Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fahiş hata var

TFF Hukuk Müşavirliği tedbiri 26'sında başlatıyorsa, Fatih Terim'e tedbire uymamaktan nasıl ceza vereceksiniz? Fahiş bir hatadır ve bu yüzden Terim'e tedbire uymamaktan ceza verilemez!

Giriş Tarihi: 28.2.2013
Fatih Terim ve iki yardımcısı PFDK'ya sevk edildi. Terim'in hakaret etmediği vurgulanıyor. Siz eski bir PFDK üyesi olarak bu süreç ve çıkabilecek kararlarla ilgili ne düşünüyorsunuz?
Terim ile ilgili hakem raporunda ne yazıyor o çok önemli. Hakem raporuna göre Terim, "Yazıklar olsun... İkinci yarı daha kötü yönetmeye devam edin... Hoca ne bakıyorsunuz? Ben size bir şey söyleyince ceza alıcam öyle mi? Böyle adalet mi olur" demiş, alkışlamış ve bunun üzerine de tribüne yollanmış. Bu birinci ihlal. İkinci ihlal maç sonunda yapılmış. "Size bu raporu yazdırtmayacağım, size bu zevki tattırmayacağım" demiş. Burada bakılacak olan bu lafların Futbol Disiplin Talimatnamesi'nin hangi hükümlerini ihlal ettiği... 36'ncımaddenin ihlali olarak değerlendirilir ise 36 /1-c'den BİR MAÇ verilir. İki ayrı eylem olduğu için toplamda İKİ MAÇ. Kaldı ki burada 36 /2 PFDK'ya geniş bir takdir yetkisi de vermiş. Sportmenliğe aykırı davranış söz konusu ise PFDK mutlaka maç cezası vermek zorunda da değil. Sadece para cezası da verebilir. Terim'in sözlerini hakaret olarak değerlendirirseniz o zaman 42 / 1-c'ye göre cezayı üç maçtan başlatmak zorundasınız. İki ayrı eylem söz konusu olduğu için de altı maça kadar çıkartabilirsiniz cezayı. Benim kanaatime göre, atılmasına sebep olan ilk ihlal sportmenliğe aykırı davranış olarak değerlendirilebilir ve bir maç ceza verilir.

SEVK YAZISINA ÇOK DİKKATLİ BAKIN
Terim'in ertelenen cezası hangi şartlarda devreye girer?
Terim, geçen sezon hakeme hakaretten üç maç ceza almıştı. Bir maçı infaz olmuş, kalan iki maçlık cezası da ertelenmişti. Bu iki maçın devreye girebilmesi için Terim'in yine hakaretten ceza alması gerekiyor. FDT 103 / 3 çok açık: "Şayet ihlal tekerrür ederse ertelenen ceza da devreye girer" diyor. Yani eğer PFDK bu maçla ilgili Terim'in sözlerini 42. maddeyi ihlal olarak değerlendirirse geçen sezondan ertelenen iki maçlık ceza, yeni cezaya eklenir.

Kulübeye tribünden taktik vermenin cezası kaç maçtır?
51'inci maddeye göre tedbire uymamanın cezası 4 ila 12 maç arası. Burada da önemli olan idari tedbirin hangi andan itibaren başlanmış varsayılacağıdır. 85 / 1-a çok açık bir şekilde hakemin görevliyi saha dışına yolladığı andan itibaren tedbirin başlayacağını yazıyor. 85 / 1-b'de de bunun haricindeki hallerde yetkili merciin kararı tebliğ ettiği andan itibaren tedbir kararı başlar diyor. Burada hakemin Terim'i tribüne yolladığı andan itibaren tedbir başladığı için Terim'in bunu ihlal eden her davranışı için 51'inci madde devreye girer ve alt sınır olan 4 maç ceza almalıdır. Buraya kadar her şey normal gibi gözüküyor. Ancak sevk yazısını okuduğunuzda kafanızda kocaman bir soru işareti oluşuyor. Hukuk Müşavirliği'nin Fatih Terim'i PFDK'ya sevk ettiği yazıya bir bakın. Orada açıkça şu yazılıyor : "...tedbire uymaması nedenleriyle 26.02.2013'ten itibaren tedbirli olarak..." Şayet Terim 26.02.2013'ten itibaren tedbirli ise ve maç da 25 Şubat'ta oynandığına göre demek ki 25'inde yaptığı ihlallerin hiçbiri tedbire uymamak olarak değerlendirilemez!. Sevk yazısına dikkatle bakın. Orada müsabaka tarihi de 26 Şubat olarak yazılmış. Halbuki maç 25'inde oynanmış. E tedbiri 26'sında başlatmışsın sen Hukuk Müşavirliği olarak!.. O zaman bu adama tedbire uymamaktan nasıl ceza vereceksin. Fahiş bir hata yapılmıştır ve bu hata yüzünden, Fatih Terim'e tedbire uymamaktan dolayı ceza verilemez.

EMRE'NİN ÖNCE SEVK EDİLMESİ GEREKİR
Emre'nin Kasımpaşa maçında küfür ettiğine dair görüntüler olduğu söyleniyor. Bu süreç PFDK'da nasıl işliyor?
Burada da öncelikli olarak Hukuk Kurulu'nun Emre'yi sevk etmesi gerekiyor. Sevk olursa mutlaka bu sevkin bir gerekçesi olacaktır; gerekçenin de dayanakları. Bu dayanaklar görüntüler ise şayet, PFDK oturur görüntüleri inceler. Görüntüler son derece açık ve tartışmaya yer bırakmayacak şekilde küfür ettiğini doğruluyorsa FDT 42'den gerekli cezayı verir.

RİERA PFDK'LIK DEĞİL
Albert Riera'nın twitter'dan taraftarlara yönelik küfürlü ifadeler kullandı.. Bu cezalık bir durum mudur?
Riera, Hukuk Kurulu tarafından sevk edilirse bu tweetlerinden dolayı, o zaman PFDK konuyu incelemeye alabilir. Kendisine küfür eden birilerine o da küfür ediyor. Bu zaten PFDK'nın görev alanına girmez. Hakaret ettiği kişiler futbol ailesinden değil.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fahiş hata var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN