Mezara kadar aşk dolu 70 yıl

İkisi de 93 yaşındaydı, ikisi de aynı saatlerde kalp krizi geçirip hayatını kaybetti. Tesadüf eseri Sevgililer Günü'nde can veren Özbay çifti, 70 yıl aşkla aynı yastığa baş koymuştu

Giriş Tarihi: 19.2.2016
Mezara kadar aşk dolu 70 yıl
Sevgililer Günü'nde kalp krizi geçirip ölüme birlikte giden Hatice Özbay (93) ve Mustafa Özbay (93) çocukluk arkadaşıydı. Birbirlerini çok iyi tanıyan ikili, aileler uygun görünce hayatlarını birleştirmişti. O günden sonra da 70 yıl boyunca birbirlerini hiç yalnız bırakmamışlardı. Gülser, Gülümser ve Mahküme adlı 3 kızlarıyla mutlu bir yuva kuran çift, Edirne'nin Havsa ilçesinin Kulubalık köyünde de örnek gösteriliyordu. Anne ve babasının cansız bedenlerini bulan ailenin en küçük kızı Mahküme Ak (56), gözyaşları içinde o günü anlattı. Komşularının babasına ulaşamadığı için kendisine haber gönderdiğinde bile ölmüş olabileceklerine ihtimal vermediğini söyleyen Ak: "Bir postacı babama kâğıt götürmüş, kapıyı yoklamış. İçeride 'kimse yok herhalde' demiş. Komşularımız gitmiş babama bir şey olduğunu anlamışlar. Bize babamın öldüğünü söylemediler. Komşular bana ulaşınca ben bir şey olduğunu anladım. Ama öldüğüne ihtimal vermedim. Eşimle birlikte eve gittik. Sağ olduklarını düşündüm. Kapıyı acınca babamın ölmüş olduğunu gördüm..."

'MEĞER ANNEM DE ÖLMÜŞ'
Babasının cansız bedeni ile karşılaştıktan sonra annesinin kaybolduğunu düşünen Ak, "Annemi aradım, göremedim. Sonra komşumuz 'annen yok' dedi. Çıkalım arayalım dedim. Komşuları toplarken, panik yaptım. Eşim de, 'aramayı bırak, annen burada yatıyor ölmüş' dedi şoke oldum" diye konuştu.

'BİZ BİRBİRİMİZE YETERİZ...'
Ak, babasının annesini çok sevdiğini, kahvaltısını dahi kendisinin hazırladığını dile getirdi. "Bize hiç ihtiyaç duymadılar" diyen Ak, alışverişten hastaneye tüm ihtiyaçlarını birlikte karşıladıklarını, kimseye yük olmadan baş başa bir ömür geçirdiklerini ifade etti. Mahküme Ak, asırlık çınarların aralarındaki bağı şöyle özetledi: "Yaşlandıkları için onlara bakımları için teklifte bulunduğumuzda 'birbirimize yetiyoruz' diyerek kabul etmediler. 'Arada gelip temizlik yaparsanız yeter' dediler. Birbirlerini böyle seven başka çift görmedim. O kadar çok sevdiler ki ölüme de birlikte gittiler."

İKİ TABUT YAN YANA
Mustafa Özbay'ın cenazesi musalla taşına indirilirken, mezarlıkta tek musalla taşı bulunması nedeniyle eşi Hatice Özbay'ın cenazesi araçta kalmıştı. Bunun üzerine çözüm arayan vatandaşlar, musalla taşının yanına demirden bir bölüm ekleyerek eşi Hatice Özbay'ın da cenazesini getirmişti. Ayrı ayrı kılınan cenaze namazının ardından yaşlı çift yan yana toprağa verilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mezara kadar aşk dolu 70 yıl
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN