Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Gazetelerden mesaj aldım’

ve Ankara’da işlediği üç cinayetten tutuklanan , savcılıktaki ifadesinde deli numarası yaptı. Filiz, “11 yaşımdan beri gazete okurum. Gazeteler bana mesaj veriyordu. Bu mesajlar hayatımı esir etti” dedi

‘Gazetelerden mesaj aldım’
2013'te çocukluk arkadaşı Göktuğ Demirarslan (24) ile kız arkadaşı Elena Radchikova'yı (26) Ankara'da, 27 Mayıs'ta ise öğretmen Fatma Kayıkçı'yı (40) İstanbul Tuzla'da öldüren Atalay Filiz (30), Anadolu Adliyesi'nde nöbetçi mahkemede tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne konuldu. "Seri katil" diye anılan ve 17 gün süren firari hayatın ardından İzmir'de yakalanan Filiz'in İstanbul'a getirildiği sırada "Cezaevinde tek başıma kalabilir miyim?" diye sorduğu ve öldürülmekten korktuğu ortaya çıktı. Filiz'in tek kişilik bir hücrede kalmak istemesi üzerine prosedür gereği Maltepe Cezaevi'ne gönderilmesi gerekirken, 110 kilometre daha uzaktaki Silivri Cezaevi'ne konuldu. Burada Filiz için tek kişilik bir hücre hazırlandığı belirtildi. Zanlı, ailesiyle görüşmek istemediğini de adli makamlara bildirdi. Atalay Filiz'in 2011'de Fransa'da kaybolan kız arkadaşı Olga Seregina'yı da öldürdüğü şüphesi hâlâ geçerliliğini koruyor. Filiz, Olga'nın kaybolmasıyla bir ilgisinin bulunmadığını söyledi ancak polis, sorgu sürecindeki tüm ihtimalleri de kapsayan ayrıntıları Fransa'daki emniyet birimlerine iletmek üzere bir bilgilendirme notu hazırladı. Polis, Olga'nın kaybolmasına giden süreci de masaya yatırdı. Buna göre, ikili son olarak Ağustos 2011'de Antalya'da tatil yaptı. Filiz, Olga'ya evlilik teklif etti. İki sevgili 31 Ağustos'ta Paris'e gidecekti. Ancak askerlik sorunu olan Filiz, Olga'ya "Ben askerdeyken İstanbul'da annemin yanında kal" diye baskı yaptı. Zora giren ilişki kısa süre sonra ayrılıkla sonuçlandı. Olga, Paris'e döndü. Filiz de 3 Eylül'de Paris'e gidip 6 gün sonra döndü. Olga'nın au pair (bebek bakıcılığı) yaptığı aile, Olga'nın 17 Aralık'ta "Atalay'ın bir arkadaşı ile buluşacağım" dedikten sonra dönmediğini söyledi. Filiz'den tehditler aldığı bilinen Olga'nın telefonu o gece kapandı ve kendisinden haber alınamadı.

'GAZETELER MESAJ VERDİ!'
Filiz, polis sorgusunda her şeyi detaylarıyla anlatırken, savcılık ifadesinde ise "deli" numarası yaptı. Zanlı, "Okuduğum gazetelerden bana mesaj veriliyordu. Bu mesajlar hayatımı esir etti" dedi. 11 yaşından beri sürekli gazete okuduğunu anlatan Filiz, "Gazetelerden aldığım mesajlarla param olmasına rağmen okul kantininden çikolata ve gofretler çalıyordum" diye ifade verdi.

İHBARCILARA ÖDÜL VERİLDİ
Filiz'in yakalanmasını sağlayan 4 kişi, Cumhuriyet altınıyla ödüllendirildi. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Zekeriya Mutlu, Filiz'in yakalanmasına katkı sağlayan minibüs şoförleri Mustafa Berber, Kenan Aka, muavin Özgür Berber ile yolcu Taha Gürses'i Cumhuriyet altını ile ödüllendirdi.

YAKALANMADAN SON GÖRÜNTÜLERİ
Seri katil Atalay Filiz, önceki gün çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilirken, Filiz'in İzmir'de yakalanmadan önce güvenlik kameralarına yansıyan yeni görüntüleri ortaya çıktı. Güvenlik kameraları görüntülerinde Filiz elinde valizlerle bir süre kalabalığın içinde yürüyor. Ardından taksi durağına yaklaşan Filiz, valizleri taksinin bagajına koyarken görülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Gazetelerden mesaj aldım’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN