Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Demirören mahkemeye verilmeli"

Giriş Tarihi: 25.2.2013 11:51 Güncelleme Tarihi: 25.2.2013 15:53

Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz'den, Yıldırım Demirören döneminin ibra edilmemesiyle ilgili çarpıcı tespitler.

Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz, Yıllık Olağan İdari ve Mali Genel Kurul Toplantısı'nda, eski başkan Yıldırım Demirören döneminin mali ve idari açıdan ibra edilmemesinin tek başına bir şey ifade etmediğini, konunun mahkemeye taşınmaması durumunda bu ibrasızlığın hiçbir kıymetinin olmayacağını söyledi

Yalçın Karadeniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ibra edilmeme konusunun tamamen şekli bir mesele olduğunu belirterek, ''Şimdi ibra etmeyenlere mahkemeye gitme yolu açılıyor. Bunun için de 1 ay süreleri var. Mahkemeye gidilmediği sürece bu ibrasızlığın hiçbir kıymeti yok'' diye konuştu.

Mahkemeye gidilmesinin, ''Kulüpte bir yolsuzluk, arsızlık yapılmıştır'' iddiasını taşıyacağını vurgulayan ve bunun da ispatının gerektiğini dile getiren Karadeniz, şunları kaydetti:

''İbrasızlığın tek başına bir anlamı yok. Bazılarının kendilerini tatmin için yaptıkları bir şeydir. Eğer ellerinde somut delilleri varsa işe yarayabilir. Her insan bir başkasını mahkemeye vermek isteyebilir. Ama suç delilinin bulunması lazım. Yıldırım Demirören'in ibra edilmemesi konusunun hukuki bir neticeye ulaşması için, tarafların mahkemeye gitmesi gerekir. Daha önce de Beşiktaş Yönetim Kurulu, kulüp şirketini ibra etmedi. O zaman etrafa şirin gözükmek için bunu yaptılar. Ama mahkemeye gitmediler.''

-''Delil varsa mahkemeye verilmeli, yoksa da 'yok' denmeli''-

Yalçın Karadeniz, Beşiktaş Yönetim Kurulu'nun Yıldırım Demirören'le ilgili izlediği politikayı eleştirerek, şunları söyledi:

''Gayet net ve açık söylüyorum. Eğer bir delil varsa, Yıldırım Demirören mahkemeye verilmeli. Fikret Orman, uluslararası bir denetim kuruluşunun kulübü incelediğini söyledi. Aradan 11 ay geçti ve bu sürede bir sonuç bulunamadı mı? Sonra çıktı, raporu hukuk kuruluna sevk ettiğini ve cevap beklediğini duyurdu. Bana göre oradan da cevap 6 ayda gelir. Bu, milleti oyalamaktır. Yıldırım Demirören'i mahkemeye versinler veya vermesinler demiyorum. Delil varsa verilmeli, yoksa da camiayı rahatlatma yönünde 'Yok, bir şey bulamadık' denmeli. Şimdi ikisini de söylemiyorlar. Ortada bir durum bırakılıyor. Sadece başkan zaman kazanıyor.''

Vefa duygusuna büyük önem verdiğini anlatan Karadeniz, Beşiktaş Kulübü'ne hizmet etmiş, zamanını, parasını harcamış insanların mahkeme kapılarına sürüklenmesine karşı olduğunu ifade ederek, ''Ama yolsuzluk varsa, o ayrı bir olaydır. O zaman babam da olsa affedilmemesi lazım. Eğer şimdi elinde bir delil varsa Demirören'i mahkemeye ver. Delil bulamadın ise de 'bulamadım' de ve camiayı rahatlat. Sen bu camianın liderisin. Liderler doğru ve adil hareket eder'' şeklinde konuştu.

-''Bin lira vermeyenler, '103 milyonu versin' diyorlar''-

Yıldırım Demirören'in Beşiktaş Kulübü'nden alacaklı olduğu 103 milyon lirayı hibe etmesi isteğine tepki gösteren Yalçın Karadeniz, şöyle devam etti:

''Yıldırım Demirören, kulübe verdiği borçla ilgili, kendisinden sonra gelecek yönetimin kulübe vereceği parayla orantılı şekilde hibe edeceğini söyledi. Yani herkes verirse, kendisinin de vereceğini açıkladı. Şimdi 103 milyonu hibe etmesi isteniyor. Bir yere bin lira vermeyen insanlar, 'Demirören 103 milyonu versin' diyorlar. Az para değil ki, önümüze koysalar 6 ayda sayarız. Gerçekçi olmak, böyle palavra konuşmamak lazım. Toplumu yönlendirmek için yapılan bu tür konuşmalar doğru değil. İnsanları oyalamak için yapılan bir şey. Halbuki lider, 'Ben araştırdım, baktım. Bir usulsüzlük bulamadım' demeli. O zaman camianın gazını alır, ortamı rahatlatırsın. Eğer tersi bir durum varsa da hemen bekletmeden mahkemeye ver ve ibret-i alem olsun.''

-''Başkanlığında Demirerön'i en çok ben tenkit ettim''-

Beşiktaş Kulübü'nde Yıldırım Demirören'i kendisi kadar tenkit eden ve ona yol göstermeye çalışan başka birinin olmadığını savunan Yalçın Karadeniz, ''Ben divan kurulu tarihinin Demirören'i en şiddetli tenkit eden adamıyım ama olmadı. Mali genel kurulda, Yıldırım Demirören'in görevi bırakmasının ardından başkanlığa vekalet ettiğim dönem için beni bile 200 kişi ibra etmedi. Çok enteresan bir durum. Gittim bazılarıyla konuştum, 'Neden böyle yaptınız, bir şey mi biliyorsunuz?' diye sordum. Zamanında Demirören'i ikaz etmem durumunda bu hataların yapılmayacağını ileri sürdüler. Bu nedenle beni ibra etmemişler. Ben doğrusunu söylüyorum, kimseyi oyalamak için konuşmuyorum. Eğer Fikret Orman milleti oyalamayacaksa ve elinde bir kanıt varsa Demirören'i mahkemeye vermeli. Tersi bir durum varsa da açıklamalı. Ancak o zaman lider olursun. Neden milleti oyalıyorsun?'' diyerek sözlerini tamamladı.

Beşiktaş Kulübü'nün dün BJK Akatlar Spor ve Kültür Salonu'nda yapılan Yıllık Olağan İdari ve Mali Genel Kurul Toplantısı'nda, Yıldırım Demirören'in başkanlığındaki 1 Ocak-27 Şubat 2012 dönemi idari ve mali açıdan oy çokluğuyla ibra edilmemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Demirören mahkemeye verilmeli"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN