Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hastalığı nedir? Pedofili neden olur?

; son zamanlarda adını daha sık duyduğumuz psikoseksüel bir rahatsızlıktır. Günümüzde giderek artış gösteren ve bunun önüne geçilmesi gerekilen bir rahatsızlık olan pedofili özellikle kitabı ile de daha çok araştırılmaya başlandı. Peki ? Pedofili hastalığı belirtileri nelerdir? Pedofili hastalığı tedavi edilebilir mi? Zümrüt Apartmanı kitabı ile adını sıkça tekrar ettiğimiz pedofili hastalığı ile ilgili bilgiler haberimizde..

Giriş Tarihi: 31.5.2019 10:06 Son Güncelleme: 31.5.2019 10:06 ABONE OL
Pedofili hastalığı nedir? Pedofili neden olur?

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren Zümrüt Apartmanı kitabı ile tepkilerin aynı oranda büyümesi insanların pedofili hastalığını araştırmasına sebep oldu. Bizler de sizler için pedofili rahatsızlığı ile ilgili bilgiler derlerdik. İşte o bilgiler..

PEDOFİLİ NEDİR?

Pedofili; yetişkin bir kimsenin ergenlik öncesi çocukları veya ergenliğe yeni girmişleri cinsel açıdan çekici bulması ve cinsel eğiliminin çocuklara yönelik olmasına neden olan psikoseksüel rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa sahip kişilere pedofili denir.

Birçok insan rahatsızlık kelimesini duyunca kişileri kendi aramızdan olmayan sığ köşelerde kalan insanlar olarak düşünür. Halbuki pedofili oldukça yaygın bir hastalıktır. Günlük hayatta yanımızdan geçen herhangi bir insan bile pedofili olabilir. Pedofili hastaları kendilerini ilk görüşte belli etmezler.

Son günlerde medyada büyük ses getiren ve tepkilerin çığ gibi büyüdüğü Zümrüt Apartmanı adlı kitaptan yola çıkarak insanlar pedofili hastalığını daha çok araştırmaya başladı. Pedofiliye dikkat çekilince insanların aklında da çeşitli soru işaretleri yer almaya başladı.

PEDOFİLİ HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Pedofili, yetişkin bir bireyin ergenlik öncesi çocuklara ya da ergenliğe yeni giren bireylere karşı sapkınca duyduğu arzu ve istektir. Kişi kendinin rahatsız olduğunu düşünmez, aksine bunu normal bir his olarak karşılar. Normal bireylerin düşünme yetilerinden daha fazla ve güçlü duygulara, hazlara sahip olabilirler.

Pedofili hastalığında beynin rolü büyüktür. Pedofili rahatsızlığına sahip bireylerin beyinlerinde yapısal bir anormallik olduğuna dair deliller vardır. Beyin gelişimi sırasında ortaya çıkan bu anormallikler belirli deneyimler ile (örneğin, çocukken istismara uğramak gibi) zihindeki yerini alır. Pedofil bireylerin beyinlerindeki anormallikler; zorlanmaya, muhakeme zayıflığına ve tekrarlı düşüncelere sebep olabilir.

PEDOFİLİ HASTALIĞININ TEDAVİSİ VAR MI?

Birçok hastalık gibi pedofili hastalığının da bilinen ve belirli bir tedavisi yoktur. Cinsel dürtüler tarafından yönetilen pedofili hastaları sürekli kendilerini tekrar ederler ve bu dürtüleri yüzündendir. Dürtülerini kontrol etmeleri, edemiyorlarsa da çevrelerine ya da kendilerine zarar vermeden doktora görünmeleri gerekir. Çeşitli terapi süreçlerinden geçmeleri gereken pedofili rahatsızlığı olan kişilerin çocukluk anılarına inildiğinde belki de onların da başlarına benzer durumlar geldiği gözlemlenir.

Pedofili tedavisi aynı zamanda genel olarak çocuklara yönelik her türlü şiddet ve verilen zararın önüne geçilmesi bakımından büyük önem taşımaktadır.

PEDOFİLİ NEDEN BU KADAR GÜNDEM OLDU?

Son zamanların en önemli gündem maddelerinden biri ve tepkilerin çığ gibi büyüdüğü Zümrüt Apartmanı adlı kitap pedofiliye dikkat çekti. Yalnız kitabın içeriği pedofiliyi destekler nitelikte olduğundan kitabın yazarı Abdullah Şevki ve yayıncısı Alaattin Topçu'ya tepkiler çığ gibi büyüyor. Onlar her ne kadar kitaplarına sahip de çıksalar pedofili kabul edilebilir bir durum değildir ve asla normal karşılanamaz. Zümrüt Apartmanı kitabı 2013 yılında basılan bir kitaptır.

ARKADAŞINA GÖNDER
Pedofili hastalığı nedir? Pedofili neden olur?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA