Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Liposuction sonrası yapılması gerekenler

Liposuction, bilinenin aksine zayıflatma değil fazlalıkların alınarak konturların yeniden şekillendirildiği bir ameliyattır. Peki liposuction sonrası nelere dikkat etmeli?

Giriş Tarihi: 6.4.2015 17:49
Liposuction sonrası yapılması gerekenler
Liposuction işlemi sonrası yapılması gerekenler genel olarak yapılan liposuctionun tipine göre farklılıklar göstermekle birlikte pek çok ortak özellik de taşır. Op. Dr. Naci Çelik Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, liposuction sonrası dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.

KORSE KULLANIMINA DİKKAT EDİN

Ameliyatı sonrası yapılması gereken en önemli şey hastanın eğer işlem lokal anestezi altında yapılmışsa hemen, eğer genel anestezi altında yapıldıysa operasyondan 1 saat sonra yürümesi veya yürütülmesidir. Bu basit tedbir pek çok hastanın korkusu olan emboli atması riskine karşı en güvenilir önlemlerdendir. Bunun dışında hastalardan sıklıkla istenen bir diğer şey ameliyat sonrası giydirilen korselerin ilk birkaç hafta boyunca banyo yapmak dışında çıkartılmamasıdır. Liposuctionın uygulanış şekline göre doktorunuz size ameliyat sonrasında kendi vücudunuza uygulamanız gereken lenfatik drenaj masajları anlatabilir ya da sizi bir fizik tedavi kliniğine yönlendirebilir. Eğer doktorunuz size masaj önermedi ise bunu yapmanıza gerek yok demektir.

BAŞ DÖNMESİ OLABİLİR

Liposuction sonrası genel olarak hastalar 1 ila 7 gün içinde normal yaşantılarına dönebilecek hale gelmektedirler. Ancak özellikle çok fazla yağ alınan durumlarda hasta kendini sersemleşmiş ve halsiz hissedebilir. Ayağa kalktığında baş dönmesi gibi problemleri olabilir. Eğer bu şekilde şikayetleriniz olursa bol sıvı almanız ve beslenmenize dikkat etmeniz, eğer operasyona kan değerleriniz düşük girdiyseniz demir ilaçları kullanmanız önerilir.

Liposuction ameliyatı sonrasında korseyi devamlı kullanmak için yıkanmamanız gerekmez. Eğer doktorunuz size aksini söylemedi ise ertesi günden itibaren korsenizi çıkartıp ılık bir duş alabilirsiniz. Ameliyat sırasında dren koyulduysa bunlar da duş almanız için engel değildir. Korsenizi yıkayıp kurutabilir ve tekrar giyebilirsiniz. Korsesiz kaldığınız birkaç saat için yeni bir korse giyme ihtiyacınız yoktur. Aktif olarak spor yapan birisiyseniz yine liposuctionun tipine bağlı olarak 1 ila 3 hafta içinde spor yaşantınıza dönebilirsiniz. Sadece başlangıçta kendinizi çok zorlamamanızı öneririz. Operasyon sonrası hastalar ilk birkaç gün tuvalete çıkamamaktan şikayet ederler. Bu normal bir süreçtir.

BİTKİ ÇAYI İÇEBİLİRSİNİZ

Doktorunuz aksini önermedikçe sadece bitki çaylarını önermekteyiz. İlaç kullanımından kaçınmanız gerekmektedir. Liposuction sonrası ideal olan kilonuzu korumak veya eğer hala fazla kilonuz varsa yavaş yavaş vermektir. Özellikle liposuctiondan sonra ilk birkaç ayda motivasyonunuz çok yüksek olacaktır ve bu dönem içinde düzgün bir diyet yaparak çok rahatlıkla istediğiniz forma kavuşabilirsiniz. Bu arada dikkat etmeniz gereken şey diyet yapmak olmalıdır aç kalmak değil. Aç kalarak yapılan bir diyet vücudunuzun güçsüzleşmesine ve operasyon sonrası gerekli olan deri toparlanmasına engel olur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Liposuction sonrası yapılması gerekenler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN