Limanı'nda akar u

Gümrük Muhafaza çılık ve İstihbarat Müdürlüğü (KİM) Arama ekipleri, Limanı'nda bir gemiye düzenlenen da 7 bin 55 kilo kaçak akar ele geçirdi.

Giriş Tarihi: 26.10.2015 20:05
Aliağa Limanı'nda kaçak akaryakıt operasyonu
KİM Arama ekibi tarafından riskli olduğu değerlendirilen Türk bayraklı, kaptan Z.O. idaresindeki harici seferden dahili sefere geçen "M/V I.K." adlı gemide yapılan detaylı aramada olumsuz bir duruma rastlanmadı. Daha sonra İzmir KİM ve Bölge Amirliği'ne bağlı gümrük muhafaza ekipleri gemi tanklarında ölçüm yaptı.

FAZLA YAKIT BELİRLENDİ


Belgelerde 4 bin 400 kilo motorin beyan edilmesine rağmen yapılan ölçümde gemide beyan edilenden daha fazla motorin olduğu belirlendi. Gemide evraklarda belirtilmeyen ve herhangi bir gümrük işlemine tabi tutulmadan ülkeye sokulmak istenen 7 bin 55 kilo beyan harici motorin tespit edildi.

DEĞERLER GEÇERSİZ ÇIKTI

Ulusal marker tespit cihazı ile yapılan marker ölçümünde akaryakıtın marker değerinin geçersiz olduğu anlaşıldı. Ele geçirilen beyan harici 7 bin 55 litre motorine mahkeme kararına istinaden el konuldu. El konulan motorin cinsi akaryakıtın değerinin 25 bin 800 TL olduğu belirlendi. Söz konusu akaryakıt İzmir Defterdarlığı'na teslim edildi.

Yapılan soruşturma kapsamında gemi kaptanı Z.O. ile gemi personeli M.K. hakkında Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aliağa Limanı'nda kaçak akaryakıt operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN