Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Trafik terörü mağduru genel müdürün isyanı

Işıklarda beklerken bir arabanın çarpması sonucu kaldırıldığı hastanede 17 ay yatan, 7 kez ameliyata alınan “Tedavim 2 milyon lirayı buldu. Yüzde 56 engelli durumdayım ve işimi kaybettim” dedi

Giriş Tarihi: 1.11.2017 ABONE OL
Trafik terörü mağduru genel müdürün isyanı
Trafik terörü çok can yakıyor. İstanbul Kadıköy'e bağlı Bağdat Caddesi'nde ışıklarda beklerken araba çarpan ve yüzde 56 engelli yaşayan Cavit Özalp (68) de canı yanan mağdurlardan biri. Bir daha eski günlerine dönemeyen Özalp "Trafik terörü davalarında cezalar en alt sınırdan veriliyor. İnsanlar ölüyor, sakat kalıyor ama bunun cezası neredeyse yok" diyor. Her yıl meydana gelen trafik kazalarında binlerce kişi ya ölüyor ya da sakat kalarak trafik terörünün mağduru oluyor. Kazaların yüzde 99'u insan hatasından kaynaklanıyor. Dikkatsizlik, aşırı hız, uykusuzluk, alkol ve trafik kurallarına uymamak gibi nedenlerle meydana geliyor. Bağdat Caddesi ise İstanbul'da trafik terörünün en çok yaşandığı yerlerden biri. Caddede yıllardan beri trafik terörüne 'dur' denilemiyor. Evli ve iki çocuklu olan Cavit Özalp de trafik teröründen mağdur oldu. Özalp, Türkiye'de büyük bir otomobil firmasının genel müdürüydü. 12 Eylül 2014'te 19.00'da işten çıktı. Caddedeki trafik ışıklarında taksi bekliyordu. İddiaya göre; İlayda Damla H. kullandığı aracın kontrolünü kaybederek, kaldırımda bekleyen Özalp'e çarptı. İlayda Damla H., daha 18 yaşındaydı. Ehliyetini yeni almıştı ve kazaya karışan aracı da kiralıktı. Kazanın ardından hastaneye kaldırılan Özalp, tam 17 ay hastanede yattı. 7 kez ameliyat oldu. Şu an yüzde 56 engelli durumunda. İşinden ayrılmak zorunda kaldı ve halen tedavi görüyor. İşte SABAH'a anlattıkları:

'CEZALAR EN ALT SINIRDAN'
Çok zor günler geçirdim. Kazanın ardından 17 ay hastanede yattım. 7 kez ameliyat oldum. Yüzde 56 engelli durumdayım. Durumum ağır olduğu için çocuklarım beni özel hastaneye yatırdı. Tedavi masraflarım 2 milyon lirayı buldu. Kazanın üzerinden 3 yıl geçti ama hala haftada 5 gün fizik tedaviye gidiyorum. Bir ay önce daha yeni yavaş yavaş yürümeye başladım.
Yıllar geçti ama ne çarpan kız ne de ailesi bir kere bile gelip özür dahi dilemedi. Hem ceza davası hem de hastane masrafları için açtığımız dava devam ediyor. Davayı ilk açtığımızda bana çarpan kız davaya dahi gelmedi. Gelse de gelmese de bu saatten sonra bir sonuç alamayacağımızı biliyorum. Çünkü ülkemizdeki trafik terörüne verilen cezalar çok yetersiz. Mağdurlar mağdur olduğuyla kalıyor. Çünkü cezalar en alt sınırdan veriliyor. İnsanlar ölüyor, sakat kalıyor ama bunun cezası neredeyse yok.

MAHKEMEYE 5'İNCİ DURUŞMADA GELDİ
İlayda Damla H. hakkında "Taksirle adam yaralama" suçundan Kartal Anadolu Adliyesi 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Hakkında 3 aydan 2 yıla kadar hapis istenen sanık, mahkemeye 5'inci duruşmada geldi. 3 yıl sonra verilen ilk ifadelerin ardından dava, bu ay devam edecek. Tedavi giderleri için 170 bin lira istenen tazminat davası ise Kartal Anadolu 5. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde sürüyor. Davada bilirkişi raporları mahkemeye sunuldu. Davada bir sonraki duruşmada karar bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trafik terörü mağduru genel müdürün isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN