Burası Beşiktaş hataya yer yok

Giriş Tarihi: 21.2.2013

"Üç günlük varlığımdan rahatsızlık duyan, sakatlıkların cevabını verip, çözüm yollarını söylemek zorunda. Herkes bunu hazmetmeli"

Başkan Fikret Orman geçtiğimiz günlerde, "Sakatlıklar ile ilgili vereceğimiz bir cevap yok..." diyerek efsane kadronun masörü Necati Yücel'e takımı incelemesi için izin verdi. Ardından ortalık karıştı. Alaylı ve tecrübeli bir isim olan Yücel, tepkilere rağmen raporunu tamamlayıp, başkana sundu. Biz de Yücel'e üst üste gelen sakatlıkları ve kendisine yönelik tepkileri sorduk. Net ve samimi cevaplar aldık. İşte Necati Yücel'in anlattıkları:

Çağırdılar koşa koşa gittim
"Beşiktaş camiasına bir vefa borcum vardı. Çağırdılar koşa koşa gittim. Bu işe yıllarımı vermiş birisi olarak tedavi ettiğim binlerce hastam var. Yıllarca terapistlere ders verdim. Profesörlerle, doktorlarla çalıştım. Burada benim yaptığım Beşiktaş'a karşı görevdir. Karşılıksız, sadece farklı bir gözle sorunun çözümüne katkı sağlamak için yapılmış üç günlük bir çalışmadır. İncelemem sonunda sorunun nedenleri ile ilgili sorunları Başkan Fikret Orman'a vererek görevimimi tamamladım. Bundan sonra takdir yönetimin."

Ben bu işte duayenim
"Benim üç günlük varlığım bazı arkadaşlarda rahatsızlık yaratmış olabilir. Ama yönlendirilmiş futbolculardan da rahatsızlık duyan olabilir. Rahatsızlık duyan, önce bu sakatlıkların cevabını ve çözüm yollarını söylemeli. Beşiktaş büyük bir camia ve hataya yer yok. Polemikler amaca hizmet etmiyor. Ben bu işte duayen noktasındayım. Tek ilgilendiğim sakatlıkların nedenlerini tespit etmekti."

Tedavi süreleri çok az
"İncelememde üç temel prensibin eksik yapıldığını gördüm. Birincisi koruyucu hekimlik dediğimiz nokta. Bir adale gurubunun fazla çalıştırılması, diğerinin zayıf bırakılması bile sakatlıklara davetiye çıkarır. Bu tür ciddi orantısızlıklar var. İkincisi, açma-germe çalışmalarında kişiye özel ayarlamalar yapılması ve süre ile ilgili aksaklar var. Üçüncüsü, tedavi süreleri az. Günde bir tedaviyle, 90 kiloluk futbolcuyu istenen sürede sahaya döndüremezsiniz."

Oyuncunun keyfine bırakılmaz
"Almeida günde bir kez tedavi oluyor. Kendisiyle yaptığım görüşmede 'En az iki kez tedaviye girmelisin' dedim. Bilimsel olarak gerekçesini anlattım, rahatsız oldu. Gerektiğinde de olacak. Biz futbolcuları bırak biri, günde üç kez tedaviye aldığımız oluyordu. Her şey futbolcunun keyfine bırakılmaz. Almeida'nın sakat ayağıyla destek ayağında farklılık var. Sağ ayağındaki esneklik düşük. Normalde sol bacağın esnemesi daha yüksektir. Bu farkı gidermeniz gerekir. Arka adale daha kısa, maksimum esneklik şart. Açı kaybı varsa, germe ile açılmaz. Oğuzhan'ın kalçasındaki sakatlığı Dentinho'ya göre daha iyi durumda. Kalça sakatlıkları az görülür ama daha hassastır. Özel bir takım uygulamaları var."

Teklif gelirse oturur konuşuruz
"Ben raporumu ve izlenimlerimi başkanımız Fikret Orman'a sunarak görevimi karşılıksız olarak yaptım ve noktaladım. Bu benim camiaya olan borcumdur. Bunun dışında çalışma noktasında bir teklif gelirse oturur şartları ve sistemi konuşuruz. Her zaman hizmete hazırım Ancak bu anda benim işleyen bir sistemim var."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burası Beşiktaş hataya yer yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN