Türkiye'nin en iyi haber sitesi

El birliği ile çözeceğiz

"Orduspor iflas etti, üzülüyoruz. UEFA'dan Kartalspor'un 6 puanının silinmesi için karar gelmiş. Kulüplerimizin mali yapıları sıkıntılı. Fakat bu sorunları el birliği ile çözeceğiz. Ben o birlik, beraberliği sağlamak için buradayım."

Giriş Tarihi: 13.9.2014
İstanbul Başakşehir Kulübü ve Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, SABAH'ı misafir ettiği Malta Köşkü'nde projelerini, planlarını ve hedeflerini anlattı. Konu zaman zaman kulüplere zaman zaman Milli Takım'a geldi. Biz sorduk, Gümüşdağ yanıtladı:
Kulüpler arasında yaşanan gerilimi sonlandırmak adına nasıl bir yol alındı, nereye varıldı?
Kulüpler Birliği'nin olağan seçiminde başkan adaylığı konusunda yapılan toplantıda ilk defa 18 kulübün tümü oradaydı. F.Bahçe Asbaşkanı Mithat Yenigün de oradaydı. Onu Divan Başkanı yaptık. G.Saray'dan Lutfi Beyi (Arıboğan) ve Beşiktaş'tan Deniz (Atalay) Beyi divan üyesi yaptık. 18 kulübün tümü her toplantıya katılamayabilir. Bizim de İstanbul Başakşehir Kulübü'nde zaman zaman katılmadığımız toplantılar oldu. Ama tabii büyük kulüplerle ilgili süreç hep canlı olduğu için bu hep merak konusu oluyor. Daha önce de söyledim. 'Bir kulüp katılmadı' diye bir daha katılmayacak anlamına gelmez. Bugün bazı şeyler söylenir ama yarın Kulüpler Birliği toplantısına katılınır. Süleyman Seba Sezonu olmasının amacı ne? Futbolun marka değeri gidiyor, sponsorlar gidiyor, izleyiciler futbola eskisi kadar heyecanla bakmıyor. Spor programlarına rağbet yok. Özellikle o birliği, beraberliği önce Kulüpler Birliği olarak sergilememiz gerekiyor. Ben o birlik, beraberliği sağlamak için buradayım. İlerleyen günlerde tüm kulüplerimizin bir arada olduğunu daha çok göreceksiniz. Son iki yılda marka değerimiz çok düştü. Biz bunu nasıl ayağa kaldırırız diye düşünüyoruz çünkü bu ortak menfaatimiz.

EROZYONA UĞRADI

Spora ilgi azalıyor. Birliğe, beraberliğe, saygıya Kulüpler Birliği'nin öncülük yapması gerektiğine inanıyoruz. İlk işim marka değeri. Çünkü bu büyük bir erozyona uğradı. TFF ile tabii ki görüşeceğiz. Ben toplantılara TFF başkanını da davet ediyorum görüşelim, konuşalım diye. Son toplantıda bunları hep tartıştık. Tüm kulüplerin atışmalardan mutsuz olduğunu görüyorum. Çünkü kulüplerin o kadar büyük sorunları var ki... Mali yapılarımız oldukça sıkıntılı. İki seneye kadar bunları görürüz. Biz de geminin içindeyiz. Özellikle Anadolu kulüplerinde kurumsallaşma yeni başladı. Bundan 1-2 sene evvel kulüpler daha da sıkıntılı durumdaydı. Orduspor iflas etti, duyuyoruz, üzülüyoruz.

KULÜPLERE MALİ BİR KOMİSYON KURUYORUZ

TFF Başkanı'ndan duyduğuma göre Kartalspor için 6 puan silinme kararı gelmiş UEFA'dan... 2-3 yıl sonra Türk futbolunda kötü bir patlama yaşanabilir. Kulüpler Birliği olarak özel bir mali komisyon oluşturuyoruz. Bunun adımını atacağım. İlk kez size söylüyorum.

YILDIRIM DEMİRÖREN İLE BUNU KONUŞTUK
Bunu TFF başkanıyla da konuştuk. Mali bir komisyon oluşturup içine önemli isimleri koyup başına da çok önemli bir ismi getireceğiz.
Bizi bu geçiş süresinde hazırlayacak. Çünkü kulüplerimizin mali yapıları gerçekten sıkıntılı. TFF mali yapılarda bir makyajlama yapmasa sahaya kimse çıkamaz. İki sene sonra TFF ben başladım dediği an iş işten geçmiş olur. Bu komisyon geçiş sürecinde görev yapacak.
Terim'in parasını konuşanlar Hiddink'e niye ses çıkarmadı?

TFF'Yİ ÇOK ÇALIŞTIRMALIYIZ

Türkiye Futbol Federasyonu'nun performansını nasıl görüyorsunuz? Yıldırım Demirören çok iyi niyetli ve istekli. Sürekli katkı sağlamak istiyor, bir şeyler yapıyor. Ama daha çok çalışmamız lazım. İnanıyorum ki Kulüpler Birliği ile ilişkiler devam ettiği sürece, TFF ile ilgili tartışmalar azalacaktır. Çünkü bir köprü vazifesi kurup iletişimi orada sağlayacağız. Bu diyalog ve istişareleri beraber yapmalıyız. Şu an bir gürültü kirliliği, sürekli bir tartışma ortamı var. Bu ortam da TFF'nin bir şey yapıp yapmadığını göstermiyor. Kulüpler Birliği, TFF'nin daha çok çalışması için taleplerini getirmesi lazım.

ARKADAŞINA GÖNDER
El birliği ile çözeceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN