TFF'den flaş yabancı kararı

Türk futbolundaki yeni yabancı sınırı olarak açıklanan 5+3'ün 5+3+1 şeklinde düzenleneceği iddia edildi.

Giriş Tarihi: 15.7.2014 17:48 Güncelleme Tarihi: 15.7.2014 21:39
Sorunlu olan futbolcuların sayısının çok olmasından dolayı, kulüpleri sıkıntıda gören Federasyon sahadaki 8 yabancı bozulmamak kaydıyla kulüplere sadece bir seneliğine +1 yabancı kontenjanı daha verecek.

Bu durumda kulüpler sezona 9 yabancı futbolcu ile başlayabilecek ve 9 futbolcu tescil etme hakları olacak. Bu karar Federasyonu'nun kulüplere yeni sezon öncesi +1 jesti olarak yorumlandı.

Federasyon, bu yıl aldığı karara göre kulüpler 5+3 şeklinde yabancı sayısı ile maçlara başlayacak.

SEYİRCİSİZ MAÇLARA DÜZENLEME


Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Futbol Disiplin Talimatı'nda değişiklikler yaptı.

TFF'den yapılan açıklamada, Yeni Futbol Disiplin Talimatı ile tribün kapatma cezasının uygulamaya sokulduğu, bu cezanın çirkin ve kötü tezahürat eylemlerine göre verilecek para cezalarından sonra uygulanacağı belirtildi. Yapılan değişiklik sonucunda, kadın ve çocuk taraftarların seyircisiz oynanan maçlara ücretsiz olarak girmesi uygulamasının kaldırıldığı bildirildi.

Çirkin ve kötü tezahüratta bulunan kulüplere verilen cezalar konusunda da değişikliklere gidildiği aktarılan açıklamada, buna göre çirkin ve kötü tezahürat eylemine, ev sahibi takım, misafir takım ve Türkiye Kupası müsabakaları açısından ayrı ayrı cezalar öngörüleceğine işaret edildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Ayrıca, bu cezaların uygulamasında kulüplerin ev sahibi olarak oynadığı müsabakada aldığı cezalar, sadece ev sahibi olarak oynayacağı müsabakalarda ve misafir kulüp olarak oynadığı maçlarda aldığı ceza, misafir kulüp olarak oynayacağı karşılaşmalarda infaz edilecektir. Benzer şekilde, lig müsabakalarında alınan cezalar, lig mücadelesinde ve kupa müsabakalarında alınan cezalar, kupa maçlarında infaz edilecek."

Elektronik bilet uygulamasının yapıldığı Süper Lig ve 1. Lig müsabakalarında çirkin ve kötü tezahürattan dolayı cezaya neden olan tribün veya tribünlere, ilgili müsabakada giriş yapan taraftarların elektronik bilet kapsamındaki kartlarının bloke edileceği vurgulanan açıklamada, böylece bu kişilerin ilgili cezanın infaz edildiği müsabakaya başka bir tribünden girişlerinin engelleneceğinin altı çizildi.

SEYİRCİSİZ OYNAMA CEZASININ İNFAZI

Açıklamada, seyircisiz oynama cezasının infazı ile ilgili maddede yapılan değişiklik konusunda ise şu görüşlere yer verildi:

"Ev sahibi kulübün tüm tribünlerinin kapatıldığı veya seyircisiz oynanan müsabakalarda, kulüplerinin cezalı olmaması ve bu cezaların infazının mümkün olması şartıyla, stat oturma kapasitesinin en fazla yüzde 5'i oranında misafir takım taraftarı stada girebilecek. Bu durumda, elektronik bilet uygulaması gerçekleştirilen müsabakalarda ceza alındıktan sonra alınan kartlar hariç olmak üzere sadece misafir takım kartlarına bilet satışı yapılacaktır. Elektronik bilet uygulamasının olmadığı müsabakalarda ise biletler, ev sahibi kulüp tarafından en geç müsabakanın başlamasına 48 saat kala misafir kulübe teslim edilecek ve satışlar misafir kulüp tarafından yapılacak. Seyircisiz oynama cezasının infazının final müsabakasına denk gelmesi halinde, bu müsabakada seyircisiz oynama cezası infaz edilmeyecek ve bir sonraki resmi müsabakada infaz edilecektir. Bu noktada, seyircisiz oynama ve saha kapatma cezalarının infazında profesyonel lig ve Türkiye Kupası müsabakaları, ayrı kategori sayılacak ve her ceza kendi kategorisinde infaz edilecektir. Ayrıca infazı tamamlanmayan seyircisiz oynama cezaları, disiplin kurulları tarafından lehe hüküm çerçevesinden re'sen yeniden değerlendirilecek."

TFF SIFIR TOLERANSTAN VAZGEÇMEDİ

TFF'nin yapılan talimat değişikliğinde çirkin ve kötü tezahuratla ilgili tepkilere neden olan sıfır toleranstan vazgeçmemesi dikkat çekti. Buna göre yeni talimatta da kötü tezahuratla ilgili devamlılık süresi aranmayacak. Yeni talimatında "ihlal" kriterlerine dokunmayan TFF'nin "yaptırım" kriterlerinde kulüpler lehine iyileştirmeler yapması dikkat çekti.

4 MAÇ PARA 5.MAÇTAN SONRA TRİBÜN

TFF hukukçuları tarafından hazırlanan çirkin ve kötü tezahürat fiiliyle ilgili yeni talimat taslağına göre kulüpler ihlallerde ilk dört maçın yaptırımını mevcut talimatta olduğu gibi sadece para cezası olarak ödeyecek.
5. ihlalle birlikte sonraki 6 ihlalde (5,6,7,8,9,10.ihlal) bu kez yaptırımlar tribün kapama cezası + para cezası şeklinde olacak. Para cezaları mevcut sistemde olduğu gibi ihlal sayısıyla birlikte artacak.
Aynı sezon içinde 11. kez ihlalde bulunan kulübün (bundan sonraki ihlallerinde de) alacağı ceza seyircisiz maç oynama cezası olacak.

SÜPER KUPA VE FİNAL MAÇLARI SEYİRCİLİ OLACAK

TFF'nin çirkin ve kötü tezahürat talimatıyla ilgili yeni talimat taslağına göre bu fiilin ihlalinden doğan yaptırımlar Süper Kupa ve Kupa Finali maçlarında uygulanmayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TFF'den flaş yabancı kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN