Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hıncal Uluç ile haftanın gündemi

Giriş Tarihi: 27.2.2013 17:33
Galatasaray-Ordu maçında Serkan Çınar, Terim'i tribüne göndermek başta olmak üzere kritik kararlar verdi. Siz bu kritik kararlarını ve genel performansını nasıl buldunuz?
Hakemler kötü... İki genç hakem, Serkan Çınar ve Hüseyin Sabancı'yı göklere çıkarıyorlar, 'Fenerbahçe ve Galatasaray'ın aleyhine penaltı çaldılar' diye... Geçiniz...
Ben her zaman diyorum ki; akıllı hakem çaldığı düdük, gösterdiği kartla hata yapmaz. Ben hakemin nasıl bir hakem olduğunu çalmadıkları ve göstermedikleri ile anlarım.
Fenerbahçe maçında mesela Emre ve Volkan oyunda kalıyorsa, Galatasaray maçında mesela Gökhan, Selçuk oyunda kalıyorsa, o hakem benim için iyi hakem değildir.
Yürekleri bir yere kadar... Bariz olanı çalmak zorunda, bunu çalmazsan orada oturan temsilci senin notunu düşürür. 'Bariz penaltıyı vermedi' diye... Çalacaksın.
Hele 45. saniyedekini rahat rahat çalacaksın. Çünkü önünde daha 90 dakika var, telafi edecek vaktin var, nasılsa!.. Nitekim etti. Bir kere daha altını çiziyorum; nitekim etti. O penaltı, penaltı değildi.
Esas önemlisi bu kadar çok kart çıkardıkları maçta ikinci sarıları çıkartamamaları...
Anadolu takımları yerden göğe kadar haklılar. Onlara her türlü kart çıkartılıyor.
Bizim hakemlerimizin genel bir hatası var; ısrarlı faul yapanlara, sahadaki niyetinin oynamak değil, oynatmamak olduğunu daha 15. dakikada gösterenlere kart çıkarmıyorlar. Kart çıkartmak için ya adamın kasap gibi vurması ya da dalması lazım ya da hakeme itiraz etmesi lazım!
Yoksa ben topu 15 kere alayım, Bülent bana 15 kere çelme taksın, itsin, çelme taksın, indirsin, devam. 'Faul verdim ya... Daha ne istiyorsun!' 'Ben oynamaya uğraşıyorum, Bülent beni oynatmamaya uğraşıyor Hakem Bey! Adamın niyeti kötü...' Sen bu niyeti 15. dakikada cezalandıracaksın ki televizyonun başındaki 5 milyon insan futbol seyretsin.
Galatasaray'da kart görmesi gerekenlerden birisi de Amrabat'tı. Ama onu telaffuz etmedim. Neden; Amrabat'ı çıldırttılar çünkü... Başta Umbidess... Her aldığı topta adamı indirdiler. Adamın pabucunun elinde olduğu pozisyonda faul vermedi hakem! Almış topu giderken... Topuğuna basıp pabucunu çıkarttığı halde 'devam' dedi hakem! Sen de futbolcusun... Bir de takımın mağlup durumda ve sen forvet oyuncususun... Bütün seyirci, bütün takım senden bir şey bekliyor. Ama adam seni her seferinde indiriyor. Sinirlenmez misin!.. Ambarat da herkes gibi etten kemikten, sinirden yaratılmış bir insan... Rakip seni çıldırtırken hakem buna göz yumarsa sen de çıldırırsın. Ama hakemin oynamak isteyeni koruduğunu anlarsan rahat oynarsın.


Terim atıldıktan sonra kenar kulübesinde bir karışıklık yaşandı sanki... Üstüne Hasan Şaş da atıldı. O ara Ümit Davala da tribüne gitti, geri geldi.
Hayır; Ümit Davala'yı Fatih Terim çağırdı. Çünkü Fatih, Hasan'a bıraktı takımın hocalığını... Hasan da tribüne çıkınca maçın devamının nasıl oynanacağını anlatmak için Ümit'i çağırdı. Çünkü orada durup futbolculara bağıracak, işaret edecek adam Ümit artık... Neye göre bakacak; Fatih anlattı ona ne yapılması gerektiğini...
Oradaki görüntü ve yorumlar yanlış. Ümit, hakemi protesto etmek için dışarıya gitmedi. Ümit, 'Hocam ne yapacağız' diye sormaya gitti. Fatih çağırdı daha doğrusu...

ARKADAŞINA GÖNDER
Hıncal Uluç ile haftanın gündemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN