Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tek ameliyatla iki ayrı kanseri yendi

58 yaşındaki Halil Akar’a hem böbrek, hem de rektum kanseri teşhisi konuldu. Aynı ameliyatta kapalı yöntemle önce kanserli böbreği alınan, sonra rektumdaki tümörü temizlenen Akar, sağlığına kavuştu

Giriş Tarihi: 14.4.2017 ABONE OL
Tek ameliyatla iki ayrı kanseri yendi
Uzun süredir ihmal ettiği şişkinlik ve gaz sorunu artınca doktora başvurmaya karar veren serbest meslek sahibi 58 yaşındaki Halil Akar, yapılan tetkikler sonucunda nadir olarak görülen bir durumla karşı karşıya kaldı. Akar'a aynı gün hem böbrek, hem de rektum kanseri teşhisi konuldu. Akar'ın zaman kaybetmeden ameliyat olması gerekiyordu. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu ve Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Abdullah Armağan'ın beraber gerçekleştirdikleri ameliyatta karından açılan 5 delikten hem rektumdaki tümör temizlendi, hem de kanserli böbreği alındı.

5 DELİKTEN İKİ AYRI AMELİYAT
Aynı anda iki ayrı kanser türünün nadir görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Abdullah Armağan ve Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu, şu bilgileri verdi: "Hastamız Halil Akar, şişkinlik ve gaz sorunuyla hastanemize başvurdu. Yapılan tetkiklerinde hastanın rektumunda kansere rastlandı. Sol böbreğinde de 7 santimlik tümör teşhis edildi. Yapılan taramalarda başka bir organa metastaz yoktu. Bu çok rastlanılan bir durum değil. Aynı anda laparoskopik hemikolektomi ve sol radikal nefrektomi ameliyatı planladık. Karında açılan 5 delikten rektumdaki tümör temizlendi, ikinci bir ameliyata gerek kalmadan aynı delikler kullanılarak kanserli böbrek alındı. Hastamızın durumu şu an çok iyi. Erken teşhis edilmesi tedavi başarısını önemli ölçüde artırdı. Laparaskopik yöntemlerin günümüzde ileri kanser vakalarında da yapılabiliyor olması çabuk iyileşme ve hasta konforu açısından da birçok avantajı beraberinde getirdi. Diğer taraftan ameliyat sonrası karın duvarı fıtıkları oluşması riskini azaltmakta ve hasta için bu ameliyatları korkutucu olmaktan çıkartmaktadır. Bu nedenle her vücudumuzdaki her sinyali ciddiye almalıyız. Şişmanlık, sigara, düzensiz yaşam, hem böbrek hem de rektum kanserinde önemli risk faktörleridir."

'KANSERİ GRİP GİBİ ATLATTIM'
Şikâyetlerinin teşhisten 10 gün önce başladığını söyleyen Halil Akar, "Benim şansım erken teşhis edilmesi oldu. Bu yüzden grip gibi atlattım. Bu nedenle kimse benim başıma gelmez demesin. Düzenli olarak tetkiklerin yapılması büyük önem taşıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek ameliyatla iki ayrı kanseri yendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN