Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fikret Şeneş kendini ailesi onu anlattı

Giriş Tarihi: 17.6.2011

Yazdığı şarkı sözleriyle Türk pop müziğine damgasını vuran Fikret Şeneş, ailesini toplayıp Şamdan Plus'ın 7'nci yıl özel sayısı için röportaj verdi. Şeneş hayatını paylaştı; oğulları, gelinleri ve torunları da Fikret Şeneş'i ve anılarını anlattı..

Ahmet ve Celal Bey'in babaları Bedii Bey ile nasıl tanıştınız? Kendileri kolejden mezun olacağım senenin mahsulü... Bedii'yi ilk gördüğümde "Ağzı ve dişleri çok güzelmiş" demiştim. Ben de az değilim, sanki at alıyorum. Allah rahmet eylesin ama hakikaten dişleri çok güzeldi. Evli kaldığımız 18 yılın 15'i yoklukla geçti.

GÖNÜL'ÜN SUÇU YOKTU
Aşkınız niye bitti? İşlerimiz 18 sene sonra düzelmeye başladı, kuruş görmeye başladık. Erkek parayı gördükten sonra ne yapar? Tabii evvela çapkınlık yapar değil mi? Bu da başlamış çapkınlığa ama ben hiç farkında değildim...
Sizden ayrılmak istediğini nasıl söyledi? Geldi bir gün, "Ben Gönül Yazar ile sevişiyorum, senden ayrılmak istiyorum" dedi. Ben de o Gönül Yazar'ı aldım, Batı müziği sanatçısı yaptım. Halen de çok güzel parçalarım vardır söylediği... Çünkü onun kabahati yoktu.

ELİMDE SOPAM VARDI
Çocuklarınız ne yaptı? Ahmet benimle kalmak istedi, Celal "Ben babama gideceğim" dedi. Gitti ama sadece bir gece kalabildi!
Çocuklarınız size düşkün müdür, nasıl bir ilişkiniz var? O zamanlarda değillerdi ama sonradan düşkün oldular. Şimdi ise şekerkaymak gibi bir ilişkimiz var.
Erkek çocuklar annelerine çok düşkündür derler ya... Hayır, ben onları çok korkuttum. "Ya bu evin kanununa uyarsınız ya da kapı orada" diyerek büyüttüm onları.
Erkek çocuk annesi olmanın zorlukları neydi, üstelik tek başınıza büyüttünüz çocukları? Elimde cennetten çıkma sopayla ben vardım. Celal çok yaramazdı ama rahat okudu. Ahmet zor okudu.

BENCE AŞK PİŞMANLIKTIR
Biraz da tüm şarkıları aslında onun için yazdığınız büyük aşkınızdan bahsedelim... Nasıl bir aşktı bu, çocuklarınız etkilendi mi bu ilişkinizden? Evet, 40 yaşımdan 80 yaşıma kadar sürdü bu aşk. Çocuklar etkilenmedi çünkü bu durum onlara hiçbir şekilde yansımadı.
Neden evlenmediniz? İlk başlarda "Evleneceğiz" diyorduk ama onun boşanma davası vardı, çocukları vardı. Sonra da ne ayrılığı, ne de evliliği hiç düşünmedik.
Aşkı nasıl tarif edersiniz? "Aşk pişmanlık değildir" derler ama bana göre aşk, tabii ki de pişmanlıktır. "Nereden gördüm de âşık oldum ona?" diye yolum yolum yolunursunuz!
Hâlâ ilham geliyor ve şarkı yazabiliyor musunuz yoksa mutlaka bir aşk mı yaşamanız gerek yazmak için? Ben aşksız yapamıyordum da artık yapar oldum. Kalemi elime alırsam, yazmaya başlamam lazım ama o vakit de hayatımda birinin olması lazım.
Şimdiki şarkı sözlerini nasıl buluyorsunuz? Şimdiki şarkıları şarkı diye dinlemiyorum zaten. Sadece "Bakayım yine ne saçmalamışlar" diyorum. Bir tek Funda Arar'ın 'Senden Öğrendim' şarkısını beğeniyorum.

ARKADAŞINA GÖNDER
Fikret Şeneş kendini ailesi onu anlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN