Son dakika: Basketbolda ligler tescil edildi! Şampiyon...

Corona virüsü nedeniyle neredeyse tüm spor organizasyonlarında olduğu gibi, basketbolda da liglere ara verilmişti. Maçların kaldığı yerden devam edip etmeyeceği merakla beklenirken, konuyla ilgili olarak bir toplantı düzenledi. Toplantıdan çıkan sonucu federasyon başkanı canlı olarak aktardı.

Giriş Tarihi: 11.5.2020 15:54 Son Güncelleme: 11.5.2020 21:33 ABONE OL
Son dakika: Basketbolda ligler tescil edildi! Şampiyon...

Corona virüsü nedeniyle neredeyse tüm spor organizasyonlarında olduğu gibi, basketbolda da liglere ara verilmişti. Maçların kaldığı yerden devam edip etmeyeceği merakla beklenirken, Türkiye Basketbol Federasyonu konuyla ilgili olarak bir toplantı düzenledi. Toplantıdan çıkan sonucu federasyon başkanı Hidayet Türkoğlu canlı olarak aktardı.

LİGLER İPTAL EDİLDİ!

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, corona virüsü nedeniyle durdurulan liglerin iptal edildiğini açıkladı. Buna göre bu sezon oynanmamış kabul edilecek, şampiyonluk ve küme düşme olmayacak.

Son dakika: Federasyon Başkanından flaş açıklama Tüm ligleri sonlandırdık, şampiyonluk yok | Video

İŞTE 5 MADDELİK O KARARLAR

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, liglerin bu haliyle tescil edildiğini açıkladı. Türkoğlu ayrıca, hiçbir ligde şampiyon ilan edilmeyeceğini söyledi.

Türkoğlu ayrıca, "Federasyon olarak kulüplerimizle istişare içindeyiz. Beraber hareket ederek her zaman bir ekip olmuşuzdur. Erkekler liginde 16 takımımızın 13'ü, kadınlarda ise 13 takımın 11'i liglerin bu şekilde sonlandırılmasını istediklerini bizlere iletti" ifadelerini kullandı.

TBF Yönetim Kurulu'nun toplantı sonrası açıklaması şöyle;

"Ülkemizde ve dünyada etkileri devam eden COVID-19 salgınının yarattığı belirsizlikle mücadelede devletimizin çizdiği çerçeveye uygun şekilde, Türkiye Basketbol Federasyonu da üzerine düşen sorumluluğu ilk andan itibaren büyük bir titizlikle üstlenmiştir.

Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından, bu hassas duruma ilişkin tüm senaryolar değerlendirilirken, başta ilgili Bakanlıklar olmak üzere FIBA ve TBF Sağlık Kurulu ile tüm kulüplerimizin de görüşleri alınmıştır.

Oluşan gerekçelerle, yaşanan belirsizliğin liglerimize daha fazla zarar vermemesi adına Federasyon Yönetim Kurulumuz bugün toplanmış ve ilgili konuları görüşmüştür.

Türk basketbolunun geleceğini gözeterek, sporcu, idareci ve basketbol ailesinin sağlığını korumak amacıyla alınan ve lig organizasyonlarının sorunsuz başlaması adına önem arz eden kararlar şu şekildedir;

1. Tüm basketbol ligleri sonlandırılmıştır.

2. Hiçbir ligde şampiyon ilan edilmeyecektir.

3. Sezon öncesi ilan edilen statüde yer alan düşme/çıkma işlemleri uygulanmayacaktır.

4. Liglerin sıralaması ve kulüplerin Avrupa kupalarındaki temsil hakları mevzuata göre belirlenecek ve önümüzdeki günlerde duyurulacaktır.

5. Gelecek sezonun lig yapıları, kulüp mali denetim ve lisans talimatı da dahil olmak üzere ilgili mevzuat hükümlerine göre oluşturulacaktır.

ARKADAŞINA GÖNDER
Son dakika: Basketbolda ligler tescil edildi! Şampiyon...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA