Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayatım basketbol

Anadolu Efes'in yeni koçu Dusan Ivkovic'e sorduk, "Basketbol dşıındaki hayatınız nasıl?"... Cevabı, "Ben basketbol sahasında doğdum, benim hayatım basketbol" oldu ve ekledi: "Ama ben doğru örnek değilim. Herkesin bir özel hayatı olmalı."

Obradovic'ten sonra onun da Türkiye'ye gelmesi büyük heyecan yaratmıştı. Öyle ki Avrupa basketbolunun iki efsanesi artık Türkiye'de rakip olacaktı. Bahsettiğimiz isim Anadolu Efes'in başına geçen Dusan Ivkovic... Bugüne kadar hep saha kenarında gördüğümüz Ivkovic ile röportaj için buluştuğumuzda, üzerimizde bıraktığı ilk izlenim 'Saygı' oldu.... Hani insanın evde büyüklerine, okulda öğretmenine duyduğu saygı... Programı yoğundu ve zaman darlığından şikayetçiydi. Bize de bu yoğun tempoda zaman ayırarak sorularımızı cevaplandırdı Kurt hoca...

BİZE ZAMAN VE SABIR LAZIM
Geliş süreciniz nasıl oldu?
En önemli etken Efes'in sahip olduğu gelenek oldu. Çok, çok uzun yıllardır Euroleague'de elde edilmiş bir tecrübe var. Genç oyunculara geniş çaplı bir yatırım yapılıyor. Gerçek bir basketbol centilmeni olan Sayın Tuncay Özilhan beni görüşmelerimizde çok etkiledi.

Hedefleriniz neler?
Bunu şimdiden konuşmak çok zor, parkede göreceğiz. Öncelikle zamana ve sabırlı olmaya ihtiyacımız var. Hemen hemen tüm yabancıları değiştirdik. Türk oyunculara bakıyorum, orada da ligin en genç takımıyız. Bu oyuncuların hepsini bir sisteme adapte etmek için zaman gerekli. Çok çalışmaya ihtiyacımız var ki, en kısa sürede hedeflerimizin ne olduğunu gösterebilelim! Bu sezon için Ocak ayında konuşmaya başlamak daha doğru olacaktır, müsaade edersen önce çalışmalarımızı yaptıktan sonra bunu konuşalım.

300 TANE GÜVERCİNİM VAR
Hayat felsefeniz nedir?
Hayatta her şeyin en iyisini yapmaya çalışırım. Güvercin bakacaksam ona da en iyi şekilde bakarım. Ama basketboldan bağımsız kendi hayatımı ifade edemem çünkü benim hayatım basketbol. Ailem de basketbolla iç içeydi, abim çok iyi bir basketbolcu ve koçtu. Basketbol sahasında doğdum diyebilirim. Fakat benimki çok doğru bir örnek değil. Herkesin bir özel hayatı olmalı. Günlük, aylık, yıllık planları olmalı. Fakat ben 24 saat basketbola odaklı yaşamak zorundayım, bu iyi bir şey değil.

Güvercinleriniz?..
Çok çok nadir olan boş vaktimde güvercinlerimle ilgilenmeyi seviyorum. Benim güvercinlerim Osmanlı zamanında Sırbistan'a gelmiş. Ben güvercinlerimle çok profesyonelce ilgilenirim. Benim güvercinlerim ülkemdeki en iyileridir. Sırbistan'a özgü high-fly güvercinlerim (Yüksek uçucu... 1500 metreye kadar çıkabilen bir türü) var, yaklaşık 300 tane.

BEKLENTİLERE İLK YIL ULAŞMAK ZOR
Anadolu Efes'in altyapısında çok yetenekli oyuncular var. Onları sahada görecek miyiz?
Az önce buraya gelme sebebim olarak dört noktayı söyledim: Genç oyuncular, iyi organizasyon, köklü bir gelenek ve Tuncay Özilhan... Buna karşın ben gelip tamamen jenerasyon değişikliği yaparak genç oyunculara yöneleceğimi söylemedim, o tip bir hoca değilim. Gençlerle as takım arasında büyük bir seviye farkı var ama bu fark gittikçe azalacak ve sistemimize dahil olacaklar. Çok yetenekliler. Şöyle diyeyim; bu yılın sonunda takım artık bir dengeye oturmuş olmalı. Gerçek bir takım 2-3 yılda oluşur ancak modern dönemde bu süreyi kısaltmak için çabalıyoruz. Eğer en yüksek hedef olarak Avrupa'da beklenti büyükse insanların anlayışlı olması gerek. İyi bir teknik heyetimiz var, çok çalışıyoruz ama bu hedefler için konuşabilmek adına çok erken. Hele ilk yıl için Avrupa beklentilerine ulaşabilmek çok, çok zor. Diğer sezonlar için ise hazır olmak istiyoruz.

HAYATI DA ÖĞRETİYORUZ
Oyuncularla ilişkiniz nasıl?
Koç-oyuncu ilişkisi üzerine konuşacaksak biz bir şeyler öğretmeye çalışan taraftayız. Sadece nasıl basketbol oynanacağını değil, hayata ve her şeye dair bir şeyler öğretmeye çalışıyoruz. Diğer yandan bir oyuncuya bir şeyler öğretmek için onun ruhuyla temas kurmanız gerekir. Sonuçta bir hata yapıyorsa bunu o da, seyirciler de görüyor. Bunları ancak iletişim kurarak halledebilirsiniz.

KİMSE DEĞİL, KENDİNİZ OLUN
Antrenör olarak idolünüz kimdi?
İlk yıllarımda John Wooden... 80'lerde Bobby Knight vardı keza. Ancak hayatta bir kişinin peşinden koşamazsınız. 'Ben Gregg Popovich olayım' diyemezsiniz. Bence o en iyi koç ve benim çok yakın arkadaşım, basketbol felsefesine ve birçok şeye dair konuşuruz. Genç antrenörlere tavsiyem; Herkesin kendi vizyonu ve sahada bunu uygulayacak fikirleri olmalı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayatım basketbol
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN