Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Heysel'den beri En sert ceza

Ceza kesilirken, taraftarın daha önceki maçlarda çıkardığı olaylar hatırlatıldı. Önümüzdeki iki yılın maçları da sıkı gözlem altına alınarak, Fenerbahçe 'bıçak sırtı' bir konuma mahkum edildi

Giriş Tarihi: 1.3.2013
Fenerbahçe, BATE maçında sahaya stat dışından paraşütlü deniz fişeği atılması gerekçesiyle bir maç daha seyircisiz cezası alırken, bunun yanında UEFA'dan "2 yıl ertelemeli 1 yıl men" cezasının da eklenmesi camiada şok etkisi yarattı. Cezanın açıklanmasının ardından Fenerbahçe taraftarı birçok platformda "Birçok statta meşale yanıyor, ancak hiç kimseye böyle bir ceza verilmiyor" serzenişinde bulundu. Peki işin aslı neydi? UEFA hiç daha önce organizasyondan men cezasına kadar varan yaptırımlara başvurdu mu? Konuştuğumuz spor hukukçuları, UEFA'nın Heysel faciasından bu yana bu denli sert bir yaptırıma gitmediğini belirtiyor. Heysel sonrası İngiltere'ye ilk etapta 5 yıl kupalardan men cezası verilmiş, ceza daha sonra 2 yıla indirilmişti. Fakat İngiltere bu sorunu çözene kadar Avrupa kupalarına katılmama kararı almıştı. Bu sorularımızı etkili ve önemli bir konumda olan ancak isminin yazılmasını istemeyen bir hukukçuya sorduk.

Yönetim 'isim' açıklayacak

F.Bahçe yönetimi bir süredir devam eden çalışmalarının sonucunda Bate Borisov maçında sahaya dışarıdan meşale atanları tespit etti. Yönetim önümüzdeki günlerde bu kişilerin isimlerini kamuoyuna açıklayacak. Dünkü yönetim toplantısında alınan kararla da artık statta 'sıkıyönetim' ilan edilecek. Bundan sonra statta en ufak bir taşkınlık yapan kameralarla saptanıp hemen polise teslim edilecek.

Uçurumun kenarındasınız
UEFA Disiplin Kurulu'nun sert çıkışının altında yatan gerçek ne?
Fenerbahçe'ye bu denli sert bir cezanın verilmesinin ana sebebi, sarı-lacivertli kulübün, Ağustos ayından bu yana oynadığı Avrupa maçlarından sonra düzenli olarak Disiplin Kurulu'na sevk edilmesi. Vaslui maçlarından bu yana sürekli irili ufaklı para cezaları alan kulüp, UEFA Disiplin Kurulu tarafından net olarak "ciddi sorunlu" şeklinde görülüyor. Ve kurum, sorunlu olarak gördüğü kulübe bunun mesajını net şekilde veriyor. BATE maçında verilen seyircisiz oynama cezasına karşılık sahaya yine meşale atılmasının ardından verilen mesaj "Artık uçurumun kenarındasın, ilk hatanda uçurumdan yuvarlanırsın" şeklinde oluyor.

UEFA'nın hedefi ne?
Kulüp uçurumun eşiğine geliyor. Ancak birkaç kişinin hatasıyla kulübün büyük zarara uğraması adil mi?
Aslında UEFA bu tip ertelemeli sert cezaları, kulübü rahatlatmak için veriyor. Her taraftarın başına bir polis dikilse dahi sahaya meşale atılabileceğini ve taraftarı güvenlikle durdurmanın imkansız olduğunu bilen UEFA yetkilileri, burada taraftarı kulüp sevgisiyle durdurmayı hedefliyor. Yani, o stada gelen taraftarlar gerçekten kulübünü seviyorsa, bu saatten sonra yapacağı en ufak hareketin men cezası olduğunu bilerek sahaya meşale ya da yabancı madde atmayacak.

Men tehdidi kaldırılsın
F.Bahçe'nin yapacağı itirazla bir sonuç alabilir mi?
Fenerbahçe için itiraz süresi, gerekçeli karar kulübe ulaştıktan sonra başlayacak. Yani 3 günlük itiraz süresi henüz başlamadı. Fenerbahçe karara kesinlikle itiraz edecek. Ancak kararın seyircisiz oynama bölümünden çok, 2 yıl ertelemeli men cezasının kaldırılmasını isteyecek. Burada savunma, konunun manipülasyona çok açık bir durum olması noktasından yapılacak. Yani stat dışından bir başka takım taraftarının sahaya meşale atmasıyla kulübün ceza alacağına vurgu yapılıp, men cezasının kaldırılması istenecek.

Mali boyut çok ağır

Fenerbahçe
hem Süper Lig'de hem de Avrupa kupalarında üst üste maçlarını seyircisiz oynama cezaları alırken, işin mali boyutu da yönetim için çok ağır bir fatura haline geldi. Sarı-lacivertli kulüp, bu sezona ligde 5 maç seyircisiz oynayarak başlamıştı. BATE ve Plzen maçlarıyla birlikte bu sayı 7'ye çıktı. Fenerbahçe'nin bir maçı seyircisiz oynamasının kulübe maddi zararı yaklaşık 2 milyon TL... Bu rakama, Fenerium gelirleri de dahil. Yani sezon başından bu yana Fenerbahçe toplamda 14 milyon TL (yaklaşık 6 milyon Euro) zarara uğradı.

Heysel faciası nedir?

29 Mayıs 1985 tarihinde Brüksel'deki Heysel Stadı'nda oynanan Şampiyon Kulüpler Kupası finalindeki Liverpool- Juventus maçında tribünlerde çıkan olaylarda 32 İtalyan, 4 Belçikalı, 2 Fransız ve bir Kuzey İrlandalı 39 taraftar ölmüş, 600 kişi yaralanmıştı. İngilizler ceza olarak Avrupa Kupaları'na 5 yıl katılamadı. UEFA'nın cezada indirim teklifine dönemin İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher, "Hayır" diyerek tarihe geçti.

Cezayı kesen kurul
F.Bahçe'ye ceza veren UEFA
Disiplin Komitesi Üyeleri şu
isimlerden oluşuyor:
Başkan-Dr. Thomas Partl
(Avusturya)
Üyeler:
Jacques Antenen (İsviçre)
Sandor Berzi (Macaristan)
Emilio Garcia Silvero (İspanya)
Lorenz Hans (Almanya)
Jim Stjene Hansen (Danimarka)
Ioan Angelo Lupescu (Romanya)
Rudolf Repka (Çek Cum)
James Shaw (K. İrlanda)
Joel Wolff (Lüksemburg)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Heysel'den beri En sert ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN