Bu geliş hayra alamet değil

UEFA yetkilisi SABAH'a konuştu: UEFA ilk kez bir savcı ile direkt temas kuruyor.... Bu durum, kendisinin bir karar vereceği anlamına gelebilir. Perşembe günkü kura çok kritik

Giriş Tarihi: 23.8.2011
1- UEFA İLK KEZ BİR SAVCIYLA GÖRÜŞTÜ
UEFA, ilk kez şike soruşturması yürüten bir savcıyla direkt temas kurdu. 2006'da İtalya, geçtiğimiz ay Yunanistan'da yaşanan şike skandallarında UEFA direkt olarak hukuk danışmanı ya da başka bir yetkiliyi bu ülkelere göndermedi. İtalya'daki skandalda sadece şike yapan Juventus'un şampiyonluğunun alınıp alınmaması konusunda 'tavsiye' kararı verdi.

2- MICHEL PLATINI ÇOK RAHATSIZ OLDU
UEFA'DAN adının açıklanmasını istemeyen bir kaynaktan aldığımız bilgiye göre, Pierre Cornu'nun Savcı Mehmet Berk ile görüşmesi, Avrupa futbolunun en büyük kurumunun Türkiye'deki skandala el koyduğunun resmi işareti. Türkiye Futbol Federasyonu'nun yaşanan skandala karşın cezai yaptırımda bulunmaması, UEFA Başkanı Platini'yi rahatsız etti.

3- 'KURA ÖNCESİ KARAR VERECEK' İDDİASI
AYNI kaynağın aktardığına göre, Platini kendisine bağlı olan Pierre Cornu'yu İstanbul'a gönderdi. Savcı Berk'ten bilgi alacak Cornu, hazırlayacağı raporu Platini'ye sunacak. Şampiyonlar Ligi'nde Perşembe çekilecek kuralar öncesi Türkiye'yle ilgili bir sonuca varmak isteyen Başkan, raporu UEFA Yönetim Kurulu ile paylaşıp kararı verecek.

'GÖRÜŞMELER GİZLİ SÜRECEK'
UEFA, Pierre Corno'nun ‹stanbul ziyaretiyle ilgili görüşmelerin gizli tutulmas› gerektiğinin alt›n› çizerken şu açıklamayı yaptı: "UEFA Hukuk Müşaviri Corno TFF üst düzey yöneticileri ve soruşturmay› yürüten Savc› Mehmet Berk ile cezalar konusunda bir görüşme yapt›. Yerel yetkililer ve TFF ile görüflmeler devam edecek olup devam eden soruşturman›n tehlikeye girmemesi aç›s›ndan görüşmelerin zaman› ve sonuçlar› gizli tutulacakt›

İSVİÇRE' DE BAŞSAVCIYDI
1983'te Neuchatel Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Cornu, bu şehirde 10 yıl Sulh Hakimliği yaptı. 1997'de Başsavcı oldu. 1993-2009 arası İsviçre Futbol Federasyonu Disiplin Komitesi Başkanlığı yaptı. 2009-2011 arasında İsviçre'de Spor Mahkemesi Başkanlığı görevini yürüttü. Ocak 2011'de UEFA Hukuk Danışmanlığı görevine seçildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu geliş hayra alamet değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN