olmayacak" yazıldı. Corriere della Sera "Bir çocuk dünyayı sarstı" ifadesini kullandı. Fransa'nın en büyük gazetelerinden Le Monde da "Gözlerinizi açacak fotoğraf" başlığıyla trajediyi duyurdu.

Kurucu ülkelerin güçlü yanıt çağrısı...

Avrupa'ya akın eden binlerce göçmenin durumu yarın başlayıp 2 gün sürecek bir zirevede ele alınacak. Lüksemburg'da yapılacak AB Dışişleri Bakanları toplantısı öncesi, AB'nin kurucu 3 ülkesi birliğe harekete geçme çağrısı yaptı. İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Almanya Dışişleri Bakanı Walter Steinmeier ve Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Avrupa'nın göçmen krizine yönelik güçlü bir yanıt aramasını talep eden geniş kapsamlı bir belgeyi imzaladı. 3 bakan, iltica teması üzerine 25 yıllık mevcut sistemin revize edilmesi gerektiğini belirtti.

'En az 100 bin göçmen almalıyız'

Avrupa liderlerinin gündemini de Aylan'ın cansız bedeni ve göçmen sorunu oluşturdu. AB Komisyonu Başkanı Donald Tusk, "En az 100 bin göçmeni AB üyeleri arasında adil şekilde bölüştürmeliyiz" dedi. İtalya Başbakanı Mateo Renzi, cesedi sahile vuran Suriyeli çocuğun fotoğrafının yürekleri burktuğunu, AB'nin göçmen krizi karşısında itibar kaybetmemesi gerektiğini söyledi. Macaristan Başbakanı Viktor Orban ise "Sorun Avrupa'nın değil, Almanya'nın sorunu, çünkü hiçbir göçmen Macaristan'da kalmak istemiyor. Sığınmacıların büyük kısmı Müslüman. Bu çok önemli bir soru çünkü Avrupa'nın kökeninde Hristiyanlık mevcut. Avrupa'nın kendi Hristiyan değerlerini koruyacak durumda olmaması endişe verici değil midir?" ifadeleri ile tepki topladı. Orban'ın açıklamalarına yanıt veren Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Almanya, yasal ve ahlaki olan ne gerekiyorsa onu yapıyor. Ne fazla ne eksik" diye konuştu. "Denizde boğulan Kobanili çocuğun görüntüsü yürek yakıcıdır" ifadesini kullanan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, yaşananlardan bütün dünyanın sorumlu olduğunu söyledi.

Cameron'a çağrı: Binleri kabul edelim

İngiltere Başbakanı David Cameron'a, göçmen krizinin çözümü için daha aktif rol alması yönünde yapılan çağrılar artıyor. Cameron'ın liderliğindeki Muhafazakar Parti milletvekili David Burrowes, ülkesinin "yüzlerce değil, binlerce sığınmacıyı" kabul etmesi gerektiğini vurguladı. Binlerce sığınmacı daha alacaklarını belirten Cameron ise "Türkiye sahilindeki o görüntüden çok etkilendim. Bu görüntülerin sorumlusu Esad, ADEŞ kasapları ve bu korkunç ticareti yapan suç çeteleridir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir çocuk dünyayı sarstı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN