Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlklerin doktorunu oğlunda yaşattı

Ünlü cerrah ’in 50 yıl önce hayata döndürdüğü , doktorun ismini oğluna vermişti. Geçtiğimiz hafta da kalp kapakçığı ameliyatı olan Kesim, operasyonu gerçekleştiren doktorun adını torununa vereceğini söyledi

Giriş Tarihi: 6.5.2019
İlklerin doktorunu oğlunda yaşattı
Türkiye'de kardiyoloji, göğüs, kalp ve damar cerrahisi alanlarında birçok ilke imza atan Dr. Siyami Ersek unutulmuyor. İsmi, Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'ne verilen Ersek'in 1968'de ameliyat ettiği Gülizar Kesim, 50 yıl sonra geçen hafta Marmara Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (EAH) yeni bir operasyon geçirdi. Kalbine ilk dokunan doktor olan Siyami Ersek'in ismini oğluna veren Kesim, Prof. Dr. Sinan Arsan ve ekibi tarafından ameliyat edildi. Sağlık durumu iyi. Oğlu Siyami Kesim, "Siyami hoca annemin yaşama dönmesi için büyük fedakârlık yaptı. Kendisini her zaman hayırla anıyorum" dedi.

6 ÇOCUK SAHİBİ OLDU
Siyami Ersek,1968'de Avrupa'da düzenlenen tıp kongresine katılmayarak doğuştan kalbi delik Gülizar Kesim'i ameliyat etmişti. Bugün 70 yaşında olan Kesim, onu hiç unutmadı ve doğan oğluna adını verdi. Kesim geçen hafta Marmara Üniversitesi Pendik EAH'ta ikinci bir operasyon geçirdi. Arsan ve ekibi, kadına 50 yıl sonra ikinci bir operasyon yaptı. Sağlığına kavuşan Kesim "Siyami hoca beni sağlığıma kavuşturduğu için 'Allah'ım ilk çocuğum erkek olsun' diye dua ettim. Çok şükür erkek oldu. Eşim Hüseyin'e, 'Çocuğumuzun ismini Siyami koyacağız' deyince şaşırdı. Bu kararımı bilmiyordu. Her anımızda Siyami hocaya dua ederiz. Daha sonra 6 çocuk sahibi oldum. Hayatımı kurtaran, sağlıklı yaşamama neden olan Siyami Ersek hocayı ancak böyle yaşatabilirim. Çünkü ona her seslendiğimde hocaya seslenmiş gibi anıyorum. 1993'te yaşamını yitirdiğinde çok üzülmüştüm. Cenazesine gidip, duamızı ettik. Şimdi de kalp kapakçığımda sorun oldu. Bu operasyonu yapan Sinan hocanın da ismini ilk doğacak torunuma koyacağım" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlklerin doktorunu oğlunda yaşattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN