Vampir virüsünü enjekte etmek isteyenler bile var!

Nejat Yavaşoğlu'nun 'V17 Tanışma' isimli ilk kitabını çıkaran kızı Deniz Yavaşoğlu, Yeni Aktüel'e konuştu: Vampir virüsünü kendisine enjekte ettirmek isteyenler bile var!

Giriş Tarihi: 17.11.2013
Bulutsuzluk Özlemi'nin vokalisti Nejat Yavaşoğulları'nın yetenekli kızı, genç yazar Deniz Yavaşoğulları ilk kitabı 'V17 Tanışma'yı piyasaya çıkardı. Yavaşoğulları; Yeni Aktüel dergisinden Sebla Koçan'a kitabını anlattı...

'V17 Tanışma' sizin ilk kitabınız... Vampirlere olan ilginiz nereden geliyor?
Küçüklüğümden beri vampirlere ilgi duyuyorum. İlk okuduğum kitap 'Küçük Vampir' serisiydi; art arda okumuştum. Çocukluk dönemimde, benden büyük kuzenlerim kült vampir filmi 'The Lost Boys'u izlerlerken aralarına katılmıştım. Ondan da çok etkilenmiştim; hâlâ en sevdiğim filmlerden biri. Benim ilham kaynağım

Baş karakteriniz 'Michelle'... Neden yabancı bir karakter kullandınız?
Bir Türk olarak, kültürümüze uzak bir olgu olan vampirleri konu edinen bir roman yazmaya cesaretim yoktu. Çok istediğim halde, özentilik olacağını düşünüp önyargılı davranıyordum. Hep erteledim ama bir gün canıma tak etti. Kendimce orta yol bulup girişi yabancı bir vampir karakterle yaptım. Sonra buralılara geçtim. Karakterleri yazarken epey de uçtum; Laleli'de takılan vampir karakterden tutun da, uçuk TV programlarına çıkıp vampirlerin gerçek olduğunu iddia eden eski ilahiyatçıya kadar.

İNSANLAR VAMPİRLERE İNANIYOR
'V17' ne demek? Bunun bir anlamı var mı?
Bu, vampirleri var eden virüsün adı olarak anılıyor; VC17, V17 olarak geçiyor. Google'da arattığınızda, fanatik vampir sevenlerin yazdıklarını görürsünüz. Bu virüsü kendisine enjekte etmek isteyenler bile var! Bu yazılanları okudukça, durumu daha ilginç buldum. Çünkü insanlar, vampirlere inanıyor. V17'nin bir anlamı daha var romanda ama bu ikinci kitapta yer bulacak.

YAZDIKLARIMI ÖNCE BABAM OKUR
Kitapla ilgili daha uzun vadede bir hayaliniz var mı?
Önce roman çıktı ortaya, sonra bu romanın uzun metraj film senaryosunu da yazdım; bir kenarda duruyor. Bir arkadaşımla yerel ögeleri kullandığımız bir korku dizisi yazıyoruz. Bu senaryoyu gerçeğe dönüştürmeyi istiyorum.

Babanız kitapla ilgili bir yorum yaptı mı?
Yazdığım her şeyi ilk olarak babam okuyor. Bu romanın ilk versiyonunu okuduğunda sonunu eleştirmişti. Tam da içime sinmeyen kısma parmak basmıştı. Ben de sonra sonunu değiştirdim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vampir virüsünü enjekte etmek isteyenler bile var!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN