'ın 1 kuruş emeği yok

Başbakan Erdoğan, TT Arena'nın açılışında yaşananları değerlendirdi: "G.Saray'ın bu statta bir Allah kuruşu yoktur. Daha kulüple stadın kullanımı için anlaşmayı yapmadık ama yapacağız."

Giriş Tarihi: 17.1.2011 ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Telekom Arena'nın yapımında Galatasaray Kulübü'nün bir kuruşu olmadığını, stadın TOKİ tarafından yapıldığını söyledi. Kendi talimatıyla Seyrantepe Stadı'na bir istasyon eklendiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, "Galatasaray gibi güzide bir külübümüzün adeta belli bir yere sıkışmış olan Ali Sami Yen'den kurtarılıp geniş bir alanda, farklı bir stada, daha geniş bir tesise kavuşmasını gelen talep üzerine arzu ettik. Merhum Özhan Canaydın bana bu talebi getirdiği zaman olumlu baktığımı, gerekli desteği vereceğimizi söyledim. İhaleyi ilk alan firma işi götüremedi. 'Ne olursa olsun gerekirse TOKİ olarak bu işi bitireceğiz' dedik. Çünkü böyle önemli bir projeyi ortada bırakamazdık" dedi. Başbakan Erdoğan sözlerini şöyle tamamladı: "Şimdi birileri çıkıp 'Efendim Seyrantepe Stadı'nda filancanın, filancanın emeği vardır' diyor. Açık konuşuyorum. Seyrantepe Stadı'nın A'dan Z'ye yapımında Galatasaray Kulübü'nün bir Allah kuruşu yoktur. Tesis tamamıyla Toplu Konut İdaresi tarafından yapılmıştır. Ve Galatasaray Kulübümüzün de kullanma hakkı olarak kendisine tahsis edilmiştir ve bunun da anlaşmaları yapılacak, daha yapılmış değil. Ben farklı bir kulübe, Devlet Bakanım farklı bir kulübe gönül vermiş olabilir. Bunların hepsini bir kenara koyduk. Galatasaray ülkemizi uluslararası futbolda tanıtmış bir kulübümüz. Böyle bir yer yakışır dedik. Resmi açılışını yaptık. Oradaki tüm olumsuzluk sahiplerinindir. Galatasaray camiasını bundan tenzih ederim. Galatasaray camiasının da yapılanlardan rahatsız olduğuna inanıyorum. Bu yatırımın karşılığı bu olmamalıydı diye düşünüyoruz. Ama biz ne diyoruz? 'At denize. Balık bilmezse halik bilir' diyoruz."

ARDA BAŞBAKAN'I ARAYIP ÖZÜR DİLEDİ
Galatasaray kaptanı Arda Turan, önceki akşam TT Arena'nın açılışı sırasında yaşanan olaylardan dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan takımı adına özür diledi. Arda'nın, dün Başbakan Erdoğan'ı telefon ile arayarak stadın açılışında yaşanan olaylardan ötürü, derin üzüntü duyduklarını ifade ettiği öğrenildi.

Metro dahil 600 milyon
Sadece Türk Telekom Arena Stadyumu'nun inşaat maliyeti 160 milyon euro olarak açıklanırken, devletin bu stat için yaptığı toplam yatırım 600 milyon TL'yi buldu. 4.Levent-Hacıosman hattındaki metroya Sanayi İstasyonu'ndan 1.6 kilometrelik kol ile ayrılan Seyrantepe Hattı'nın istasyonla birlikte maliyeti 120 milyon euro dolayında. Bu istasyonda 2 bin 288 araçlık otopark, stadyum bağlantısı ve TEM geçiş tünelleri, trenler için Triyaj Alanı (atölye depo-parklanma yapısı) ile metro hattının sinyalizasyon ve kontrol merkezi işlevlerini barındıran bir Transfer Merkezi ve Sistem Yönetimi Kompleksi bulunuyor. Bu kompleks, 62 bin 500 metrekarelik alana oturuyor. Maç çıkışı izdihamı nedeniyle perondan ray hattına düşme riskini ortadan kaldıran peron ayırıcı kapılarda ilk kez bu istasyonda uygulandı. Metro ve stadyuma bölgedeki kavşak ve yol inşaatları eklendiğinde toplam yatırım 600 milyon TL'yi geçiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Galatasaray'ın 1 kuruş emeği yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN