Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yer kabuğunun altında dev okyanus...

insanları, yer kabuğunun yüzlerce kilometre altında bir okyanus buldu. 2.7 milyar yaşındaki okyanusta, daki okyanusların 3 katı kadar su bulunuyor

Giriş Tarihi: 2.4.2016
Yer kabuğunun altında dev okyanus...
Fransız, Alman ve Rus insanları, yer kabuğunun derinliklerinde dev bir okyanus keşfettiklerini açıkladı. Nature isimli bilimsel dergide yayımlanan makaleye göre bu gizli okyanus, yüzeyinin 410 ile 660 kilometre altında keşfedildi. Dünyadaki kayaç katmanların henüz yeni yeni oluşmaya başladığı Arkeyan Devir'den kaldığı belirtilen okyanusun 2.7 milyar yaşında olduğu tahmin ediliyor.

NASIL OLUŞTU?
merkezli haber sitesi Sputink'te yayımlanan araştırmaya göre, bu yeni keşfedilen okyanusta dünyadaki okyanuslarda bulunan suyun yaklaşık 3 katı kadar su rezervi bulunuyor. Nature dergisindeki makalede, yer altı okyanusunun oluşum şartlarından da bahsedildi. Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, söz konusu okyanusun oluştuğu dönemde ve bölgede, yüksek basıncın yanı sıra bin 530 santigrat dereceye ulaşan ısı etkisini gösteriyordu. Yer altı okyanusundaki suyun, kristal minerallerin içine hapsolmuş biçimde bulunduğu kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yer kabuğunun altında dev okyanus...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN